Parol Plus

0
612

Parol Plus Ne İşe Yarar?

Parol plus ne işe yarar, ilaç hafif orta derecede oluşan ağrılar için kullanılan bir ağrı kesicidir. 30 tablet bulunan ilaç paketinde her 250mg’da parasetamol, 150mg,’da propifenazon, 50mg’da kafein bulunmaktadır. Bu formülle ilaç ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahiptir. İçeriğinde bulunan kafein ise ilacın ağrı kesici etkisini artırmaktadır.

İlaç doktor tavsiyesi üzerine kullanılması önemlidir. Çünkü Parol plus bazı durumlarda kullanılmamaktadır. Bebeklerde ve 12 yaş altındaki kişilerde kullanılmayan ilaç ayrıca 10 günden uzun süre ağrılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda, akut hepatit porfıria hastalığı olanlarda ilacın kullanılmaması gerekir. Alkol alındıktan sonra kullanılmaması gereken ilaç kan hücreleri ile ilgili hastalığı olanlar tarafından da kullanılmaması gerekir.

parol plus tablet
Parol plus tablet ile ilişkili görsel.

Parol Plus Nasıl Kullanılır?

Parol Plus nasıl kullanılır konusunda doktordan tavsiye almanız oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise doktorun sizin kullanma sebebinize, yaşınıza ve o anki sağlık durumunuza göre en uygun kullanım şeklini belirleyebilir olmasıdır. Eğer doktorun herhangi bir tavsiyesi olmamışsa Parol Plus gün içerisinde 1 veya 2 kez kullanılabilmektedir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda ise gün içerisinde en fazla 3 kez Parol Plus kullanılabilir.

Ağız yolu ile kullanılan Parol Plus bol su ile içilmelidir. Tedavi süresi ise doktor tarafından belirlenmelidir. 12 yaşından küçüklerin kullanmaması gereken ilaç 12 ve 16 yaş arasında kullanacaklarda ise günde en fazla 1 kere kullanılmalıdır. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda ise ilaç kullanılmamalıdır.

Parol Plus Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde bazı ilaçlar kesinlikle önerilmemektedir. Ancak hamile kişinin yaşadığı sağlık sorunu nedeni ile doktorun gerçekleştireceği fayda risk hesabı sonrasında doktorun kesinlikle tavsiye etmesi üzerine kullanılabilmektedir. Parol Plus hamilelikte kullanılır mı konusunda da ilacın hamile kişiler tarafından kullanılması önerilmemektedir.

Ancak bazı durumlarda hamile kişinin ilacı kullanması gerekebilmektedir. Bu konuda kesinlikle doktor muayenesi yapılmalı ve uzman doktor tarafından verilecek karar üzerine belirli miktar ve süreler boyunca kullanımına doktor kontrolünde izin verilebilir. Parol Plus kullanırken hamile olunduğu öğrenildiğinde de ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktor muayenesine başvurulmalıdır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile Parol Plus birçok sağlık sorununda kullanılmaktadır. Ancak durum hamile kişi söz konusu olduğunda ilaç doktor izni olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Parol Plus Emziren Anne Kullanabilir mi?

Emziren annelerin ilaç kullanmaları konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bazı ilaçlar direk süte geçebilmekte ve bebeği olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Parol Plus ile bu ilaçlardan biridir. Parol Plus emziren anne kullanabilir mi konusunda öncelikle doktorunuza bu durumu danışmanız gerekmektedir. Parol Plus emziren anneler tarafından kullanılması önerilen bir ilaç değildir. Ancak acil durumlarda emziren annenin durumunun ağır olması gibi durumlarda ise doktor kararı gerekir.

Parol Plus içeriğinde kafein bulunmaktadır. Kafein anne sütüne geçerek bebekte bazı olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumların başında bebekte uykusuzluk, huysuzluk, ağlama ve daha farklı sorunlar görülebilmektedir. Bu tip durumlar bebeklerde sorun yaşatacağı için ilacın emziren kişiler tarafından kullanılması önerilmemektedir.

Parol Plus Yan Etkileri

Parol Plus yan etkileri görüldüğünde ilaç kullanmayı durdurmalı ve acil olarak doktora başvurmalısınız. Kurdeşen, kaşıntı, yüz, boğaz ve dilde şişme, deri döküntüleri, tansiyon düşüklüğü, alerjik etkiler, nefes darlığı çekme çok ciddi yan etkiler arasındadır. Parol Plus bazı kan değerlerinde düşme görülmesine neden olabilir. Halsizlik, yorgunluk, karaciğerde görülen bozukluklar, astım belirtileri, siroz, kan hücrelerinin sayısında bozukluklar görülen diğer yan etkiler arasındadır.

Solunum yollarının daralması, akyuvar sayısında azalma, ateş ve yorgunluk, baş dönmesi ve ağrısı, uyuklama gibi yan ektiler de görülebilmektedir. Bu yan etkilerin yanı sıra kaşıntı ve kızarıklıkta görülebilir. Burada yazan yan etkilerin hepsi oldukça ciddidir. Görülmesi durumunda acil olarak ilaç bırakılmalı ve doktor başvurulmalıdır.

Parol Plus Fiyatı

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisine sahip olan Parol Plus, oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Birçok ağrılı duruma karşı kullanılan ilaç doktor tavsiyesi üzerine kullanılmasında önem vardır. Bazı durumlarda ilaç kişi için olumsuz etkiler bırakabileceği gibi kullanılmaması gerekebilir. Kullanım dozları hakkında da doktor tavsiyesine uyulması ilacın daha etkili olması için önemli bir ayrıntıdır. Parol Plus eczanelerden temin edilebilmektedir. Parol Plus fiyatı 13,18TL’dir.

Parol Plus eczanelerden alırken eğer reçete ile alırsanız sağlık sigortanız bu konuda ilaca indirim uygulayacak ve daha uygun fiyata alabileceksiniz. İndirim sağlık sigortanıza göre değişmektedir. Sağlık sigortasının indiriminden yararlanmak için doktor tarafından ilacın reçete ile yazılmış olması gerekmektedir.

Parol Plus ile Parol Farkı Nedir?

Parol Plus ile parol farkı nedir konusunda sadece ağrı kesici özellikleri arasında bir fark bulunmaktadır. Bilindiği gibi Parol ilk olarak ağrı kesici amacı ile kullanılmaktadır. Ancak bu iki ilacın aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de vardır. İki ilacın etken maddeleri aynıdır. Diğer taraftan aralarındaki tek fark ise Parol Plus ilacının içeriğinde kafein bulunmasıdır.

Kafein özellikle ağrı kesici etkinin daha yüksek seviyeye çıkmasını sağlamaktadır. Parol ilacında kafein bulunmadığı için Parol Plus ağrı kesici bakımından belirli bir miktar daha etkili olmaktadır. Aynı ilaç gibi görünseler de içeriklerinde oluşan bazı farklılıklar bu iki ilacın birbirinden ayrılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kişinin o anki sağlık durumuna göre en doğru ilacın hangisi olduğunu doktor daha iyi karar verebilir.

Parol Plus Etken Maddesi

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile kullanılan Parol Plus etken maddesi Parasetamol, Propyphenazone, Kafein maddeleridir. Parol Plus tablet formunda üretilen bir ilaçtır. Her tablette 250mg parasetamol bulunmakla birlikte 150mg propyphenazone ve 50mg’da kafein bulundurmaktadır. Parol Plus içeriğinde ayrıca yardımcı maddeler bulunmaktadır. Yardımcı maddeler ise mısır nişastası, stearik asit, mikrokristalin selüloz ve povidon maddeleridir.

İlaç doktor tarafından tavsiye üzerine kullanılmalıdır. Çünkü hamilelik, emzirme ve çeşitli hastalıkların olduğu zamanlarda kullanılması sorun yaşatabilir. Belirtilen dozlarda kullanılması önemlidir. Doz aşımı özellikle yan etkilerin daha sık görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorun verdiği tavsiye üzerine veya ilaç prospektüsünde yazılan dozlara uyularak kullanılmasında büyük önem vardır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here