Basur (Hemoroid) Muayenesi Nasıl Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Basur (Hemoroid) Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat çevresi ve retumun alt kısımlarında bulunan damarların varistik özelliklerle şişmesi sonucu oluşan hastalığa basur yani hemoroid denir. Bu hastalığın oluşmasında birçok etken vardır. Ancak bazı durumlarda herhangi bir neden olmadan da görülebilmekte ve nedeni tespit edilememektedir. İki çeşit hemoroid vardır. Anüs dışında ve cilt altında bulunanlara eksternal denir. Kalın bağırsağın son kısmı olan rektumda basur görülüyorsa da internal basur denir. Peki, basur muayenesi nasıl yapılır?

hemoroid muayenesi nasil yapilir
Hemoroid (basur) muayenesi nasıl yapılır ile ilişkili görsel.

Toplumun önemli bir kesiminde görülen bu hastalık çeşitli belirtilere sahip olsa da bazı durumlarda herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Basur Belirtileri Nelerdir?

İki farklı basur türü olduğu için belirtilerde bu basur türlerine göre kategorize edilmektedir. İnternal basur görülen kişilerde genel olarak görülen belirtiler dışkılama sırasında parlak kan görülmesinin yanı sıra basur, makattan sarkabilmektedir. Dışarı sarkmayan basurlar genel olarak pek ağrı duyulmasına neden olmaz. Ancak dışarı çıkan basurlarda ağrı görülür.

Eksternal basurda ise anüsün çevresinde oluşan rahatsızlık hissinin yanı sıra şiddetli kaşıntılar görülür. Kaşıntıların yanı sıra şişlikler ve ağrılı yumrular görülebilir. Bu basur türünde de dışkıda kan görülebileceği gibi özellikle oturulduğunda ağrının arttığı görülür. Bu belirtiler belirli zamanlarda kaybolabileceği gibi kaşımak ve bu bölgeleri zorlamak durumu daha da kötüye götürebilir.

Basur Neden Olur?

Basurun ortaya çıkmasında birçok sebep sayılabilir. Yaş, cinsiyet, yaşam şartları bu hastalığın ortaya çıkmasında oldukça etkili olmaktadır. Kabızlık basurun ortaya çıkmasındaki en önemli nedenlerden biridir. Posasız gıdaların çok tüketilmesi, yeterli sıvı alınmaması gibi nedenlerden dolayı bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar oluşur ve buda kabızlığa neden olur. Bu nedenlerden dolayı dışkıda sert olmaktadır. Kabızlık nedeni ile ıkınma sonrasında makat bölgesi zarar görebilmektedir. Anüsteki damarlardaki zayıflama ise damarların genişlemesine yol açarak basurun ortaya çıkmasına neden olur.

Spor yapmak veya yapmamakta basura neden olabilmektedir. Hareketsiz bir hayat süren kişilerde kabızlık gibi sorunların görülebileceği gibi yeterli kan dolaşımının olmaması ile basur ortaya çıkabilir. Bu durumun tam tersi olarak kişi ağır sporlarla ilgileniyorsa bu da basura neden olabilmektedir. Spor yapan kişi makat bölgesinin zorlanacağı sporlar yapıyorsa, ağırlıkları kaldırırken ıkınma meydana geliyorsa bu durumda basurun oluşmasına neden olur. Spor dengeli bir şekilde yapılmalıdır.

Aşırı kilolu olan kişilerin makat üzerine oturduklarında makata ağırlık çok fazla olacağı için baskı damalarda bozulmalara neden olabilir. Sağlıksız beslenme ve kilo basur nedenleri arasındadır.

Doktorlar Basur Muayenesini Nasıl Yaparlar?

Basur şüphesi bulunan bir kişinin muayenesi 3 şekilde gerçekleştirilmektedir. Doktor bu konuda hastanın durumuna göre muayene şeklini belirlemektedir. Basur muayenesi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak aşağıdaki 3 yöntem verilebilir.

Basur Gözle Muayene Nasıl Yapılır?

Gözle muayene özellikle dış basur hastalıklarında tercih edilmektedir. Makatın dışında oluşan basur kolaylıkla tespit edilebilir. Ayrıca iç basur hastalıklarında da gözle muayene yeterli olabilir. Ancak iç basurun 3.veya 4. Evreye ulaşmış olması gerekir. Bu evrelerde iç basur dışarı kadar ulaşmış olduğundan gözle muayene edilebilir.

Basur Parmak İle Muayenen Nasıl Yapılır?

İç basurun tespiti için tercih edilebilir. Özellikle hastalığın ilk başladığı evrelerde parmak ile kontrol edilebilmektedir. Burada uzman doktor hastayı uygun pozisyonda oturtarak parmak ile muayene ederek iç kısımda oluşan basuru tespit etmeye çalışır.

Basur Anoskop ile Muayene Nasıl Yapılır?

Gözle ve parmak ile muayene sonucunda istenilen verilen alınamadığı durumlarda Anoskop ile muayene yöntemine başvurulabilir. Anoskop adı verilen parça makat içerisinin incelenmesi için kullanılır ve tanı konulur.

Basur Muayenesi Ne Kadar Sürmektedir?

Basur muayeneleri genel olarak insanların utangaçlık duyduğu muayenelerdir. Bu nedenle de muayenenin ne kadar sürdüğü merak konusu olmaktadır. Genel olarak basur tespiti için muayene 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir.

Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur tedavisi, hastalığın evresine bağlı şekillenir. Hastanın basur evresi başlangıç ise erken tanının verdiği imkan ile ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. İlaç tedavisi kesinlikle çözüm olmamakta ancak hastalığın ilerlemesini engellemekte büyük rol oynamaktadır.

Eğer hastalığın ilerlemesi durdurulamamışsa veya hastanın teşhis edildiğinde ileri evrelerde ise bu durumda cerrahi operasyon veya lazer tedavisi uygulanarak sorunlu olan damarlar alınır. Bu şekilde tedavi edilebilir olan hastalığın tekrarlama riski bulunduğu için kişi tedavi sonrasında yaşantısına çok dikkat etmeli ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Hemoroid için hangi doktora gidilir başlıklı yazımıza geçmek için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın