Bengay Merhem

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Bengay Merhem etken madde olarak metil salisilat ve mentol bulunduran ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaçtır. İnternet ortamında araştırmalar yaparken bengay merhem kullananlara rastladım ve bengay merhem kullananların yorumlarını okudum. Birçok uygulamanın yanlış yapıldığını fark ettim. Bu nedenle bengay merhem kullanım rehberi niteliğinde bir yazı hazırlamaya karar verdim. Bengay pomad olarak geçtiği yazılarda vardır ancak 2021 itibariyle ilacın kutusunda artık merhem yazmaktadır. Farmasötik şekli pomad olarak geçer. Piyasada geçen adı Bengay Merhem şeklindedir. Haydi yazımıza geçelim.

Bengay Merhem Nedir?

Bengay merhem etken madde olarak metil salisilat ve mentol kullanılan ağrı kesici ve iltihap giderici özellikleri olan bir ilaçtır. Vücudun herhangi bir bölümünde ağrı oluştuğunda ağrının oluştuğu bölgeye uygulanır. Merhem bu bölgede bulunan damarların genişlemesine neden olur ve böylelikle bir rahatlama söz konusu olarak ağrı kesici etkisini gösterir.

bengay merhem nedir
Bengay merhem etken maddesi %15 metil salisilat ve %10 mentol olarak paketlenir.

Bengay pomad ilacının amacı vücutta bulunan sinir ve kasların rahatlamasını sağlamaktır. Birçok nedenden dolayı sinir ve kaslarda oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. İlaç belirli aralıklarla ve belirli sürelerde kullanılmalıdır. Bu süreler genel olarak doktorlar tarafından belirlenmektedir. Doktorlar hastanın o anki sağlık durumuna göre bu süreleri belirlediği için uyulması oldukça önemlidir. İlacın yüksek veya düşük dozda değil sadece belirlenen dozda kullanılması gerekir.

Etki mekanizması olarak incelendiğinde mentol vücutta oluşan irritasyonlara karşı damar dilatasyonu yaparak rahatlama ve ferahlık hissi verir. Metil salisilat ise temel olarak analjezik etkinin oluşturulabilmesinden sorumludur. Bu noktada hemen https://doktordanhaberler.com/dilatasyon/ linkini takip