Hametan Krem ve Merhem Ne İşe Yarar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

2022 yılı itibariyle cilt hastalıkları insanların başına çok sık geliyor ve doktora başvurmaya mecbur bırakıyor. Güneş yanıklarında, bebeklerde pişiklerinde, kurumuş çatlamış deri lezyonlarında çok etkili bir ilaç olan Hametan’ın krem ve merhem versiyonu bulunuyor. Hametan krem sarı kutu olarak bilinirken hametan merhem ise mavi kutu olarak biliniyor.

Son zamanlarda hametan yanıklara iyi gelir mi, hametan kremin faydaları nelerdir gibi sorular çok sık karşıma çıkmaya başladığı için hametan kullananlar faydalansın diye böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Hametan merhem ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi tüm aklınızı kurcalayan sorulara cevaplar vereceğim. Yazımı bitirdiğinizde aklınızda hamaten krem ve hametan merhem(pomad) hakkında soru işareti kalmayacağının garantisini veriyorum. Haydi yazımıza başlayalım.

İçerik Başlıkları

Hametan Nedir?

Hametan, özellikle cilt hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla son yıllarda sıkça kullanılan, etken madde olarak hamamelis virginiana bulunduran beyaz renkli homojen yapıda krem ve merhem formları bulunan etkili bir ilaçtır. Yazımın diğer kalan kısmında sıkça kullanacağım için pomad terimi şimdiden açıklamak istiyorum. Pomad teriminin Türkçe karşılığı merhem demektir.

İlaçların Merhem ve Krem Versiyonlarının Farkı Nedir?

Merhemler daha yağlı yapıda ilaçlardır. Kremler ise su bazlı olarak bilinir. Merhem yağlı yapıda olduğu için daha derine nüfus edebilmektedir. Hangi hastanın krem hangi hastanın merhem kullanacağını mutlaka muayene sonrasında doktoru belirlemelidir.

Hametan içeriğinin bir kısmı cadı fındığı bitkisinden elde edilir. Bu bitki hakkında bilgi almak için tıklayınız. Ayrıca hametan etken maddesi olan “hamamelis virginiana” maddesinin antiviral ve antiflojistik aktiviteleri olduğu bilinmektedir. (Kaynak No:2)

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem genellikle hastalar arasında kurumuş cilt bölgelerine uygulanmasıyla ünü yayılmış, içerisinde etken madde olarak hamamelis virginiana bulunan etkili bir ilaçtır. Ciltte oluşan çok çeşitli lezyonların birçoğunda gönül rahatlığıyla kullanılabilir ancak hangi lezyonda kullanılacağı mutlaka doktor tarafından muayene sonrasında önerilmelidir.

hametan krem nasıol kullanılır
Hametan krem sarı renklidir.

Hametan Merhem Nedir?

Hametan merhem ya da bilinen diğer adıyla hametan pomad, hametan krem gibi içerisinde hamamelis virginiana bulunurur ve deri hastalıkların çok sık kullanılır. Özellikle anneler bu merhemi hem kendileri hem bebekleri için çok sık kullanırlar.

hametan merhem mavi renkli
Hametan merhem mavi renklidir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde bitki özütünün E.coli ve S. aerus gibi bakteriler karşısında antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir. (Kaynak No:3)

Hametan Krem ve Merhem Farkı Nedir?

Hametan pomad ya da hametan merhemin kıvamı kreme göre oldukça yağlıdır. Yağlı olmasının yanı sıra daha yoğun yapıdadır. Hametan krem ise daha az yağlı yapıdadır ve daha az yoğundur. Dolayısıyla suyla yıkandığında krem daha çabuk çözünürken merhem daha uzun süre kalır. Hametan krem sarı kutuda satılırken hametan merhem mavi kutu ile satılmaktadır. Dolayısıyla hametan mavi ve sarı kutular arasındaki fark budur.

Hametanın İçinde Ne Var?

KREM İÇERİĞİ
1. Hamamelis virginiana
2. Setil alkol
3. Sorbik asit
MERHEM İÇERİĞİ
1. Hamamelis virginiana
2. Propilparaben
3. Oksineks LM
4. Lanolin

Hametan Ne İşe Yarar?

Hametanın krem veya merhem formaları benzer şeyler için kullanılırlar. Aile sağlığı merkezlerinde en sık olarak bebeklerde görülen pişiklerin tedavi edilmesi amacıyla reçete edilmektedir.

Bebeklerde Pişik için Hametan Kullanımı

Bebeklerin popolarında oluşan genelde pembe ve kırmızı renkte olan pişik rahatsızlığı tıp dilinde diaper dermatiti olarak bilinir. Hametan pişik kremi ve diaper dermatiti hakkında geniş ve detaylı bilgiler verdiğim yazıma alttaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güneş Yanıkları için Hametan Kullanımı

Hametan Krem ne işe yarar
Hametan krem veya merhem güneş yanıkları için birebirdir ancak mutlaka doktor muayenesi sonrasında kullanılmalıdır.

