( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Zalain Krem

Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Zalain krem ne işe yarar sorusuna cevap olarak ciltte oluşan bazı mantar türlerinin tedavisinde kullanılan, cilde sürülen bir ilaçtır. Maya mantarı ve dermatofit mantarların neden olduğu bazı mantar türleri vardır. Bunlar ayaklarda oluşan mantar türü olan tinea pedis, kasıklarda oluşan mantar türü olan tinea cruris, vücutta oluşan mantar türü olan tinea corporis, sakallarda meydana gelen mantar türü olan tinea barbae ve son olarak ellerde oluşan mantar türü olan tinea manus mantar türlerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

zalain krem
Zalain krem ile ilişkili görsel.

Bu mantar türlerinin yanı sıra derinin yüzeyini tutan ve Candidiasis veya Moniliasis ile Pityriasis versicolor adı verilen mantar türleri içinde tedavi amaçlı kullanılan bir ilaçtır.

Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Zalain krem doktor talimatları doğrultusunda kullanılması gerekir. Zalain krem nasıl kullanılır konusunda doktor tarafından herhangi bir tavsiye verilmemişse günde bir veya iki kez kullanılabilir. Bir kere kullanacak olanlar ilacı akşam kullanmaları tavsiye edilir. İki kes kullanacaklar içinse sabah ve akşam kullanılması önerilmektedir. Krem mantarın olduğu bölgenin 1cm çevresine sürülecek şekilde ayarlanmalı ve her yere eşit sürülmelidir.

İlaç genel olarak 3 veya 4 hafta kullanılmaktadır. Ancak 4 haftadan az bir süre içerisinde hastalık geçse dahi hastalığın tam olarak geçmesi ve bölgenin temizlenmesi için 4 haftaya tamamlanması tavsiye edilir. Hastalığın durumuna göre bu sürelerde değişiklik olabilir. Zalain krem 12 yaş üzeri çocuklarda günde 1 doz kullanılması gerekir.

Zalain Krem Hamilelikte Kullanılır mı?

Hamilelik döneminde ilaç kullanımına azami derecede önem verilmesi gerekmektedir. Ağız yolu ile kullanılan ilaçların bebeğe ulaşması ve zarar vermesi büyük olasılıktır. Ancak krem formunda olan ilaçlarda bu durum değişebilir. Bu durum kremlerin kullanılabilir olduğu anlamına da gelmemektedir. Çünkü bazı kremler cilde sürüldükten sonra deri tarafından emilebilmektedir. Zalain krem hamilelikte kullanılır mı konusunda öncelikle doktorunuz ile görüşerek doktorun risk fayda faktörlerini göz önünde bulundurarak karar vermesini sağlamanız önemlidir.

Kremin hamilelik döneminde kullanılmasında mantarın hangi bölgede olduğu da önemlidir. Ayrıca bebeğe zararı olabileceği durumlarda doktor tarafından durum değerlendirilmelidir. Diğer bir yandan ilacı kullandığınız dönemde hamile olduğunuzu fark ettiğinizde ise yine doktorunuza başvurmanız önem arz etmektedir.

Zalain Krem Emziren Anne Kullanabilir mi?

Anneler emzirme dönemlerinde tükettiği besin ve ilaçların süt yolu ile bebeklerine geçtiğini bilirler. Bazı gıdalar direk olarak süte geçebileceği gibi bazılarında bu oran düşüktür. Diğer yandan kremlerde de dikkatli olunması gerekir. Kremler her ne kadar sadece cilde sürülen ilaçlar olarak görülse de kremlerin sürüldüğü yere göre bazı riskler oluşabilir.

Zalain krem emziren anne kullanabilir mi konusunda kesin bir araştırma yapılmadığı için bu konuda annelerin doktor görüşü olmadan ilacı kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Yaşanılan bu tip durumlarda yapılması gereken uzman doktora başvurmak ve doktor görüşü alınarak ilacın kullanılıp kullanılmaması konusunda tavsiye almaktır. Doktor bu konuda fayda risk faktörlerini inceleyerek gerekli kararı verecektir.

Zalain Krem Yan Etkileri

Zalain krem yan etkileri her ilaçta olduğu gibi görülebilmektedir. İlacın etken maddesinin sürülmesi sonrasında özellikle ışığa duyarlılık gibi etkileri görülmemiştir. Bazı durumlarda ise tedavinin ilk başladığında hafif derecede kızarıklıklar görülebilir. İlacı kullandığınızda aşağıdaki yan etkileri gördüğünüzde ilacı kullanmayı bırakmalı ve en kısa süre içerisinde doktor ile iletişime geçmelisiniz.

Kremin uygulandığı bölgede hassasiyet, şiddetli kaşıntılar, renk değişiklikleri, vezikül yani su kabarcıklarının oluşması, yanma hissi, deri iltihapları, döküntüler, deri kuruması gibi etkiler Zalain kremin yan etkileri arasındadır. Bu etkilerin görülmesi nadirde olsa görüldüğünde doktor başvurulması çok önemlidir. Gerektiği durumlarda doktor tedaviyi kesebileceği gibi aynı etkilere sahip farklı bir ilacın kullanılmasına da başlayabilir.

Zalain Krem Fiyatı

Zalain krem vücudun çeşitli yerlerinde oluşan mantara karşı kullanılan bir ilaçtır. Mantarlar çeşitli nedenlerden dolayı vücudun farklı bölgelerinde çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılan tedavilerde en çok kullanılan ilaç türlerinden biri krem formundaki ilaçlardır. Bu ilaçlar ile mantarın varlığını temizlemekte ve tamamen ciltten atarak bir daha oluşmasının önünü geçmeyi hedeflemektedir.

Zalain krem fiyatı ise güncel olarak 11,32TL’dir. İlaç eczanelerden alınabilir. Burada belirtilen fiyat parakende satış fiyatı olmakla birlikte hastanın sağlık sigortasının türüne göre ödenecek tutarda indirimler yapılabilmektedir. Sağlık sigortasının indirim uygulaması için ilacın doktor tarafından reçete yazılması gerekir. İlaç genel olarak 4 haftaya kadar kullanılmaktadır. Bu süre sonrasında kullanımlar için doktor ile görüşülmelidir.

Zalain Krem Vajina için Kullanılır mı?

Vajina bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı mantar oluşabilmektedir. Özellikle hijyene önem vermemek, vajina bölgesinin sürekli nemli kalması gibi birçok nedenlerden dolayı mantar oluşabilmektedir. Zalain krem vajina için kullanılır mı konusunda krem vajina için kullanılır ancak mantarın Zalain etkisi ile tedavi dilecek bir mantar olup olmadığı doktor tarafından muayene edilerek kararlaştırılmalıdır.

Mantar hastalığına neden olan bakterilerin türü oldukça geniştir. Bu nedenle bazı durumlarda kullanılan ilaçlar etki göstermez. Bunun nedeni ise mantar türüne uygun ilacın verilmemiş olmasıdır. Karşılaşılan bu tür durumlarda mantar numunesi alınması ve incelenmesi gerekir. İnceleme sonrasında mantarın çeşidi tam olarak belirleneceği için daha doğru tedavi yöntemleri hastaya etkili bir şekilde uygulanabilmektedir.

Zalain Krem Etken Maddesi

Zalain krem etken maddesi Sertakonozol Nitrat’tır. İlaç deri üzerinde bulunan mantarlara lokal olarak uygulanmaktadır. Sertakonoz Nitrat etkili ilaç deri üzerine uygulandıktan sonra epidermisin cutis tabakasını geçmektedir. Bu süreçte kremin ortalama olarak sürüldükten sonra ilk 2 saate ilacın etken maddesinin yarısı bu tabakayı geçmiş olur. Daha sonraki süreçte ise 24 saat içerisinde ilacın ortalama  %70’i cutis tabakasını geçmiş olur.

İlaç mantar üzerinde etkisini farklı sürelerde göstermektedir. Genel olarak 3 veya 4 hafta kullanılan ilaç eğer 4 haftadan daha düşük bir sürede etki göstermiş ise ilacı kullanımını 4 haftaya tamamlanması tavsiye edilir. Çünkü bu süre içerisinde mantar temizlendiği gibi bir daha oluşmaması içinde tamamen tedavi edilmesi amaçlanır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın