Omurga Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Omurga Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Omurga ağrıları sırtımızın genelini ilgilendiren ağrılardır. Omurga ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda belirli süreler boyunca geçmeyen ağrılar da doktora başvurulmalıdır. Omurgada oluşan ağrıların birçok nedeni vardır. İnsanların yaşam tarzları bu konuda oldukça önemli olduğu için omurgalarda oluşabilecek ağrıları tespit etmek kolay olabilir. Ancak diğer taraftan ciddi hastalıklar nedeni ile de bu ağrıları çekiyor olabilirsiniz.

omurga agrisi icin hangi doktora gidilir
Omurga ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Omurga Ağrısı için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Özellikle ofis ortamlarında çalışan kişilerin bazı belirtileri kendinde görmesi doktora başvurma zamanının gelmiş olduğunu anlamasına yeterlidir. Omurga bölgesinde görülen ağrı aynı zamanda bacakları da etkiliyorsa bu durumda doktora başvurmanız gerekir. Yaşanılan bu tarz durumlarda sinir sıkışmasından şüphelenebilir.

Dizinizi göğsünüze doğru kaldırdığınızda bacak ağrılarınız çoğalıyorsa bu durumda herhangi bir diskin siniri sıkıştırdığı anlaşılabilir. Eğer bir darbe sonucu veya düşme sonucu sırt ağrılarınız geçmiyorsa da doktora başvurmanız gerekir.

Ağrılar kimi zaman geçici olabilir. Özellikle 3 haftadan sonra geçmeyen ağrıları ciddiye almanız gerekir. Geceleri ağrılar sizleri rahatsız ediyorsa çeşitli enfeksiyonlardan şüphelenebilir. Mesane ve bağırsaklarda sık sorunlar yaşamak, yürürken bacaklarda halsizliğin oluşması doktora başvurma zamanınızın geldiğini gösteren belirtilerdir.

Omurga Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Omurgalarda görülen ağrılar için farklı bölümlere başvurmanız gerekebilir. Omurga ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle aile hekiminiz ile görüşmenizde fayda vardır. İlk muayene yapılarak sizleri ilgili bölümlere sevk edecektir.

Omurga kemikleri ile ilgili oluşan sorunlarda ise Ortopedi bölümüne başvurulmalıdır. Sırtta görülen ağrılar genel olarak omurilik ile ilgilidir ve bu tarz durumlarda Nöroloji bölümüne başvurularak gerekli tetkiklerin yapılması gerekebilir.

Ağrılarınız ile ilgili sebepler tespit edildikten sonra eğer ilaç tedavisi dışında fizik tedavisi uygun görülürse bu seferde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerine sevk edilebilir.

Omurga Ağrısına Neler İyi Gelir?

Doktor tarafından verilen tedavinin yanı sıra kendinizde bazı hususlara dikkat ederek ağrıların azalmasına destekte bulunabilirsiniz. Ayrıca ağrısı olmayanların dahi omurga sağlıklarını koruması için bu detaylara özen göstermesi gerekir.

Ayakta durmanız gerektiğinde duruş pozisyonunuz omurganız için oldukça önemlidir. Ayakta durmanız gerektiği anlarda sırtınızdaki yükü hafifletmeniz gerekir. Bir ayağınızı diğerinin ilerisine doğru ve dizi hafif kıracak pozisyonda durmanız doğru olacaktır.

Oturma pozisyonunuz ise dizlerinizin kalçanızın seviyesinden biraz yukarıda olması sırtınızdaki yükü azaltacak pozisyondur.

Yukarıda bulunan bir nesneye uzanırken de kendinizi zorlamak yerine bir tabure kullanın. Ağır eşya taşımak bu konuda oldukça risklidir. İtme işlemi yaparak ağır eşyaların yerini değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yaparken yükü kollarınıza ve bacaklarınıza vermelisiniz. Vücut ağırlığınızda omurgalarda ekstra yük yükleyen hususlardan biridir. Eğer fazla kilolarınız varsa zayıflamaya çalışmalısınız. Omurgalardaki disklere giden kanın sağlıklı bir şekilde akışının sağlanması gerekir. Sigara kullananlarda ise kan akışı sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyeceği için sigara bırakmanızda önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın