Diaper Dermatit’i Nedir ?

Diaper Dermatit’i bebeklerin bez bağlanan bölgelerinde ortaya çıkan kızarıklıklardır.

Genellikle bebeğin katlantı ve derisinin birbirine sürtünen bölgelerinde görülür.

Diaper Dermatiti,Çocuk bezi dermatitit
Diaper Dermatiti,Çocuk bezi dermatititi

En sık görüldüğü bölgeleri sıralayacak olursak şöyle olacaktır :

  1. Karın Alt Bölgesi
  2. İnguinal Bölge
  3. Genital Bölge
  4. Gluteal Bölge

Diaper Dermatiti Nedeni Nedir ? Çocuk Bezi Dermatiti Neden Olur ?

Çocuk Bezi Dermatit’i genel olarak bez bağlanan bölgenin aşırı neme maruz kalması,idrar ya da bebek gaitasına uzun süre temas etmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır.Bunların dışında bebek bezine karşı gelişen allerjik reaksiyonlarda Diaper Dermatit’ine neden olabilir.

Bebeğimi Çocuk Bezi Dermatit’inden Nasıl Korurum ?

Bebeklerin yaşı ilerledikçe Diaper Dermatit’i görülme sıklığı arttığından yaşı ilerleyen bebeklerde daha dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerin altı kesinlikle kuru tutulmalıdır.Eğer bebeğinize katı gıdalar vermeye başladıysanız gaitanın içeriği değişeceğinden daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti
Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti

Son olarak bebeğiniz antibiyotik tedavisi alıyorsa Diaper Dermatit’i görülme olasılığı artacağından önlemler alınmalıdır.Alınması gereken önlemlerden yazımın devamında bahsedeceğim.

Diaper Dermatit’i Tedavisi Nedir ? Çocuk Bezi Dermatit’i Nasıl Geçer ?

Eğer bebeğiniz Diaper Dermatit‘i olduysa bu saatten sonra çok dikkatli olmalısınız.Bebek bezlerini daha kısa aralıklarla değiştirmelisiniz ve değiştirirken sadece ılık su kullanmalısınız.Soğuk veya sıcak su,ıslak mendil asla kullanmamalısınız.

En sık yapılan hataların başında ıslak mendil kullanmak geliyor.Ne kadar kaliteli ıslak mendil kullanırsanız kullanın cildi tahriş etmesinin önüne geçemezsiniz.

Ilık suyla yıkandıktan sonra ıslak mendil veya nemli bir havlu ile kurulamak yerine açık havada kurumasını beklemek en akıllıca yöntem olacaktır.

Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti
Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti

Bu işlemlerden sonra doktorunuzun önerisi doğrultusunda almış olduğunuz kremleri kalin bir tabaka oluşturacak şekilde sürmelisiniz.

Eğer kullandığımız bu kremlerde yetersiz kalırsa yine doktorumuzun önerisi doğrultusunda steroidli kremlere geçilecektir.

Dermatitin üzerine mantar enfeksiyonu eklenmesi halinde topikal veya gerekirse sistemik olacak şekilde antifungaller kullanılması kaçınılmaz olacaktır.

Yine burada atlamamamız gereken bilgi steroidli kremlerin uzun süre kullanılamayacağıdır.

Eğer anlamadığınız noktalar veya aklınıza takılan sorular varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.Size cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Diaper Dermatit’i Nedir ?” üzerine 2 yorum

  1. Doktor bey merhaba. Çocuk bezi dermatiti büyüyüncede devam edermi?Benim kızım şu an 6 yaşında. Perinede ve anüs çevresinde hala pişik sorunu var. Defalarca dr.a gittik. Birçok ilaç kullandık.İdrar ph ı 6-6.5 bunun etkisi varmı ?Bazende anüsün kenarlarında popoya yayılan sivilceler çıkıyor. Şu anda kızarıklık olduğunda oksizinc kullanıyoruz. Ne yapabilirim bilemiyorum. Fikir verirseniz sevinirim.

    Cevapla
  2. Şunu da ek olarak belirteyim bebeğe hangi bez markasını kullanıyor iseniz hep o markayı kullanın sürekli değiştirirseniz buda yara yapıyor. Saygılar.

    Cevapla

Yorum yapın