Buna ek olarak güneş nedeniyle oluşan hafif yanıkların tedavi edilmesi için etkili bir ilaçtır. Birinci ve ikinci derece olarak değerlendirilen güneş yanıkları hametan endikasyonları arasındadır. Deride oluşan çizik, kesik gibi yüzeyel olarak nitelendirebileceğimiz lezyonlarda da kullanılabilmektedir.

Dikkat!!

Yanıktan sonra deride su toplaması gibi belirtilerin görüldüğü yanık durumlarında mutlaka hekiminizin verdiği ilaçları kullanınız. Üçüncü derece yanıklarda hametan yetersiz veya işlevsiz kalabilir.

Yanık için krem kullandınız ve yaralarınız bir türlü geçmiyorsa, düzelme olmuyorsa bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekebilir. Peki hangi bölüme başvurmalıyım?

Ek olarak dudak çatlaması durumlarında da hametan iyi bir tercih olmaktadır.

Meme Başı Çatlaklarında Hametan Kullanımı

Ayrıca emziren annede meme başı bölgesinde oluşan çatlaklar için kullanımı uygundur ancak bebeğin emzirmemesine dikkat etmeli ve hekiminizin tavsiyelerine göre kullanmalısınız. Özetle derinin korunmasına, çatlakların onarılmasında sıkça kullanılır.

Meme başı bölgesinde oluşan çatlaklar bebek emziren çoğu annenin başına gelen istenmeyen durumlardan biridir. Bu gibi durumlarda hametan krem kullanılabilir ancak çok dikkatli olunmalıdır. Kullandığınız ilaçlara rağmen geçmeyen meme başı çatlağı ya da enfeksiyonu gibi durumlarda bir sağlık kurumuna başvurmanız zaruri hal alabilir. Peki hangi bölüme başvurulmalıdır?

Hametan Yanıklara İyi Gelir mi?

Hametan yanıklara iyi gelir ancak her yanıkta hametan kullanılmaz. Mutlaka doktorunuza muayene olup daha sonra kullanmaya başlayınız.

Sivilce Tedavisinde Hametan Kullanımı

Sivilceler için hametan krem kullanımı da oldukça yaygındır. Akne yani sivilce için ana tedavi olarak değilde ana tedavinin yanında destek tedavisi olarak hametan sıkça kullanılır. Özellikle ileri vakalarda roaccutane kullanılması gerekiyorsa çoğu zaman destek için hametan önerilir ancak en doğru reçete için mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Akne veya sivilceden kaynaklı oluşan cilt lezyonlarının tedavi edilmesinde cildi yenileyici etkisi nedeniyle etkilidir. Zaten dermatoloji bölümü hekimleri sıkça reçete ederler.

Hametan Ne İçin Kullanılır?

Özetleyecek olursak hametan krem ve merhem kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülen pişiklerin tedavi edilmesinde
 • Kesi ve çizik gibi yüzeyel olarak nitelendirilen lezyonların tedavi edilmesinde
 • Birinci veya ikinci derece olarak bilinen güneş yanıklarının tedavi edilmesinde
 • Bebek emziren annelerin meme başında oluşan çatlakların tedavi edilmesinde
 • Kurumuş ve çatlamış derilerin tedavi edilmesinde

Araştırmalarla kanıtlanmamış olsa da cilt üzerinde ki morlukların ve bazı varislerin tedavisinde de kullanıldığı söylenmektedir. Bu hususta en doğru bilgi için hekiminize başvurunuz.

Hametan Nasıl Kullanılır?

Hametan krem kullanabilmek için öncelikle ilgili bölgeyi hekiminize giderek muayene ettirmelisiniz. Muayeneniz sonrasında doktorunuz nasıl kullanacağınızı tarif edecektir.

Hametan Yaraya Kaç Defa Sürülür?

Hametan krem ya da hametan merhem ilgili bölgedeki lezyonların üzerinde günde 1 defa, günde 2 defa veya günde 3 defa sürülebilir. Kaç defa süreceğinizi lezyonları muayene eden doktorunuz belirleyecektir.

Hametan Ne Kadar Süre Kullanılır?

Hametan krem veya merhemin kullanım süresi ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Doktorunuzun size önerdiği süre boyunca kullanmak sizin için en doğru seçim olacaktır.

Hametan Nasıl Sürülür?

Hametan merhem ya da krem ilgili lezyonların olduğu bölgeye ince bir tabaka şeklinde ve masaj yapılarak uygulanır. Doktorunuz gerekli gördüyse ince tabaka uygulanmasının ardından gazlı bir bez yardımıyla lezyonları kapatabilir.

