Dövme Enfeksiyonları Neden Tehlikelidir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Dövme Enfeksiyonu Nedir?

Dövme Enfeksiyonu, ABD gibi ülkelerde oldukça yaygın olan ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan dövme yaptırma eyleminin istenmeyen etkilerinden biridir. ABD istatistikleri incelendiğinde her 5 bireyden 1’inde dövme bulunduğu görülüyor.

Dövme uygulamasının bu kadar yaygın görülmesi insanlara dövmenin istenmeyen etkileri olmadığını düşündürebilir ancak dövme yaptırmanın riskli bir eylem olduğu bilinmelidir. Neticede iğne ile cilde uygulanan invaziv bir işlemdir.

Dövme yapmak için kullanılan araç gereçlerin temizliği oldukça önemlidir. Çeşitli hastalığı olan insanlarda kullanılan araç gereçler, sizin derinize temas ettiğinde doğrudan bir bulaş aracı olarak kullanılmış olabilir.

Dövme Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

İnternet ortamında dövme enfeksiyon kaptı, iltihap kapan dövmeye ne yapılır, dövme iltihap kaparsa ne yapılmalı, dövme sonrası ağrı, dövme yapılan yerin kabarması, dövme yaptırdım kolum şişti, enfeksiyon kapan dövme tedavisi, iltihap kapan dövmeye ne yapılır, dövmenin altından çıkan iltihap tarzında aramaların sıkça yapıldığına şahit olmuşsunuzdur.

Dövme enfeksiyonları için en belirgin bulgu dövme yapılan bölgede kızarıklıklar, döküntüler ve dövme zeminindeki düzlüğün ortadan kalkmasıdır ancak bazı durumlarda iğnenin cildi hafif düzeylerde tahriş etmesi neticesinde benzer belirtiler görülebilir. Bu geçici durumla dövme enfeksiyonu belirtileri karıştırılmamalıdır.

dovme enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi
Görsel 1 : Resimde deriden daha kabarık olan dövme enfeksiyonu lezyonları görülüyor.

Bu görseldeki gibi veya benzer belirtilere rastladıysanız ve ek olarak liste halinde verdiğim belirtilerden bir veya birkaçı görülürse mutlaka hekiminize başvurarak profesyonel destek almalısınız.

 1. Sertleşmiş cilt alanları
 2. Sık sık üşümek veya sıcaklanma hissi
 3. Ateş
 4. Kırmızı renkli dövme lezyonları

Dövme Enfeksiyonlarında Stafilokok Bakterileri

Dövme enfeksiyonlarının nedenleri arasında sıkça karşımıza çıkan bir bakteri türüdür stafilokoklar. Tedavi edilebilir bir tür olmasına rağmen bazı durumlarda sıradan antibiyotik tedavilerine karşı direnç geliştirebilmektedir. Stafilokok enfeksiyonlarında sıkça görülen belirtiler şunlardır:

 • Aşırı düzeylerde susuzluk hissi
 • Kemik veya kaslarda ağrı ortaya çıkması
 • Enfekte bölgede şişlik olması
 • Enfekte bölgede yaraların sıvı ile dolu olması
 • İmpetigo benzeri kabuklu döküntüler
 • İshal

Herhangi bir nedenle dövme sonrasında bu belirtilere denk gelirseniz mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Dövme Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Geçer?

Enfeksiyon kapan dövme tedavisi genellikle antibakteriyel kremler, düzenli bakım ve temizlik ile yapılır. Dövme enfeksiyonu tedavisi hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığına göre değişiklikler gösterir.

Sıklıkla hekiminiz enfeksiyonun olduğu bölgeden biyopsi yöntemi ile örnek doku alarak laboratuvar koşullarında incelenmesini sağlayacak ve etkeni belirlemeye çalışacaktır.

dovme enfeksiyon kapti tedavisi
Dövme enfeksiyonu tedavisi ile ilişkili görsel.

Antibiyotik tedavileri bazı şiddetli vakalarda çok uzun süre uygulanabilir. Antibiyotiklerin fayda sağlamadığı vakalarda cerrahi drenaj faydalı olabilir. Tedavinin belirlenebilmesi için lezyonun incelenmesi gerektiğinden mutlaka en yakın hastanenin cildiye polikliniklerinden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.

Dövme Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

Dövme enfeksiyonları genellikle kolay tedavi edilirler ancak dövme enfeksiyonlarını önlemek çok daha kolaydır. Bunun için öncelikle dövme yaptıracağınız maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer alerjiniz varsa bu şartlar altında dövme yaptırmaktan kaçının.

Cildinize temas eden tüm maddelerin sterilize edildiğinden emin olun. Aksi takdirde riskli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak mutlaka lisanslı, saygın ve profesyonel  dövme sanatçılarına başvurun.

Kaynakça:

 1. https://authoritytattoo.com/wp-content/uploads/2016/12/tattoo-rash-2.jpg
 2. https://www.healthline.com/health/tattoo-infection

Dövme enfeksiyonu başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın