Bül Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bül temel olarak deri altında bir miktar sıvı sıkışması ya da depolanması sonucu oluşan kabarık görünümlü lezyonlara verilen isimdir. İçi sıvı dolu bir lezyonun bül olarak isimlendirilebilmesi için boyutunun 5 mm’den daha büyük olması gerekmektedir.

Bül Örnekleri

Aşağıda görsellerde çeşitli bül örneklerini size göstereceğim. Haydi resimlerimizi incelemeye geçelim.

bül nedir tıp
Bül içi sıvı dolu kabarcıklara verilen isimdir.

Şimdi daha hafif düzeyde bir bül örneği ile devam edelim.

yanıktan sonra neden bül oluşur
Yanıktan sonra oluşan bül aslında bir iyileşme mekanizmasının parçasıdır.

Bül Belirtileri

Bül genelde belirti olarak ağrı, deride kızarıklık ile kendini gösterir. İçi sıvı dolu olan bül bariz bir şekilde kendini belli eder. Eğer bül iyileşme göstermediyse enfeksiyon gelişme durumu vardır. Enfeksiyon geliştiğinde bül içerisinde sıvı renk değiştirir ve bariz bir şekilde görünür.

Bül Tedavisi

Bülün neden oluştuğuna ve nasıl oluştuğuna bağlı olarak çeşitli tedavileri bulunmaktadır. Bül lezyonunun bazı durumlarda boşaltılması gerekir. Bu durum tamamen doktor kontrolünde ve kararı neticesinde verilmelidir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın