Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Basit bir ağrı gibi gözükse de insanın yaşam kalitesini düşürebilecek kadar kötüdür. Çok fazla sayıda insanın başına geldiği gibi bu sorunun bir çok farklı sebebi vardır.
Çoğu zaman ayak tabanında oluşan yanma hissi bazı kişilerde bilek ve baldırlara kadar çıkabilir. Toplumda çoğunlukla kadınlarda görünmekte olan rahatsızlık, genel olarak 50 yaşından fazla kişilerde o14lmaktadır. Fakat 25-50 yaş arasındaki insanlarında başına gelebilmektedir. Ortaya çıkardığı sorunları yazmak gerekirse yanma hissi, ağrı, kızarıklık bunlara örnek olacaktır.

“Ayak tabanı yanması problemleriniz için nöroloji veya endokrinoloji (metabolizma hastalıkları uzmanı) bölümüne başvurmanız gerekmektedir.”

Ayak Tabanı Neden Yanar?

Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir, aşağıda bunlardan bazıları örneklendirilmiştir.

Travmalar:

Ayakların daha önce kazalar dolayısıyla hasar görmesi, kırık oluşması gibi nedenlerden dolayı yanması söz konusu olabilir. Fazla yürümek, aşırı kilolu olmak, ayaklara çok fazla yüklenmek, ayağın burkulması ve konforsuz ayakkabılar yanmaların sebeplerinden olarak kabul edilir.

Sinir sıkışması:

Genel olarak ayakta üçüncü ve dördüncü parmak arasında ki bölgede bulunan sinirlerin doku büyümesidir. Gerçekleşen bu doku büyümesi ile sinirler rahatsız olduğundan yanmalar başlar.

Ayak mantarı:

Ayaklarda yaşanılan mantar rahatsızlığından dolayı yaşanabilir. ılık ve nemli ciltte oluşur. Uzun süre ayakkabı giymek zorunda kalan ve çok fazla terleyen bireylerde oldukça sık görülür. Sporla çok fazla haşır neşir olan insanlarda bu sorun daha sık görülür. Ciltte yanmanın yanı sıra kuruma, pullanma, kaşıntı ve sızlama şikayetleride görülür. Dilerseniz bu noktada ayak kokusu hakkındaki yazımı https://doktordanhaberler.com/ayak-kokusu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden okuyup geri dönünüz.

Alerjik sebepler:

Alerjik nedenlerden dolayı yanmalar oluşabilir. Çorap, ayakkabı, deterjan ve sabunlara karşı alerjisi olan kişilerde yanmalar yaşanabilir. Tespit edildiği taktirde ürünü kullanmadığınızda yanmalarınız son bulabilir.

Diyabetik nöropati:

Şeker rahatsızlığı olan kişilerde görülür. Ayak ve bacak sinirlerinin hasar görmesi sonucu kişinin kanında bulunan glikoz seviyesinin yükselme göstermesiyle meydana gelir. Geceleri aşırı derecede uyutmayacak şekilde yanmalar söz konusu olur. Yanmanın yanı sıra uyuşma ve karıncalanma şikayetleride görülmektedir.

B5 Vitamini:

Pantotenik asit yani B5 vitamini genelde insan vücudunda eksiklik bakımından nadir bulunan birşeydir. Bağırsaklarda ki besinlerin emiliminin bozulması sonucunda oluşur. Bu vitaminin eksikliğinde depresyon, kişilik değişimleri, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, yorgunluk, karın ağrısı, uyku bozuklukları, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve kramplar görülebilir. Özellikle de ayaklarda yanma problemine sebep olmaktadır.

Ayak Tabanı Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer bu sorundan siz de yaşıyorsanız mutlaka hekime görünmenizi öneriyoruz. Alt tarafı bir yanık mantığıyla düşünürseniz üzülen taraf olabilirsiniz. Çünkü önemsenmeyen ufak yaralar zaman geçtikçe hem artıp hem de gecelerinizi kabusa çevirebilir. Yazıma ayak tırnağı hastalıklarını anlatan yazıma https://doktordanhaberler.com/ayak-tirnagi-hastaliklari/ linkiyle devam etmenizi öneriyorum.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Ayak Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Slm ben ismail erzurumdan yaziyorum benim sağ ayagimda yanik var 5 parmagimda iptal aakere gondermediler madi durumum iyi degil 4cocuk babasiyim magdurum maduren emükli olmak istiyorum onceki raporum 100/30yeni rapor almam lazim bana yardimci olurmusunus saygilarimla

    Cevapla

Yorum yapın