Osgood Schlatter Hastalığı Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Osgood Schlatter Hastalığı Nedir?

Osgood Schlatter Hastalığı,genellikle dizi tutan kas ve tendonların etkilendiği,etkilenen bölgede kitleyle giden çocukluk çağı hastalığıdır.

Ergenlik dönemindeki 10-15 yaşındaki çocuklarda ve sporcularda sık görülme eğilimindedir.Erkeklerde daha fazla görülmektedir.Ayrıca kaynak kısmında belirttiğim linkten ulaşabileceğiniz Mayoclinic verilerine göre her 5 genç atletten bir tanesinde Osgood Schlatter görülmektedir.

osgood schlatter hastaligi 3Osgood Schlatter Hastalığı Neden Olur?

Dizde tuberositas tibia adını verdiğimiz bölgede kemik büyüme tabakası bulunmaktadır.

Sık hareket eden çocuk veya sporcularda  bu bölge tahriş olur.

Bu ve bunun neticesinde gelişen semptomlar topluluğu Osgood Schlatter’e neden olur.

Osgood Schlatter Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz tahriş olan bölgede oluşan kitle OS hastalığının temel bulgularından birisidir.osgood schlatter hastaligi 2

Buna ek olarak dizlerde ve bacaklarda yoğun bir şekilde ağrı görülür.

Merdiven çıkarken ve koşarken yine bu bölgelerde ağrı olur.Ayrıcı tibia kemiğimiz üzerinde ödem görülebilir.

Osgood Schlatter Hastalığı Nasıl Tanı Alır?

Hastalar genelde sağlam bir şekilde yapılmış fizik muayene sonucunda tanı alacaklardır.Yukarıda bahsettiğimiz bulguların varlığı doktoru,Osgood Schlatter hastalığından şüphelenmeye itecektir.

Görüntüleme yöntemleri tanıya yardımcıdır.
                                                  Görüntüleme yöntemleri tanıya yardımcıdır.

Osgoog Schlatter Hastalığı’nın Tedavi Süreci Nasıldır?

Çocuklarda sıkça görülen bu hastalık genelde zamanla kendi kendine iyileşmektedir.Çocuk gelişimini tamamladıkça kemikte gelişecek ve sertleşecektir.

Rutin Osgood Schlatter tedavisi semptomatiktir.Yani kitlenin olduğu bölgeye buz uygulanması,ağrı kesiciler verilmesi,egzersizin sınırlandırılması,fizik tedavi programları ile tedavi edilir.

Bazı ileri vakalarda uzun süreli istirahat verilebilir.

Aşağıda Osgood Schlatter ile ilgili detaylı bir video bulunmaktadır.İzlemeniz önerilir :

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın