Dermatoloji (Cildiye) Hangi Hastalıklara Bakar?

1
4276

Dermatoloji (Cildiye) Hangi Hastalıklara Bakar?

Bazı kesimlerin Cildiye olarak nitelendirdiği ve kullandığı Dermatoloji (Cildiye) hangi hastalıklara bakar merak edenler isminden de anlayacakları gibi deri ve cilt hastalıkları tedavisi yapan bir bölümün bahsini etmektedir.

Günümüzde humma gibi ciddi salgınlar ve cilt hastalıkları olmamasına rağmen cildin sağlığı konusunda birçok hastalıkla mücadele edilmesi gerekir. Deride kaşıntı, alerji, mantar, sivilce, dermatit gibi sorunların tedavi edilmesi için Dermatoloji bölümünün ziyaret edilmesi gerekmektedir.

dermatoloji (cildiye) hangi hastaliklara bakar
Dermatoloji (cildiye) hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Saç, tırnak, genital hastalıklar ya da cilt üzerindeki herhangi bir sorun dermatolojinin alanına girer ve hekimler bu konuda tedavi uygular. Başlıca bakılan hastalıklar;

 • Deri enfeksiyonları,
 • Sivilce,
 • Saçlarda kepeklenme,
 • Alerjik deri hastalıkları,
 • İlaç yan etkileri,
 • Kurdeşen,
 • Vitiligo,
 • Saç hastalıkları,
 • Aşırı terleme,
 • Frengi,
 • Tırnak hastalıkları,
 • Deri tümörleri,
 • Yanıklar gibi birçok hastalığın tedavisi için cildiye bölümünün tercih edilmesi gerekmektedir.

Dermatoloji Bölümünün Tedavi Uygulamaları

Dermatoloji bölümünde sağlık açısından ve estetik açısından oldukça önemli tedavi yöntemleri vardır. Estetik amaçlı olan müdahalelerde daha genç görünmek ve ciltteki kusurları ortadan kaldırmak için işlem yaptırmak oldukça önemlidir.

Bu yüzden estetik yaptırmak isteyenlerin estetik cerrahla birlikte dermatoloji bölümlerine başvuru yapmaları gerekecektir. Bebek cildinden yaşlı cildine kadar birçok farklı cilt hastalığının tedavisi için tercih edilen dermatoloji bölümü ile cilt sağlığının en iyi şekilde korunması mümkün olmaktadır.

Cilt kanserleri, böcek sokmaları, yaralanmalar ve bebeklerde görülen alerjik deri hastalıkları için oldukça kapsamlı bir branş olan dermatoloji için çalışmaların yapılması ülkemizde yakın geçmişte başlangıç göstermiştir. Birçok cilt hastalığına tedavi yöntemleri geliştiren Profesör Doktor Türkan Saylan, Türkiye’de cüzzam hastalığını yenme konusunda öncü hekimlerde biri olmuştur.

Onun girişimleriyle birçok kişinin teşvik olduğu dermatoloji bölümü için ülkemizde daha fazla uzman yetişmeye başlamıştır. Dermatoloji son on yıllarda gelişmiş ve estetik cerrahi ile birlikte güzellik endüstrisinde de ilerlemiştir.

Bu noktada dermatolojide çok önemli bir yeri olan PUVA tedavisi ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazıyı okumanızı öneriyorum.

Güzellik Endüstrisinde Dermatologlar

Güzellik endüstrisinde dermatolojinin tercih edilmesi insanların güven duydukları kararlar vermesine yardımcı olur. Herhangi bir cilt bakım ürününün ya da estetik uygulamanın cilde vereceği zararlar ve olası yararlar konusunda alınacak önlemlerin bilinmesi, bilimsel araştırmaların yapılarak toplumun bilinçlendirilmesi için dermatologların önemi oldukça büyüktür.

Cilt gençleştirme uygulamalarında da estetik operasyonlarda da önemli bir bilgi deposu olan dermatologlar, insanların deri sağlığının en iyi şekilde korunması ve sorunların tedavi edilmesi için oldukça önemli tıp uzmanları arasında yer almaktadır. Dermatoloji konusunda ihtisas yapan hekimler, hem estetik konularda hem de rutin cilt hastalıklarında görev alırlar.

