Yanık İzleri ve Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yanık İzleri ve Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Yanık izleri ve tedavisi için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Cildin sıcak su ya da kaynama noktasındaki herhangi bir madde teması ile meydana gelen yanık izleri, cilt yüzeyinin deforme olmasının yanı sıra ciddi travmatik sonuçlar da doğurmaktadır.

yanik izleri icin hangi bolume gidilir
Yanık izleri ve tedavisi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Çeşitli derecelerde sınıflandırılabilecek olan yanık izleri,  cildin temas ettiği maddeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Cildin maruz kaldığı deformasyon, yanma hissinin şiddetini, acısını, cilt yüzeyindeki yanma ölçütünü doğrudan etkileyebildiği gibi ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek yanık izini de etkilemektedir.

Farklı yaş gruplarından çocuk ve yetişkinlerde görülen yanık izleri, her ne kadar farklı maddeler ve dış etkenlerden kaynaklansa da, genellikle kaynar su teması ile meydana gelmektedir. Mesleki açıdan kimyasal bir ortamda çalışan yetişkinlerde cildin yanıcı herhangi bir madde ile teması ile ortaya çıkarken, bebek ve çocuklarda bu durum genel olarak kaynar su olarak nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Yanık izleri, suyun ısısına, cilt ile olan temasına, müdahalenin gecikmesine bağlı olarak değişkenlik gösterebildiği gibi ortaya çıkacak olan izin derecesi de söz konusu etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Herhangi bir dikkatsizlik sonucu meydana gelebildiği gibi yetişkinlerde mesleki koşullar gereği de ortaya çıkabilen yanık izleri, her ne kadar tedavi konusunda geniş çaplı bir yelpazeye sahip olsa da, birçok durumda kalıcı olmaktadır. Peki, söz konusu duruma maruz kalınması hâlinde yapılacak olan ilk müdahaleler ve dikkate alınması gerekenler nelerdir?

 1. Cildin kaynar suya ya da yanık izi oluşmasına neden olacak herhangi bir madde ile temasının hemen ardından en az yarım saat soğuk su müdahalesi yapılmalıdır. Adli müdahalenin gecikme ihtimaline karşı buz torbası ile hafif baskı uygulanması, ileride oluşabilecek yanık izinin önüne geçmede fayda sağlayabileceği gibi oluşan şiddetli acının da bir nebze dinmesine fayda sağlayabilir.
 2. Olası bir yanma vakasında uzman hekimler dışında herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Medikal ya da bitkisel ürünler başta olmak üzere krem, losyon ya da herhangi bir ilaç kullanmak olumsuz bir etki yaratabileceği için su ya da buz uygulaması dışında herhangi bir müdahaleden kaçınmalısınız.
 3. Su ya da buz torbası müdahalesinin ardından adli müdahalenin ivedilikle yapılması için size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 4. Yapılacak olan ilk tıbbi müdahaleler ve incelemelerin ardından uzman hekim tarafından verilecek olan krem ya da ilaçların kullanımını aksatmamalı, bu ilaç ve kremler dışında herhangi bir şey kullanmamalısınız.
 5. Taburcu olduktan sonra doktorunuzun tavsiyesi üzerine yanık izi oluşabilecek bölgenin muhafaza edilmesine dikkat göstermelisiniz. Pansuman yapılan bölgenin gün içinde havalandırılmasına, verilen kremlerin uygulanmasına ve dış darbelerden korunmasına özen göstermelisiniz.
 6. Uzman hekim tavsiyesi üzerine oluşabilecek yanık izleri için en kısa sürede plastik cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz.

Yanık İzleri için Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Herhangi bir nedene bağlı olarak vücudunuzda bir yanık izi oluşması durumunda başvurmanız gereken bölüm Plastik Cerrahi bölümüdür. Yapılan inceleme ve tedavisi sonrası uzman hekimin yazdığı ilaç ve kremlerin kullanılması ve oluşabilecek yara izleri için telkin edilen tedavilerin aksatılmaması estetik açıdan fayda sağlayacaktır.


Yanık izleri ve tedavisi için hangi bölüme gidilir konusu bitirmiş bulunuyoruz.Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Yanık İzleri ve Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 3 yorum

  • Merhabalar Gökçe Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bazı yanık izlerinin toparlanması veya düzelmesi uzun süreler alabilmektedir. Bu nedenle sabırlı olmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. Benim kolum 10 yıl önce 3 derece kaynar suyla yandı plastik cerrahi ye gittim estetik e gitmeniz gerekiyor dedi hangi klinige gidebilirim iz geçmesi yada azcık da olsa kolumun düzelmesi için

  Cevapla

Yorum yapın