Diaper Dermatit’i Nedir ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diaper Dermatit’i bebeklerin bez bağlanan bölgelerinde ortaya çıkan kızarıklıklara verilen isimdir. Genellikle bebeğin katlantı ve derisinin birbirine sürtünen bölgelerinde görülür. Bu kızarıklık bölgelerinde oluşan kızarıklıkların ve renk değişimlerinin ana sebebi oluşan enfeksiyondur. Eğer bebeğinizin altını çok sık değiştirmiyorsanız, bebeğinizin ishali devamlı sürüyorsa veya ilaç tedavisi alıyorsanız sizin bebeğinizde risk altında demektir.

Bebek Bezi Egzaması Nedir?

Bebek bezinin altında kalan derinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Çoğu zaman idrar ve dışkıdan kaynaklanır.

Diaper Dermatiti,Çocuk bezi dermatiti
Diaper Dermatiti,Çocuk bezi dermatititi

En sık görüldüğü bölgeleri sıralayacak olursak şöyle olacaktır :

 1. Karın Alt Bölgesi
 2. İnguinal Bölge
 3. Genital Bölge
 4. Gluteal Bölge

Dikkat !

Eğer bebeğinizin poposunda kızarıklık, tahriş olmuş bölge, deri döküntüleri, pamukçuklar, sarı ve yağlı lekeler görüyorsanız çocuk bezi egzaması için endişe edebilirsiniz.

Diaper Dermatiti Nedeni Nedir ? Çocuk Bezi Dermatiti Neden Olur ?

Çocuk Bezi Dermatit’i genel olarak bez bağlanan bölgenin aşırı neme maruz kalması, idrar ya da bebek gaitasına uzun süre temas etmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında bebek bezine karşı gelişen alerjik reaksiyonlarda bebek bezi egzaması yapabilir.

Aslında bu hastalık temelde bir tür kontakt dermatittir. Kontakt dermatitte de temasa bağlı olarak cildin tahriş olması ve kızarması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Özetle diaper dermatitine neden olan faktörler şunlardır:

 • Bebek bezlerinde kullanılan maddelere karşı alerji
 • Bakteriler
 • Sebore varlığı
 • Kandida gibi mantarlar

Çocuk Bezi Egzaması Tanısı Nasıl Konulur?

Doktorunuz genellikle görerek muayenesini tamamladıktan sonra tanıyı koyacaktır. Bazı durumlarda kan tahlilleri veya özel tetkikler gerekebilir ancak genellikle gerekmeyecektir.

Bebeğimi Çocuk Bezi Dermatit’inden Nasıl Korurum ?

Bebeklerin yaşı ilerledikçe Diaper Dermatit’i görülme sıklığı arttığından yaşı ilerleyen bebeklerde daha dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerin altı kesinlikle kuru tutulmalıdır. Eğer bebeğinize katı gıdalar vermeye başladıysanız gaitanın içeriği değişeceğinden daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Diaper Dermatiti neden olur?
Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti

Son olarak bebeğiniz antibiyotik tedavisi alıyorsa Diaper Dermatit’i görülme olasılığı artacağından önlemler alınmalıdır.Alınması gereken önlemlerden yazımın devamında bahsedeceğim.

Diaper Dermatit’i Tedavisi Nedir ? Çocuk Bezi Dermatit’i Nasıl Geçer ?

Eğer bebeğiniz Diaper Dermatit‘i olduysa bu saatten sonra çok dikkatli olmalısınız. Bebek bezlerini daha kısa aralıklarla değiştirmelisiniz ve değiştirirken sadece ılık su kullanmalısınız. Soğuk veya sıcak su, ıslak mendil asla kullanmamalısınız.

En sık yapılan hataların başında ıslak mendil kullanmak geliyor.Ne kadar kaliteli ıslak mendil kullanırsanız kullanın cildi tahriş etmesinin önüne geçemezsiniz.

Ilık suyla yıkandıktan sonra ıslak mendil veya nemli bir havlu ile kurulamak yerine açık havada kurumasını beklemek en akıllıca yöntem olacaktır.

çoçuk bezi dermatiti nasıl tedavi edilir
Diaper Dermatiti-Çocuk Bezi Dermatiti

Bu işlemlerden sonra doktorunuzun önerisi doğrultusunda almış olduğunuz kremleri kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürmelisiniz. Eğer kullandığımız bu kremlerde yetersiz kalırsa yine doktorumuzun önerisi doğrultusunda steroidli kremlere geçilecektir.

Dermatitin üzerine mantar enfeksiyonu eklenmesi halinde topikal veya gerekirse sistemik olacak şekilde antifungaller kullanılması kaçınılmaz olacaktır. İnguinal bölgede oluşan mantarlar Tinea Kruris şeklinde isimlendirilir.

Yine burada atlamamamız gereken bilgi steroidli kremlerin uzun süre kullanılamayacağıdır. Bazı durumlarda Klamoks gibi antibiyotiklerin şurup versiyonların birisi bebeğin durumuna göre tedaviye eklenebilir.

Unutmayın !

Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin. Sabun ve ıslak mendil gibi şeylerden kaçınmaya çalışın. Bunlar cildi tahriş edebilir.

Eğer anlamadığınız noktalar veya aklınıza takılan sorular varsa lütfen sormaktan çekinmeyin. Size cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 28 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 2 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Diaper Dermatit’i Nedir ?” üzerine 2 yorum

 1. Doktor bey merhaba. Çocuk bezi dermatiti büyüyüncede devam edermi?Benim kızım şu an 6 yaşında. Perinede ve anüs çevresinde hala pişik sorunu var. Defalarca dr.a gittik. Birçok ilaç kullandık.İdrar ph ı 6-6.5 bunun etkisi varmı ?Bazende anüsün kenarlarında popoya yayılan sivilceler çıkıyor. Şu anda kızarıklık olduğunda oksizinc kullanıyoruz. Ne yapabilirim bilemiyorum. Fikir verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 2. Şunu da ek olarak belirteyim bebeğe hangi bez markasını kullanıyor iseniz hep o markayı kullanın sürekli değiştirirseniz buda yara yapıyor. Saygılar.

  Cevapla

Yorum yapın