Aile Hekimliği Hangi Hastalıklara Bakar?

5
13122

Aile Hekimliği Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Günümüzde herkesin aile hekimi vardır. Çoğu kişi herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında ilk olarak aile hekimine başvurmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri, baktığı hastalarının mesafe olarak yakınında olmadır. Bir diğer yandan ise yaşanılan sağlık sorunlarında ilk teşhisin konulması ve hastalığın tıbbın hangi dalı ile ilgili olduğu konusunda uzman bilgisi almak için aile hekimlerine başvurulmaktadır. Peki, aile hekimliği hangi hastalara bakar?

aile hekimligi hangi hastaliklara bakar
Aile hekimleri hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Aile hekimleri ülkemizde son yıllarda uygulamaya konulan bir hizmettir. Bu hizmete göre herkesin bir aile hekimi bulunmaktadır ve yaşadığı sağlık sorunlarında aile hekiminden hizmet alabilmektedir. Aile hekimleri ise tek bir dalda uzmanlaşmış doktorlar değildir. Yaşanılan her türlü sağlık sorununun teşhisinde insanlara yol göstermektedir. Gerektiği durumlarda aile hekimi başka bir doktora ihtiyaç duymadan gerekli tanı işlemlerini gerçekleştirir ve daha sonrasında ise tedaviye geçebilir. Ancak bazı hastalıkların hastalığın uzmanları tarafından görülmesi gerektiğinde ise gerekli sevk işlemlerini yaparak sizleri yönlendirir.

Aile Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?

Aile hekiminiz iç hastalıklar, genel cerrahi, kadın hastalıkları, doğum, çocuk sağlığı, psikiyatri, kardiyoloji, aşılama gibi sağlık alanlarında görev yapar. Ayrıca ailelere sağlık danışmanlığı yapar. Aile planlamasında yardımcı olur ve bulaşıcı hastalıklar hakkında gerekli bilgileri verir.

Aile Hekiminin Kim Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Herkesin kendine özel aile hekimi olmaktadır. Eğer aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız vatandaşlık numaranızı 6698’e mesaj atarak aile hekiminizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca ikamet ettiğiniz yerdeki sağlık ocağına giderek de aile hekiminizi öğrenmeniz mümkündür.

Aile Hekimine Muayene Olmak İçin Sosyal Güvence Olması Şart mı?

Sosyal güvencesi olmayan kişiler sağlık soru yaşadıklarında aile hekiminin kendilerine bakıp bakmayacağı konusunu öğrenmek isteyecektir. Günümüz sağlık hizmetlerinde herhangi bir sosyal güvencesi olmaya kişiler ücretsiz olarak aile hekimine başvurabilir ve gerekli tahlil ve tedavi işlemlerinin yürütülmesini sağlayabilir.

Hamilelik ve Bebek Takibi

Aile hekimi aynı zamanda annelerin hamilelik dönemleri ve doğum sonraki dönemleri içinde önemli bir görev üstlenmektedir. Sağlık ocaklarında bir ebe ve hemşire hazır olarak bulunmaktadır. Doğan çocukların aşılama işlemleri sağlık ocaklarında aile hekimi kontrolünde gerçekleştirilmekte ve aynı zamanda takip edilmektedir. Hamilelerin ise gerekli takip ve gerektiğinde tedavi işlemleri de aile hekimi tarafından takip edilir.

Aile Hekimi Hasta Takibi Nasıl Olur?

Aile hekimlerinin belirli hastaları bulunmaktadır. Bütün hastalar hakkında gerekli bilgiler Mobis sisteminde kayıtlı olarak bulunmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin doğumlarından sonraki dönemde aile hekimi gerekli takip işlemlerini gerçekleştirir ve yapılan bütün işlemleri kayıt altına alır. Kişini tedavi süreçleri ve kullandığı ilaçlar kayıt edilir.

Farklı Bir Şehirde Aile Hekimi Kimdir?

Kişiler farklı şehirlere gittiklerinde sağlık sorunu yaşadıklarında yine sağlık ocaklarında aile hekimlerine başvurabilirler. Burada kişiler misafir olarak kayıt yaptırır ve müsait olan aile hekimine başvurabilirler. Aile hekimleri kalabalık bölgelerde birçok hastaya baktıkları için yoğunlukları değişebilmektedir. Eğer kalacağınız yerde 3 aydan fazla ikamet etmişseniz aile hekimi kaydınızı yeri ikamet bölgenize aldırmanızda oldukça kolaydır.

Aile Hekimi Uygulamasının Amacı Nedir?

Aile hekimlerinin sağlık açısından önemli bir yeri vardır. Hızlı ulaşılabilmeleri sayesinde hastalıklar konusunda erken tanı ve tedaviye başlamak mümkün olmaktadır. Sağlık ile ilgili merak edilen konularda ilk yönlendirmeyi yaparak kişilerin büyük hastanelere gitmeden bilgi sahibi olmalarını sağlar. Aile planlaması ve diğer çeşitli hastalıklar konusunda detaylı bilgi alarak gerek olan bilgilere daha kolay ulaşır. Gerektiğinde hangi uzmanlık bölümüne gitmesi gerektiğini aile hekimi yardımı ile öğrenebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

5 Yorum

  1. Aile hekimim yeni dogan kizima bunudami benim ustume yazmislar gibi bisey demis esim ve abim goturdu kizimi cok canim sikildi biz bu aile aile hekimini sikayet ettim ama siz orda yoksunuz diye kabul etmediler 182 aradigimda ne yapmaliyim

  2. aile hekimi pansuman yapar mi? burada henuz hemsire gelmemis, ve hekim anim pansuman benim isim degil diyor.. elimden ameliyat oldum, dikisler alinana kadar(15gun sonra), iki gunde bir pansuman yaptirmam gerek.

    • Merhabalar Naz Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
      Aile hekimlerinin olduğu sağlık ocaklarında normal şartlar altında pansuman yapılması gerekir ancak çeşitli aksilikler olmuş olabilir.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here