Vertigo (Baş Dönmesi) için Hangi Doktora Gidilir?

1
2902

Vertigo (Baş Dönmesi) için Hangi Doktora Gidilir?

Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Vertigo çevrenin dönüyormuş gibi hissedildiği bir baş dönmesi biçimidir. Bu hastalığa yakalanan bireyler durdukları yerde çevrenin döndüğünü hissederler. Sıklıkla beyinde, sinirlerde ve iç kulakta problem olması sonucunda ortaya çıkar. Her yaşta görülebilir ancak en sık 65 yaş ve üstünde görülür.Geçici olabileceği gibi uzun sürelide olabilir.

vertigo bas donmesi hastaligina hangi bolum bakar
Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir ve vertigoya hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Genellikle yüksek bir yerden bakmakla benzer duygular hissetttirdiği söylenir ancak bu farklı bir durumdur. Denge kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kulak çınlaması sık görülen vertigo belirtileri arasındadır. İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu cümleleri kullanarak aramalar yapmaktadırlar:

  1. Vertigoya (baş dönmesine) hangi doktor bakar?
  2. Vertigo için hangi bölüme gidilir?
  3. Vertigo (baş dönmesi) hastalığı için hangi bölümden randevu alınmalıdır?
  4. Vertigo hangi bölüme girer?
  5. Vertigoyla hangi branş ilgilenir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Vertigo için Hangi Bölüme Gidilir? Hangi Branş Bakar?

Vertigo ve diğer tüm rahatsızlık için her zaman aile hekiminize giderek en doğru bilgiyi edinebilirsiniz. Özellikle bir şikayet ile birkaç farklı bölüme gidilebilen durumlarda aile hekiminize danışmanız en doğru hareket olacaktır. Aile hekimine uğramak istemeyenler için vertigo için hangi doktora gitmeliyim sorusunu cevaplayalım.

Vertigo önceki başlıkta da belirtiğim gibi sinirlerle ve iç kulakta ortaya çıkan bir problem nedeniyle oluşur. Doğal olarak iç kulak yolu baskın şikayetler için en doğru bölüm KBB (Kulak, Burun ve Boğaz Bölümü) olurken, sinirlerin baskın olduğu şikayetlerde nöroloji (sinir bilimi) en doğru seçenek olacaktır. Bu noktada aşağıdaki  linklere tıklayarak ilgili bölümlerin genel olarak hangi hastalıklara baktığı hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.

  1. Nöroloji Hangi Hastalık Çeşitleriyle İlgilenir?
  2. KBB Hangi Hastalık Çeşitleriyle İlgilenir?

Baş Dönmesi (Vertigo) için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Sonuç olarak vertigo ya da farklı bir deyişle baş dönmesi için başvurup randevu alacağınız en doğru bölüm KBB ve Nöroloji bölümleridir.


Vertigo (baş dönmesi) için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here