Aile Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu yazı Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir ✓ 

2020 yılı itibariyle ve pandemi sonrasında aile sağlığı merkezleri, sağlıklı ve hasta bireylerin sıkça uğradığı merkezler haline gelmiş durumda. Haliyle aile hekimlerinin iş yükü artmakta ve çok çeşitli hasta gruplarına bakmaktalar. İnsanlar çok farklı şikayetler için aile sağlığı merkezlerine gelip ilgili branşlara yönlendiriliyorlar. Peki aile hekimi hangi hastalıklara bakar? Şimdi detaylıca irdeleyelim.

Genel olarak özetleyecek olursak aile hekimliği birçok şikayet için ilk başvuru noktası olmalıdır. En sık olarak karşıma çıkan öksürük, nefes darlığı, ateş, üşüme , titreme, karın ağrısı, yan ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, idrar yaparken ağrı, sızı, yanma, kötü koku, ellerde ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi birçok şikayetiniz için sizde aile hekiminize başvurabilirsiniz.

Aile hekimi neye bakar sorusunun cevabını içermektedir.
Aile hekimliği uygulaması 2020 itibariyle önem kazanmıştır.

Bu tip şikayetler için aile hekiminiz sizi muayene edecek, tahlil ve tetkik edecek. Buna göre tedavisini başlayacak ve gerekli görürse uzman bir hekime sevk edecektir. Bunlar dışında koruyucu sağlık hizmetleri de sunan aile hekimleri aşılama faaliyetleri ile birçok hastalığın başlangıç göstermesinin önüne geçmiş olmaktadırlar.

Aile hekiminin baktığı hastalıkları sıralamak istersek bunu bu yazıya sığdıramayacağımızı belirtmek isterim 🙂 Bu nedenle aklınıza takılan bir şikayet ya da hastalık varsa alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız kısa süre içinde cevaplamaya çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 30 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂

Eğitimim:

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)

Çalıştığım Kurumlar:

Narman İlçe Devlet Hastanesi

Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi

Tekman İlçe Devlet Hastanesi

Akşar Aile Sağlığı Merkezi

Karayazı Aile Sağlığı Merkezi

Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05312073290 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum

Muayenehane Bilgileri:

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.

Adresim:

Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Aile Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 10 yorum

 1. İyi günler ben midemde bir ağrıyla uyandım sabah, boğazımda da hafif bir gidiklanma var sürekli bunun sebebi ne olabilir.sabah işe de gidemedim bu sebeple rapor yazilabilirmi

  Cevapla
  • Merhabalar Büşra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz şikayetler gastroözafagial sistemde ortaya çıkan bazı patolojik durumlar neticesinde ortaya çıkmış olabilir. Bunun tespit edilebilmesi için aile hekiminize başvurun veya bir gastroenterologa görünün. Midenizdeki ağrıyı hekiminize iletin. Muayenesi sonrası uygun görürse istirahat raporunuzu verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Aile hekimim yeni dogan kizima bunudami benim ustume yazmislar gibi bisey demis esim ve abim goturdu kizimi cok canim sikildi biz bu aile aile hekimini sikayet ettim ama siz orda yoksunuz diye kabul etmediler 182 aradigimda ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Özcan Bey . Öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlar için hekiminizden şikayetçi iseniz 184’ü arayarak durumu izah edebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Elif Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminize bu sorununuz için muayene olmaya gidebilirsiniz. Hekiminiz muayene sonrasında size uygun branşa yönlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Sevcan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Önceden planlanmış bir şekilde belirli taramalar belirli zamanlarda yapılmaktadır. Detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz aile hekimliği biriminden alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. aile hekimi pansuman yapar mi? burada henuz hemsire gelmemis, ve hekim anim pansuman benim isim degil diyor.. elimden ameliyat oldum, dikisler alinana kadar(15gun sonra), iki gunde bir pansuman yaptirmam gerek.

  Cevapla
  • Merhabalar Naz Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekimlerinin olduğu sağlık ocaklarında normal şartlar altında pansuman yapılması gerekir ancak çeşitli aksilikler olmuş olabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın