Yanıktan Sonra Su Toplaması Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Cilt üzerine temas eden yüksek ısı ciltte yanığa neden olmaktadır. Yanıklar ise 1.,2.,3. Ve 4. dereceden yanıklar olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle 2.ve 4.derece arası yanıklarda yanığın olduğu yerlerde su toplaması görülmektedir. Yanık su toplaması sonrasında genel olarak kırmızı renkli ufak şişlikler oluşmaktadır. Bu şişliklere temas edildiğinde ise yanığın derecesine göre ağrı vermektedir. Oluşan bu su toplanmış bölgelere özellikle kirli el ile dokunmaması ve kapatmaması çok önemlidir.

yaniktan sonra su toplamasi
Yanıktan sonra su toplaması ile ilişkili görsel.

Yanık sonrasında oluşan su toplamaları soyulmamalıdır. Bu konuda doktor tarafında verilen ilaçlar kullanılarak su toplamış bölgenin ve yanığın tedavisi sağlanmalıdır. Eğer su toplanan deri soyulursa acı vereceği gibi ciltte yanığın izinin kalma olasılığını da oldukça artıracaktır.

Yanıktan Sonra Neden Su Toplanır?

Vücut karşılaştığı sağlık sorunlarına karşı kendi savunma sistemini devreye sokmaktadır. Birçok hastalık için oluşan sorunlara karşı vücut savunma sistemini çalıştırarak çeşitli belirtiler verir. Yanıktan sonra neden su toplanır sorusunun cevabı vücudun savunma sistemini devreye sokmasıdır. Yanık sonrasında vücut yanığın olduğu bölgede bir savunma sistemi oluşturarak su toplaması gerçekleşir.

Yanık üzerinde suyun toplanmasının en önemli nedenlerinden biride ölü hücrelerdir. Yanık sonrasında ortaya çıkan ölü hücreler derinin kabarmasına ve su toplamasına neden olmaktadır. Yanığın şiddetine göre de su kabarcıklarının boyutlarında büyüme olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise bu kabarcıkların el ile soyulmaması çok önemlidir. Aksi halde deri üzerinde enfeksiyon oluşma riski artabileceği gibi cilt üzerinde iz kalma olasılığı da yükselmektedir.

Yanık Su Toplaması Patlatılır mı?

Yanık su toplaması patlatılır mı konusunda su toplamış bu kabarcıkların patlatılmamasına özen gösterilmelidir. Su toplama sonucunda oluşan su kabarcıklarının patlatılmamasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan biri bu katmanın kalması ile derinin içine ulaşım olacağı için enfeksiyon kapma riskinin artmasıdır. Ayrıca su kabarcığının patlatılması cilt üzerinde oluşan tahribatın daha da arması söz konusu olmaktadır.

Su toplamasının patlatılması aynı zamanda tedavinin de süresini uzatabilmektedir. Cilt üzerindeki deformasyonun daha da artmasına neden olan bu durum yanık sonrasında yanık izinin kalmasının da en önemli sebepleri arasındadır. Su toplaması patlatılması sonrasında güneş ışınları bu bölgeye daha derin zararlar verebilmektedir. Bu nedenle su toplaması patlatılmamalıdır ve bu konuda gerekli tedavi yöntemlerine sadık kalınmalıdır.

Yanık Su Toplaması Nasıl Geçer?

Yanık su toplaması nasıl geçer konusunda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Tedavinin hızlı bir şekilde sonuç vermesinde yanığın derecesi de önem arz etmektedir. Yanık ne hafif olursa yanık sonrası oluşan su toplaması o kadar hızlı geçer. Öncelikle yanık ne şekilde olursa olsun doktora başvurulması ve su toplama ile yanık için gerekli ilaçlar temin edilmelidir. İleri dereceli yanıklarda doktor gözetimi altında tedavi gerekebilir.

Doktor tarafından özellikle derecedeki yanıklarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Yanık ve su toplama sonucu şiddetli ağrılar görülebilir. Bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanılabilir. Su toplamalarının hafiflemesi için çeşitli kremler bulunmaktadır. Doktorun tavsiye ettiği kremler belirtilen miktarlarda ve sayılarda su toplanan alana uygulanmalıdır. Kişi bu bölgeyi her zaman hijyenik tutmalıdır.

Yanık Su Toplaması Kaç Günde Geçer?

Yanık su toplaması kaç günde geçer sorusunun cevabı ise su toplamasının derecesi ve nedenidir. Birçok yanık cinsi vardır. Ateş, kimyasallar, güneş gibi birçok nedenden dolayı yanık sonrası su toplaması görülebilir. Hafif yanıklarda gerekli tedavi yöntemlerinin kullanılması ile kısa sürede su toplaması geçtiği gibi yanıkta etkisini kaybetmektedir. Ancak ileri derecede oluşan yanıklarda su toplaması daha çok görüldüğü gibi gerekli tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra su toplamaları indikten sonra tekrar kendini gösterebilir.

Su toplamalarının kısa sürede ortadan kalkması için gerekli ilaçların doğru kullanılması gerektiği gibi kişinin su toplamasının olduğu bölgeyi temiz tutması gerekir. Çünkü bu bölgeye gerekli özen gösterilmezse su toplaması enfeksiyonlara dönüşebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın