Meme Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Memede Ağrı için Hangi Bölüme Gidilir?

Göğüs ağrısı ile meme ağrısı, iki farklı durumdur. Bu ağrılar kemikler ve kaslar da dahil olmak üzere akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu ve diyafram gibi organlardan dolayı ortaya çıkabilir.

meme agrisina hangi bolum bakar
Meme ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Bunların başında ilk akla gelmesi gereken kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk bulgusu göğüs ağrısı olabilir. Fakat bu durumda hastanın endişe etmemesi gerekir çünkü günümüzde göğüs ağrısı şikayetiyle acile başvuran hastaların yalnızca %30’u kalp kökenli ağrılardan müzdarip olarak başvurmuşlardır. Geri kalan %70’lik dilimde ki hastalar ise genellikle reflü gibi çeşitli sağlık problemlerinden dolayı göğüs ağrısı çekmektedir.

Göğüs kafeslerinde herhangi bir sebepten dolayı ağrısı olan insanlarda endişe ederek acillere başvurmakta ve kalp krizi riskinden korkmaktadırlar.

Göğüste Ağrının Tipinden Nedeni Anlaşılır mı?

Göğüs ağrısının türünden nedeni tabi ki anlaşılabilir. Fakat burada gereken teşhisi uzman doktor koymalıdır. Hastaların benim ağrım bu sınıfa giriyor önemli bir şey yok gibi yaklaşımda bulunması doğru değildir. Göğüs ağrısının tipi ne zaman başladığı, egzersiz sonrası veya istirahat sonrası olup olmadığı, ne kadar sürdüğü, geceleri hastaları uyutup uyutmadığı, kol, omuz, boyun gibi bölgelerden nerelere yayıldığı şeklinde saptanabilir.

Fakat en doğru teşhisin koyulması için göğüste ağrı çeken kişinin acil bir şekilde doktora başvurması gerekmektedir.

Göğüste ağrı problemi için öncelikle Dahiliye bölümüne başvurmanız gerekir. Doktorunuz yapacağı tetkikler sonucunda sizi göğüs cerrahisi bölümüne yönlendirebilir.

Memede Kitle için Hangi Bölüme Gidilir?

Göğüste kitle hemen her kadının eline gelebilir. Özellikle adet öncesi göğüste kitle ele gelmesi fazla endişelenmeye gerek olmayan bir durumdur. Adet gördükten sonra kitle göğüste yok oluyorsa herhangi bir kontrole gerek yoktur. Çünkü basit bir kist olarak kabul edilir.

memeye hangi bolum bakar
Memede kitle ve kist için hangi bölümden randevu alınır ile ilişkili görsel.

Göğüste kitle her zaman meme kanseri belirtisi değildir. Daha çok memenin iyi tümörleri göğüste kitle şeklinde kendilerini gösterir. Nadir de olsa meme kanserinin ilk belirtisi göğüste kitle olabilir.

Memede ağrı oluyorsa bu noktada öncelikle “Meme Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?” linkini takip ederek yazımı okuyunuz. Ardından kaldığımız yerden devam edelim.

Memede Kitle Hissedilirse

Meme kanserinin ilk belirtisi memede oluşan kitlelerdir. Yaş ilerledikçe bu kitlelerin kanserli hücreler olma olasılığı artar. Ancak yaş aralığı fark etmeksizin meme dokusundaki değişiklik mutlaka bir doktor tarafından incelenmelidir. Genç yaşlarda bu kitleler genellikle kistler olmaktadır. Eğer kitleler iki memede de varsa ve sayıları fazlaysa fibroadenom ve kist olarak kabul edilir. Bunlardan ayrı olarak sert ise kanser olması ihtimali ortaya çıkacağı için onun üzerinde yoğunlaşılır. Meme dokusunda yapılan mamografilerde kalsifikasyonlar görülebilir.

Hangi Doktor Tercih Edilmeli

Meme içi olgularla ilgilenen branş sanıldığının aksine jinekoloji değil, genel cerrahidir. Eğer kadınların düzenli gittikleri bir jinekologları varsa kendisinden fikir almalarında hiç bir sakınca yoktur. Kitle kanserli hücrelerden oluşuyorsa cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi gibi süreçlerin nasıl işleyeceğine karar verir. Karar verildikten sonra ise tedaviye başlanarak hastanın yakalandığı bu soruna çözüm bulmaya çalışılır.

Memeye Hangi Bölüm Bakar?

Meme ağrısı özellikle doğurganlık çağında olan kadınlarda oldukça sık görülen bir şikayettir. Meme ağrılarının altından çoğu zaman iyi huylu meme hastalıkları, bazen de hastalık dahi sayılmayacak türden sebepler çıkabilir. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü. Gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılıyor ve her 8 kadından birinin bu hastalığa yakalanacağı öngörülüyor. Meme ağrıları üçe ayrılır ;

 • Döngüsel ,
 • Döngüsel olmayan ,
 • Meme dokusu dışından kaynaklanan.

Meme kanserinin belirtileri şunlardır (Bunlar kesin nedenler olmayabilir , mutlaka doktora başvurunuz) ;

 • Yakın zamanda meme başında meydana gelen çökme,
 • Meme başından kanlı – iltihaplı akıntı,
 • Meme derisinde kabalaşma,
 • Meme derisinde çöküntü,
 • Memede sertlik,

Meme kanseri için risk faktörleri şunlardır ;

 • Menopoz döneminde hormon takviyesi tedavisi
 • İlk adetin 12 yaşından önce görülmüş olması
 • Menopoza 55 yaşından sonra girilmesi
 • Ailede meme kanseri öyküsü olması
 • 35 yaşına kadar doğurmamış olmak
 • Radyasyona maruz kalmış olmak
 • Genlerle ilgili bazı özellikler
 • 55 yaşın üzerinde olmak
 • Alkol kullanımı
 • Obezite

Memede ortaya çıkan paget hastalığı hakkında bilgi almak için hemen “Memede Paget Hasstalığı” linkine tıklayınız.

Memeye Hangi Doktor Bakar?

Meme muayenesi için gitmeniz gereken bölüm ; Genel Cerrahi bölümüdür.Meme hastalıkları konusunda gerektiğinde genel cerrahi bölümü ile koordinasyon halinde olması gereken diğer bölümler ise; radyoloji, patoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, endokrinoloji ve plastik cerrahidir. Yapılan en çok hatalar arasında aile hekiminde boş zaman kaybetmektir. Bunun yerine makalede anlatılanları uygulamanız gerekmekte.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın