Vertigo (Baş Dönmesi) için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Vertigo (Baş Dönmesi) için Hangi Doktora Gidilir?

Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Vertigo çevrenin dönüyormuş gibi hissedildiği bir baş dönmesi biçimidir. Bu hastalığa yakalanan bireyler durdukları yerde çevrenin döndüğünü hissederler. Sıklıkla beyinde, sinirlerde ve iç kulakta problem olması sonucunda ortaya çıkar. Her yaşta görülebilir ancak en sık 65 yaş ve üstünde görülür.Geçici olabileceği gibi uzun sürelide olabilir.

vertigo bas donmesi hastaligina hangi bolum bakar
Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir ve vertigoya hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Genellikle yüksek bir yerden bakmakla benzer duygular hissetttirdiği söylenir ancak bu farklı bir durumdur. Denge kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kulak çınlaması sık görülen vertigo belirtileri arasındadır. İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullanarak aramalar yapmaktadırlar:

  1. Vertigoya (baş dönmesine) hangi doktor bakar?
  2. Vertigo için hangi bölüme gidilir?
  3. Vertigo (baş dönmesi) hastalığı için hangi bölümden randevu alınmalıdır?
  4. Vertigo hangi bölüme girer?
  5. Vertigoyla hangi branş ilgilenir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Vertigo için Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Branş Bakar?

Vertigo ve diğer tüm rahatsızlık için her zaman aile hekiminize giderek en doğru bilgiyi edinebilirsiniz. Özellikle bir şikayet ile birkaç farklı bölüme gidilebilen durumlarda aile hekiminize danışmanız en doğru hareket olacaktır. Aile hekimine uğramak istemeyenler için vertigo için hangi doktora gitmeliyim sorusunu cevaplayalım.

Vertigo önceki başlıkta da belirtiğim gibi sinirlerle ve iç kulakta ortaya çıkan bir problem nedeniyle oluşur. Doğal olarak iç kulak yolu baskın şikayetler için en doğru bölüm KBB (Kulak, Burun ve Boğaz Bölümü) olurken, sinirlerin baskın olduğu şikayetlerde nöroloji (sinir bilimi) en doğru seçenek olacaktır. Bu noktada aşağıdaki  linklere tıklayarak ilgili bölümlerin genel olarak hangi hastalıklara baktığı hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.

  1. Nöroloji Hangi Hastalık Çeşitleriyle İlgilenir?
  2. KBB Hangi Hastalık Çeşitleriyle İlgilenir?

Baş Dönmesi (Vertigo) için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Sonuç olarak vertigo ya da farklı bir deyişle baş dönmesi için başvurup randevu alacağınız en doğru bölüm KBB ve Nöroloji bölümleridir.


Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Vertigo (Baş Dönmesi) için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Slm benim anneme vertigo tanısı konuldu bu hastalıga gangi gıdalar iyi gelir yardımci olursaniz sevinirim

    Cevapla

Yorum yapın