Günümüzde birçok dermatolojik hastalığın tedavisi başarılı bir şekilde yapılmakta, bu tedavi seçenekleri en iyi şartlarda hastaları iyileştirmektedir. Bunun yanında estetik müdahaleler söz konusu olduğunda da memnun edici sonuçlar sunulmaktadır.

Dermatoloji Neden Önemlidir?

Cildimiz çevremize gösterdiğimiz pencerelerimizdir. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşandığında estetik problemler, kaşıntı gibi can sıkıcı durumlar ve ağrı, acı ya da kanser gibi birçok hastalık kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Bu gibi  sorunları uzman olmayan hekimlerin gidermesi mümkün değildir. Bu yüzden dermatoloji uzmanları Deri ve Zührevi Hastalıklar konusunda hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek ve tedavi etmek için hizmet vermektedir. Dermatolojinin alanında ilaçlar, kremler ve teknolojik aletleri kullanarak yapılan tedaviler vardır. Bu tedavileri uygulayarak sağlıklı bir cilde kavuşmak, genital hastalıklardan kurtulmak ve yaşam kalitesini yükseltmek söz konusu olmaktadır.

Cildinde sorun olan birçok kişi, sosyal hayatta da sıkıntılar yaşar. Yüzünde sivilceler ya da çeşitli izler olan insanlara gözünü çeviren ve rahatsız edici şekilde bakan toplum, bu kişilerin ruh sağlığını ve özgüvenlerini de bozar. Dermatolojik tedavi bu konuda en büyük kurtarıcıdır.

Derideki hastalıkların yok olması ve tedavi edilmesinin yanında kanserojik durumların da tespit edilmesi açısından bu hekimler insanlara yardımcı olmaktadır.

Deri ve Zührevi Hastalıklar

Zührevi hastalık nedir sorusunu cevaplamak gerekirse, bir enfeksiyonla başlayan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengi, Hepatit B, bel soğukluğu, genital siğiller, AIDS gibi hastalıkları kapsama alan bir alandır diyebiliriz.

Toplum sağlığı için oldukça önemli olan bu durum, çok eşli ve bilinçsiz cinsel ilişki durumunda yaşanır. Kan alıp verme, hijyenik olmayan iğne kullanımı ve temizlik açısından eksik olan dövme salonlarında dövme yaptırmak sağlık açısından oldukça büyük risk faktörleri arasındadır.

Bu hastalıkların zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi, kişinin aşağıdaki belirtileri görmesi halinde hemen ilgili tetkikleri yaptırmak üzere dermatolojiye başvurması gerekir:

 • Çiş yaparken yanma ve acı,
 • Genital bölgede çeşitli yaralar,
 • Kokulu akıntı gibi belirtiler söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden hekime gidilmesi gerekir.

Daha fazlası için sitemizde yer alan dermatolojik hastalıklar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Deri Hastalıklarının Tedavisi

Deri hastalıklarının tedavisi için hekimin uygun gördüğü seçenekler değerlendirilir. İlaçla tedavi seçenekleri dışında dermatolojik tedavi yöntemleri teknolojik cihazlarla ya da krem gibi tropikal yöntemler kullanılarak yapılabilir. Bu durum iyi bir şekilde sonuç alınan uygulamaların neticesine göre birkaç yöntem bir arada kullanılarak ya da tek bir yöntem sonrası üst aşamalara geçerek yapılabilir. Dermatoloji (Cildiye) Hangi Hastalıklar İlgilenir yazısının sonuna gelmiş bulunuyoruz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Hocam merhaba kolay gelsin
  19 yasındayım sakal bölgesinde çok nadir tüylenme var özellikle yanak bölgesinde bıyık ve çene bölgesinde var fakat gür değil bunun üzerine hormon testi yaptırmak istiyorum hangi bölüme gidersem bana yardımcı olabilirler veya sizin bu duruma dahi herhangi bir tavsiyeniz varmı? Şimdiden teşekkürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here