Hametan Meme Başına Nasıl Sürülür?

Meme başında oluşan çatlaklar nedeniyle bu bölgeye hametan merhem ya da krem sürülmesi gerekebilir. Bu bölgeye sürüldükten sonra bebekler emzirdiğinde ilaçı emmiş olacakları için olumsuz etkilenebilirler. Bu nedenle bu bölgeye bebeği emzirdikten sonra uygulanmalıdır. Doktorunuzun önerisine göre her emzirmeden sonra ugulanabilir.

Hametan Dudağa Sürülür mü?

Hametan gerekli olması halinde muayene sonrası önerildiyse dudağa sürülebilir. Dudak bölgesinin yenilenmesine katkıda sağlayacak ve daha nemli tutacaktır.

Hametan Dövmeye Sürülür mü?

Dövme bölgesinde açık yara varsa veya dövme enfeksiyonu varsa öncelikle bu enfeksiyon giderilmelidir. Enfeksiyon giderildikten sonra yine doktor önerisi sonrası ilgili bölgeye sürülebilir.

Kimler Hametan Kullanabilir?

Yetişkinler, çocuklar ve bebeklerde hametan krem ve merhem doktor muayenesi sonrasında kullanılabilir. Doktor önerisi sonrası bebek yüzüne sürerken çok dikkatli olunmalı ve ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. Tüm yaş gruplarından hastalar bu kremi kullanabilir.

Hametan Yan Etkileri Var mı?

Hametanın genel olarak bildirilmiş yan etkileri bulunmamaktadır. Bazı vücutlarda sürüldüğü bölgede kızarıklık, döküntü gibi etkilere sebebiyet verebilir. Dikkat edilmesi gereken 5 etki vardır. Eğer bu etkiler görülüyorsa derhal bir acil servise başvurunuz:

 • Yüzde şişme
 • Deride döküntü
 • Dudakta şişme
 • Gırtlakta şişme
 • Nefes darlığı

Bu şikayetlerin ortaya çıkması oldukça tehlikelidir. bu gibi durumlarda ilacın kullanımını derhal keserek sağlık kurumuna başvurunuz.

Gebelik Döneminde Hametan Kullanılır mı?

Hametan krem ve hametan merhemin gebelik kategorisi bildirilmemiştir. Gebelik döneminde kullanılmasında doktorunuzun muayenesi sonrasında karar verildiyse sakıncası yoktur. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda fetal gelişim ile ilgili olarak bir bozukluk saptanmamıştır.

Gebelik döneminde hametan kullanımı için benim şahsi önerim doktorunuza her zaman danışmanız yönündedir.

Emzirme Döneminde Hametan Kullanılır mı?

Emzirme döneminde hekiminiz muayenesi sonrasında hametan krem ya da pomad formunu uygun gördüyse ilacı kullanmanızda bir sakınca yoktur. İlacın meme bölgesinde uygulanacak olması durumunda önceki başlıklarda belirttiğim şekilde emzirmeden sonra uygulanmalıdır.

Özetle emzirme döneminde hametan krem ya da merhem kullanımının sakıncası yoktur.

Hametan Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle belirtmeliyim ki hametan krem ya da hametan pomad kortizon içiermemektedir. Bazı kaynaklarda kortizon içerdiğine dair bilgiler okudum. Bunlar tamamiyle yanlıştır. Kortizon bulundurmaz.

Özellikle krem ya da pomadı yüz bölgesine uygulanacağı zamanlarda çok dikkatli olunmalıdır. Göz bölgesine uygulanması bilinmeyen tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle göze temasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Ayrıca genital bölgede kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Doktor önerisi haricinde cinsel bölgede kullanılmamalıdır.

Hametan Kullananlar ve Sık Sorduğu Sorular

Bu başlık altında hametan kullananlar ve hametan kullananların yorumlarına dayanarak bazı bilgiler vereceğim.

Hametan Böcek Isırığına İyi Gelir mi?

Böcek ısırığına doğrudan hametan krem uygulanmaz. Böcek ısırıkları bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Öncelikle doktorunuza muayene olmalı ve sonrasında uygun görürse kullanmalısınız.

Lazer Epilasyon Sonrası Kullanabilir miyim?

Doktorunuz önerdiyse kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Cildinizi hızla yenileyecektir.

Ağda, Manikür ve Pedikür Sonrasında Kullanabilir miyim?

Doktorunuza muayene olduktan sonra önermesi halinde bu işlemlerden sonra güvenle kullanabilirsiniz.

Hametan Ayak Mantarına İyi Gelir mi?

Hametan krem veya merhemin ayak mantarı ya da diğer vücut mantarları için tedavi edici bir özelliği yoktur. Ana antifungal tedavisinin yanında hasar gören cilt dokusunun yenilenmesini hızlandırmak için hekimler tarafından tercih edilebilir.

Hametan Arı Sokmasına İyi Gelir mi?

Arı sokması durumu acil bir durumdur ve hemen tıbbi müdahale edilmesini gerektirebilir. Bu nedenle arı sokması durumlarında ilgili hastada kızarıklık, şişlik, boğazda şişme, nefes darlığı gibi şikayetler gelişirse hızla bir acil servise başvurunuz. Hametan tedavisi verilen hastanın cilt lezyonları daha hızlı iyileşsin diye ana tedaviden sonra verilebilir.

Hametan Çillere İyi Gelir mi?

Hametan krem sivilce tedavilerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle bazı durumlarda çillere de iyi gelebileceği düşünülmektedir. Bu noktada bir cildiye hekimine giderek muayene olunmalı ve iyi gelip gelmeyeceği bu şekilde belirlenmelidir.

Hametan Dolamaya İyi Gelir mi?

Genellikle tırnak bölgesinde oluşan enfeksiyonlara verilen isim olan dolama ya da paronişi tedavisinde ilk olarak enfeksiyon giderilmelidir. Enfeksiyon giderildikten sonra hametan krem bölgeyi daha hızlı yinelemek için kullanılabilir.

Hametanı Günlük Nemlendirici Olarak Kullanabilir miyim?

Hametan kremi ya da merhemi her cilt günlük nemlendirici olarak kaldıramayabilir. Bu nedenle hekiminize muayene olduktan sonra bu kararı hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Hametan Tarihi Geçmiş Kullanılır mı?

Tarihi geçmiş hametan krem içeriği kesinlikle kullanılmamalıdır. Ciltte çeşitli lezyonlara sebebiyet verebilir.

Hametan Yüzde Tüylenme Yapar mı?

Hametan merhem yada krem formunun bilinen tüylenme yapıcı etkisi bulunmamaktadır. Bu gibi bir etki gelişmesi halinde derhal sağlık kurumuna başvurunuz.

Hametan Krem ve Pomad Fiyatı 2022

2022 Hametan pomad fiyatı 11.06 TL’dir.
2022 Hametan krem fiyatı 11.3 TL’dir.

Hametan Kremi ve Merhemi Devlet Karşılıyor mu?

İlgili muayene sonrasında hekiminiz size uygun tanı kodu ile hametan reçete ettiyse hem krem formunu hem de merhem formunu sgk karşılayacaktır.

Hametan Aile Hekimi Yazabilir mi?

Aile hekiminiz hametan krem veya merhemi muayenesi sonrasında gerekli görmesi halinde yazabilir. Aile hekiminizin uygun tanı kodu ile yazdığı ilaç sgk tarafından karşılanır.

Hametan Krem Basura İyi Gelir mi?

Bildiğiniz gibi hametan kre m ya da merhem hemoroid ya da basur ilacı değildir. Dolayısıyla basur hastalığınız varsa sadece hekiminizin reçete ettiği ilaçları kullanınız.
Ek olarak şunu belirtmekte fayda var. Hametan içerisinde bulunan cadı fındığı bitkisi hemoroid tedavisinde kullanılabilen bir özüttür ancak bu mutlaka hekim kontrolünde olmalıdır.

Hametan Yutulursa Ne Olur?

Hametan krem ve merhem haricen yani cilt üzerine sürülerek kullanılır. Yanlışlıkla yutulması halinde ilgili kişide bulantı, kusma ve karaciğer hasarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bir acil servise başvurmak faydalı olacaktır.

Hametan Muadili Var mı?

Hametan krem ya da hametan pomad isimli ilaçların muadilleri bulunmamaktadır ancak benzer işlevleri olan diğer kremler tercih edilebilir.

Güncel Hametan Krem Prospektüsü

Güncel Hametan Merhem Prospektüsü

Kaynakça:

1. NCBI: Hamamelis virginiana Erişim Tarihi : 23.12.2021

2. NCBI: Antiviral and antiphlogistic activities of Hamamelis virginiana bark Erişim Tarihi : 23.12.2021

3. International Journal of Secondary Metabolite » Makale » Antibacterial activities of Calendula officinalis callus extract (dergipark.org.tr) Erişim Tarihi : 02.03.2022

(Bu yazı ilk defa 23 Aralık 2021 tarihinde yazılmıştır. Ardından 2 Mart 2022 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hametan Krem ve Merhem Ne İşe Yarar?” üzerine 3 yorum

 1. Hocam, doktorumuz bize ikisini de yazdı, biri dudağa diğeri cilde. Hangisi dudak hangisi cilt acaba?

  Cevapla
  • Özlem hanım merhaba sarı kutu olan dudağa sürülmeli mavi kutu olan cilt de sürülmeli geçmiş olsun

   Cevapla

Yorum yapın