Jelgo Jel

2
4109

Jelgo Jel Nedir?

Jelgo jel nedir, etken maddesi 100 gram jelde 1 gram g essin ve 5 gramda dietilamin salsilattır. Ayrıca yardımcı madde olarak neroli yani portakal çiçeği yağı, lavanta yağı, karbomer, makrogol-6-gliserol kaprilokaprat, EDTA disodyum, izopropil alkol, trometamol ve saf su bulunmaktadır. İlacın farklı etkileri vardır. 3 farklı etki gösteren jel uygulanması ile ağrı kesici, şişliği önleyici etkilerinin yanı sıra iltihap giderici etkiye sahiptir.

jelgo jel
Jelgo jel ile ilişkili görsel.

Reçete ile alınabilen jelin kullanımı konusunda doktor tavsiyesi alınması oldukça önemlidir. Oluşabilecek yan etkilerden ve diğer semptomlardan korunmak için doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Vücutta oluşan birçok ağrı için Jelgo jel kullanılabilmektedir. Kullanmadan önce ilacın prospektüsü okunması hasta için oldukça önemlidir.

Jelgo Jel Ne İçin Kullanılır?

Jelgo jel ne için kullanılır konusunda birçok sağlık sorunu belirtilebilir. Bu sağlık sorunlarının meydana gelmesi ile doktor tavsiyesine uyularak ilaç kullanılmalıdır. Çeşitli travmalara bağlı olarak gelişen vücutta ezikler, çürükler, kan toplanmaları, burkulmalar, kiriş kılıfı yangısı yani tendovaginit durumlarında ilaç kullanılmaktadır. Ayrıca birçok ağrı içinde kullanılır. Bu ağrıların içerisinde omurga kemiği ağrıları, sırt ağrıları, siyatik, bel ağrıları gibi ağrılarda da ilaç tercih edilebilir.

Bazı durumlarda ise iltihaplı sağlık sorunlarında tercih edilmektedir. Özellikle yüzeysel toplardamar iltihabı hastalığı olan tromboflebit hastalığında ilaç kullanılmaktadır. Damarlarda oluşan varisler nedeni ile de Jelgo Jel kullanılabilmektedir. Oluşan hastalığın seviyesine göre kullanım dozları belirlenmelidir. Bu konuda doktordan bilgi alınması önemlidir.

Jelgo Jel Fiyatı

Vücutta oluşan çürük, ağrı ve iltihaplarda kullanılan Jelgo jel eczanelerden temin edilebilir. Jelgo jel fiyatı ise 13,68TL’dir. İlaç doktorun belirlediği şekilde uygulanmalıdır. Ağrı kesici ve iltihap giderici etkilerinin yanı sıra şişliği de önleme özelliği vardır. İlacı kullanırken eğer yan etki görülürse ilaç kullanılmamalı ve doktora başvurulmalıdır. Yan etkileri ise aşağıda inceleyebilirsiniz.

Jelgo Jel Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Jelgo jel ilacında da yan etkiler görülebilir. Jelgo jel yan etkileri oldukça seyrek olarak görülmektedir. Yan etkilerin oluşmasında ise özellikle kullanım talimatlarına uymamak önde gelmektedir. Bu nedenle özellikle yüksek kullanımlardan kaçınılmalıdır. Diğer taraftan kişinin ilacın etken maddelerine alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeni ile de yan etki görülebilir. Bu tip durumlarda ilaç kullanılması bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Jelgo jel ilacının en belirgin yan etkisi nadir olarak görülen alerjik reaksiyonlardır. Belirtildiği gibi kişinin etken ve yardımcı etken maddelerden birine veya birkaçına alerjisinin olması cilt üzerinde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Eğer sürekli kullanılan bir ilaç varsa bu durumun doktora bildirilmesi de önemlidir. İlaç genel olarak çok nadir olarak yan etki gösterir.

Jelgo Jel Nasıl Kullanılır?

Jego jel ile ilgili doktorunuz herhangi bir kullanım talimatı vermemişse günde bir veya iki kez ilaç kullanılabilir. Her defasında bir kere ince bir tabaka olacak şekilde uygulanmak istenen yere jel sürülmelidir. İlacı yoğun olarak kullanımdan kaçınılması gerekir.

Jelgo jel nasıl kullanılır konusunda şikayet bitene kadar kullanılabilmektedir. Sürülecek bölgeye göre ilaç sıkılmalı ve elde edilen jel hafif masaj yapılarak bölgeye uygulanmalıdır. İnce bir tabaka halinde jel uygulanabilir.

Jelgo jel çocuklarda dietilamin salisilat deriden emilebildiği için çocuklarda kullanımda dikkat edilmeli ve özellikle uzun süre kullanımlardan kaçınılmalıdır. Yaşlılarda kullanımda herhangi bir kısıtlamanın olmamasının yanı sıra böbrek ve karaciğer yetmezliği bulunanlarda dikkatli kullanılmalıdır ve yüksek dozda kullanımlarda doktora başvurulmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

    • Merhabalar Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
      Jelleri sürdükten sonra illa kapatmaız ya da sarmanız gerekecek diye bir durum söz konusu değildir. Jeli ilgili bölgeye yedirmeniz yeterlidir.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here