Bengay Merhem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bengay Merhem etken madde olarak metil salisilat ve mentol bulunduran ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaçtır. İnternet ortamında araştırmalar yaparken bengay merhem kullananlara rastladım ve bengay merhem kullananların yorumlarını okudum. Birçok uygulamanın yanlış yapıldığını fark ettim. Bu nedenle bengay merhem kullanım rehberi niteliğinde bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bengay pomad olarak geçtiği yazılarda vardır ancak 2021 itibariyle ilacın kutusunda artık merhem yazmaktadır. Farmasötik şekli pomad olarak geçer. Piyasada geçen adı Bengay Merhem şeklindedir. Haydi yazımıza geçelim.

Bengay Merhem Nedir?

Bengay merhem etken madde olarak metil salisilat ve mentol kullanılan ağrı kesici ve iltihap giderici özellikleri olan bir ilaçtır. Vücudun herhangi bir bölümünde ağrı oluştuğunda ağrının oluştuğu bölgeye uygulanır. Merhem bu bölgede bulunan damarların genişlemesine neden olur ve böylelikle bir rahatlama söz konusu olarak ağrı kesici etkisini gösterir.

bengay merhem nedir
Bengay merhem etken maddesi %15 metil salisilat ve %10 mentol olarak paketlenir.

Bengay pomad ilacının amacı vücutta bulunan sinir ve kasların rahatlamasını sağlamaktır. Birçok nedenden dolayı sinir ve kaslarda oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. İlaç belirli aralıklarla ve belirli sürelerde kullanılmalıdır. Bu süreler genel olarak doktorlar tarafından belirlenmektedir. Doktorlar hastanın o anki sağlık durumuna göre bu süreleri belirlediği için uyulması oldukça önemlidir. İlacın yüksek veya düşük dozda değil sadece belirlenen dozda kullanılması gerekir.

Etki mekanizması olarak incelendiğinde mentol vücutta oluşan irritasyonlara karşı damar dilatasyonu yaparak rahatlama ve ferahlık hissi verir. Metil salisilat ise temel olarak analjezik etkinin oluşturulabilmesinden sorumludur. Bu noktada hemen https://doktordanhaberler.com/dilatasyon/ linkini takip ederek dilatasyon kelimesinin anlamını detaylıca öğrenebilirsiniz.

Bengay Merhem Ne İçin Kullanılır?

Bengay Pomad, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrıların ve iltihapların azaltılması için kullanılan bir ilaçtır. Pomad yani merhem formunda olan ilaç ağrılı bölgeye uygulandığında ilacın etkisi ile sürülen bölgede bulunan damarlarda genişleme görülür. Bu genişleme ise bölgede ağrı kesici etki gösterir. Bengay merhem ne için kullanılır konusunda sinir ve kasların rahatlaması ile ağrı kesici etkisi göstermesidir. Merhemin etkili olduğu birçok hastalık vardır.

bengay merhem kullanılan hastalıklar
Bengay merhemin kullanıldığı hastalıklar arasında ağrının ön planda olduğu durumlar yer almaktadır.

Bengay Merhem Boyun Ağrısına İyi Gelir mi?

Ben-gay merhem boyun ağrısına doktorunuz muayene ettiyse ve uygun gördüyse iyi gelebilir. Boyun ağrılarında mutlaka öncelikle doktorunuza başvurunuz. Çünkü kalp ile ilgili ağrılar da bazen boyuna vurabilmektedir. Dolayısıyla ağrı kesici merhemlerle ağrıyı gizlemek daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle bengay merhem boyun tutulması gibi durumlarda doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Bengay merhem neye iyi gelir konusunda kullanıldığı durumlar arasında ağrılı omuz tutulmaları, kas ağrıları, bel ağrıları, dar ve ve zedelenme sonucu oluşan ağrılar, romatizmal ağrılar, eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, sinir sıkışmaları gibi hastalıklarda kullanılır. Tüm bunlar bengay merhem endikasyonları arasındadırlar. Ayak burkulmasına krem olarak da kullanılabilen merhem özellikle ağrının devam etmesi durumlarında etkilidir. Aynı şekilde bilek burkulması için merhem önerileri arasında da yerini almaktadır.

Bengay Merhem Etken Maddesi

Bengay merhemin etkili bir şekilde ağrılara ve iltihaplara karşı tedavi edici yönünün gerçekleşmesi Bengay merhem etken maddesi olan metil salisilat ve mentol ile oluşur. Bu iki madde ise farklı oranlarda bulunmaktadır. Merhem formülünde %15 metil salisilat bulunmakla birlikte %10 oranında da mentol bulunmaktadır.

Bengay merhem etken maddesi %15 metil salisilat ve %10 mentol’dür.

Bengay merhem etken maddelerinin yanı sıra yardımcı maddelere de sahiptir. Yardımcı maddeler arasında su, hystrene, susuz lanolin, sorbitan tristearat, gliserol monostearat, polisorbat 85 bulunmaktadır. İlacın doktor tavsiyesi ile kullanılması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise doktorun hastanın o anki sağlık durumunu değerlendirerek ilacı tavsiye etmesidir. Bazı durumlarda bu ilaç hasta için uygun olmayabilir. Bu nedenle doktor kontörlü önemlidir.

Bengay Merhem Nasıl Kullanılır?

Bengay Pomad kullanımı ilacın etkili olması için önemlidir. Bengay merhem nasıl kullanılır konusunda bu merhem haricen kullanılan bir ilaçtır. Ağrılı bölge üzerine uygulanmaktadır. Uygulama yaparken de ağrılı olan bölgeye ince bir tabaka oluşacak şekilde sürülmelidir. Daha sonra ise merhemin deride emilmesi sağlanana kadar cilt üzerinde ovuşturulmalıdır. Bu işlem sonrasında ise ilaç etkisini göstererek ağrıyı hafifletecektir.

bengay merhem nasıl kullanılır
Bengay merhem kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Merhemi kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ilacı kullanmadan önce temizliktir. Merhemi ağrının bulunduğu bölgeye sürmeden önce bu bölge temizlenmelidir. Kirli olan bölgede merhemin tam anlamı ile emilimine engel bir durum oluşacağı için merhemin tam etki göstermemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle merhem sürmeden önce ağrılı bölge temizlenmelidir.

Bengay Merhem Yan Etkileri

Bengay Pomad ilaç her ilaçta olduğu gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Yan etkiler var olsa da bu yan etkiler her insanda görülmez. Bengay merhemi kullanmaması gereken kişilerin kullanması, gereğinden fazla kullanılması, doz normal olsa dahi uzun süreler kullanılması, merhemin içeriğindeki maddelerden herhangi birine hastanın alerjisinin olması ilacın yan etkilerinin görülme olasılığını artırmaktadır. Yan etkiler genel olarak hafif derecelerde görülmektedir. Her ihtimalde yan etkilerin görülmesi durumunda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Bengay merhem yan etkileri arasında ciddi olan ancak seyrek olarak görülen durumlar ayak, el, yüz, bilek ve dudaklarda şişmenin yanı sıra boğaz ve ağızda nefes almayı ve aynı zamanda yutkunmayı zorlaştıracak şekilde şişliklerin oluşması şeklindedir. Bu yan etkilerin yanı sıra merhemin uygulandığı bölgede de yan etkiler görülebilir. Merhemin uygulandığı bölgede su kabarcıklarının çıkması, tahriş, kızarıklık, uyuşma, yanma, döküntü, ağrı ve kaşıntı etkileri görülebilir. Bu etkiler ise bengay pomadın hafif yan etkileri arasında yer almaktadır.

bengay merhem yan etkileri
Bengay merhem yan etkileri genellikle allerjik özellikte yan etkilerdir.

Yukarıdaki yan etkilerin yanı sıra çok seyrek olarak görülen yan etkiler arasında nefes darlığı, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülebilir. Yan etkiler oldukça ciddidir. Yan etkilerin görülmesi halinde ilacın kullanımı devam ederse daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için bu etkilerin görülmesinde hemen ilaç kullanımı bırakılmalı ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır.

Bengay Merhem Fiyatı 2021

Bengay merhem fiyatı eczanelerde satılan liste fiyatı 12.84 TL olarak satılmaktadır. Cilt üzerine sürülen ve ağrı kesici etkisi olan bu merhemi kullananlar bengay merhem ne kadar sorusu sormaktadırlar. Cilt üzerinde oluşan birçok soruna karşı Bengay Pomad kullanılabilmektedir. Bu konuda özellikle darbe sonucunda oluşan ağrılarda ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Bengay Merhem Fiyatı 2021 12.84 TL’dir.

Ağrı kesici etkisi ile merhem ayrıca romatizmal hastalıklar ve iltihaplar içinde kullanılabilmektedir. Cilt yüzeyine haricen uygulanan ilaç etkili bir şekilde bölgede bulunan damarları genişleterek ağrı kesici etkisi göstermektedir. Fiyat ayrıca hastanın sağlık güvencesine göre de değişiklik göstermektedir. Sağlık sigortasından yararlanmak için ilaç doktor tarafından hastaya reçete yazılması ve bu şekilde eczaneden alınması gerekmektedir.

Bengay Merhem Hamilelikte Kullanılır mı?

Bengay merhem hamilelikte kullanılır mı sorusu oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise hamile kişilerin özellikle ilaçlar konusunda birçok noktaya dikkat etmesi gerektiğidir. Merhem formunda olan ilaçlarda sadece cilde sürüldüğü için kullanılabilir görülse de aslında durum daha farklıdır. Hamilelikte bel ağrıları gibi birçok ağrı görülebilmektedir. Bu ağrılara karşı hamilelikte ağrı kesici merhem kullanılıp kullanılmayacağı merak edilmektedir.

bengay merhem gebelik hamilelik
Bengay merhem gebelik kategorisi C olan bir ilaçtır.

Bengay Merhem Gebelik Kategorisi

Bengay merhem gebelik kategorisi C’dir. Gebelik kategorisi A ve gebelik kategorisi B olan ilaçlara oranla daha az zararlıdır. Bu ilacın hamilelerde kullanılması için mutlaka bir kadın doğum uzman hekimine danışılmalıdır. Kadın doğum uzman hekimi bengay merhem faydaları ve bengay merhem zararları arasında kar zarar dengesini gözeterek kararını verecektir.

Bengay merham gebelik kategorisi C’dir.

Hamilelikte bengay kullanılabilir mi konusunda ise doktor kontrolü olmadan kullanılması önerilmemektedir. Çünkü bu tür merhemler vücut tarafından emilmektedir. Hamile kişilerde ise bu tür ilaçlar kullanıldığında bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor kararı sonrasında merhem kullanılmalı ve bireysel kararlar vererek Bengay merhem kullanılmamalıdır. Kontrolsüz kullanılan merhemler sorunlara yol açabilir.

Bengay Merhem Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Bengay merhem emzirme döneminde kullanılır mı konusunda ister istemez lohusalar ve emziren anneler endişe duymaktadırlar. Merhem formunda olan Bengay merhemin emziren anneler üzerinde nasıl bir etki yaptığı bilinmemektedir. Ayrıca herhangi bir olumsuz etkinin olup olmadığı konusunda da herhangi bir bilgi yoktur. Bu nedenle emziren annelerin merhemi kullanmasında doktor tavsiyesi alması önemlidir. Bengay merhem emziren anne tarafından kullanılacaksa bu durum doktor tarafından Bengay merhem faydaları ve risk faktörleri göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Kas gevşetici etkisi olan diğer tablet formundaki ilaçlar emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Ağırı kesici etkiye sahip olan Bengay merhemin kullanılmasında ayrıca emziren annelerin dışında kullanmaması gereken hastalarında bu duruma büyük özen göstermesi gerekir. Aksi halde başka sağlık sorunları oluşabilir.

Bengay Merhem Muadili İlaçlar

Ağrılara ve iltihaplara karşı kullanılan Bengay merhem bazı durumlarda muadili yani eşdeğeri olan ilaçlarla değişmesi gerekebilmektedir. Bengay muadili eşdeğeri ilaçlar çeşitli durumlarda eczanenin elinde kalmadıysa kullanılması gerekebilir. Bengay Merhem muadili ilaçlar listesini aşağıda vereceğim. İşte bengay merhem eşdeğeri ilaçlar:

  1. Kamfolin 50 gr Pomad

Muadil ilaçlar içerisinde aynı etken maddeyi barındırırlar ancak birebir aynı etki gösteremezler. Etki oranları birbirine çok yakındır. Hangi ilacı kullanacağınız hususunda mutlaka doktorunuzdan destek alınız.

Bengay Merhem Prospektüsü

Bengay merhemin prospektüsünde merhemin tanımı, hangi hastalıklar kullanıldığı, hangi etken maddeleri içerdiği, yan etkilerinin ne olduğu ve gerekli diğer tüm bilgiler yer almaktadır. İlacı doktorunuzun önerisi doğrultusunda dahi kullanacak olursanız yine de kullanmadan önce bengay merhem prospektüs bilgilerine göz atınız.

bengay merhem prospektüs
Bengay merhem prospektüsünü görüyorsunuz.

Bazen doktorlar ağrı kesici krem veya merhemleri ağrı kesici özellikte haplarla kombine edebilirler. Bu durumlarda en çok reçete edilen ağrı kesicilerden biri arvelestir. Hemen https://doktordanhaberler.com/arveles-agri-kesici/ linkini takip ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bengay merhem ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir husus varsa aşağıda yer alan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 15 Ağustos 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Bengay Merhem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Geniş bir bilgilendirme yazınız için , elinize sağlık , teşekkür ederiz. Makaleyi an itibari ile 21.03.2022 Okmeydanı Hst. Acil de bir hastami beklerken tesadüfen okumuş bulunmaktayım. Bundan sonrasında takipçiniz olacağım muhakkaktır. Benim ilk soruma neden olan Bengay muadili piyasada bir çok alternatifler bulunmakta ki , fiyatlari 10 kat belki daha da fazla , Bilhassa ortopedi profosorlerine giden Tanıdıklardan duyarız ki , reçete dışı bu merhemler önerilir , kullanımında etkilidir de muhakkak. Bengay bu kadar ucuz ve yaygın ve etkili iken bu tarz merhemler gereek varmıdır ? Gerçekten Bengay a göre etkisi fiyat oranı kadar farklı mıdır ?

    Şimdiden teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın