Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı?

0
12982

Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı? Belli Olur mu?

Doktorun, hastası hakkında bazı tetkikleri yapması için kan tahliline ihtiyaç vardır. Kan tahlili kanda bulunan birçok etkenin ölçümünü sağlar. Bu durum bazen bir hastalığın araştırılması olurken bazen de vücutta bulunan bir maddenin tespiti için yapılabilir. Kanda bulunup bulunmadığının araştırıldığı maddeler arasında da alkol vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kanında alkolün bulunup bulunmadığına bakılabilir. Kan tahlilinde alkol çıkar mı sorusu da bu konuda tahlil yapacak kişilerin sorduğu sorudur.

kan tahlili ve alkol iliskisi
Kan tahlilinde alkol belli olur mu ile ilişkili görsel.

Alkol Kan Tahlilinde Çıkar mı?

Kan tahlilinde alkol çıkar mı sorusu detaylı olarak yazıldığında tam anlamı ile anlaşılabilir. Alkol insan vücudunda belirli sürelerde varlığını devam ettirir ve daha sonra vücuttan atılır. Genel olarak insan vücudundan 24 saat içerisinde atılması gerekir. Ancak insan metabolizmasının değişiklik göstermesi nedeni ile bu sürelerde uzama görülebilir. Bir diğer yandan da her kan tahlilinde alkol oranları görülmez.

Kanda bulunan etil alkol seviyesini ölçmek için özel kan tahlilleri yapılabilir. Kişinin alkol kullanıp kullanmadığı tespit edilmek isteniyorsa bu durumda özel olarak testler yapılabilir. Kanda bulunan alkolün ölçümü amacı dışında kalan testlerde kan oranları görülmez ancak alkol kan tahlillerinin doğru ölçüm yapmasını engelleyebilir. Aç karnına kan tahlili yapılır mı? başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Alkol Kan Tahlilini Etkiler mi?

Kan sonuçlarının doğru çıkması için doktorunuza en son ne zaman alkol kullandığınızı belirtmenizde büyük önem vardır. Çünkü alkol doktorun test edeceği tahlildeki değerleri etkiliyor ise test sonucu yanlış olacaktır. Bu durumda hastalıkların yanlış yorumlanmasına neden olur ki hastalar için bu durum ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Genel olarak kan verilmeden önce alkol kullanımı en az bir gün öncesinden kesilmelidir. Çünkü alkol kullanıldığında ve bu süre geçmeden kan tahlili verildiğinde laktat, ürik asit, trifliserid değerlerinde yükselmeler görülmektedir. Bu değerlerin yanlış çıkması ise yapılan tetkikleri ciddi oranlarda etkilemektedir.

Bir günlük ara verilen alkol alımı bu testlerin normal çıkması için yeterlidir. Ancak uzun süreli alkol kullanan kişilerde bir günlük ara vermek yeterli olmayabilir. Uzun süren alkol alımı sonrasında vücutta bulunan değerlerin normal seviyelere inmesi daha fazla zaman alabilir. Uzun süreli alkol alan kişilerde ise MCV, GGT, HDL değerlerinde yükselmeler görülebilir. Doktorunuzun bu değerleri inceleyerek tedavinizi sürdürmesi durumunda yanlış bulgular otaya çıkabilecektir.

Alkol alımının kan tahlillerine etki etmemesini sağlamak için en son ne zaman alkol aldığınızı ve kullanma sıklığınızı doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz sizlere kan tahlilinin alkolden etkilenmemesi için ne kadar süre alkol almadıktan sonra kan tahlili yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kan Tahlilinde Neden Farklı Tüpler Kullanılır?

Doktora başvurup daha sonrasında kan tahlili yapacak olan kişilerin bazen birkaç tüp kan verdiği olur. Böyle durumlarda insanlar neden birden fazla tüple kan verildiğini merak edebilir. Farklı tüplerde kan verilmesinin nedeni doktorun farklı tahliller istemedir. Çünkü kan tahlilleri oldukça geniş sınıflara ayrılır. Bu nedenle tahliller için farklı kan örnekleri alınır ve farklı ölçüm makinelerine gönderilir.

Kan Tahlili Hangi Durumlarda İstenir?

Tıp dünyasının bütün alanlarında kan tahlilleri oldukça geniş sonuçlar verir. Her hastalığa göre özel testler yapılarak hastalıkların nedenleri daha kolay araştırıldığı gibi tedavinin seyri de kan tahlilleri ile daha kolay gözlenir. Doktorların sık yaptığı kan tahlilleri ise şöyledir.

Hemogram, Sedimantasyon, ürik asid, glukoz, kolesterol, Aso, HBsAg, Anti HCV, AntiHBs, Tiroid antikorları, Na-K-Ca-P-Mg, Lipaz-Amilaz gibi testler kan alınarak yapılmakta ve hepsi farklı hastalıkların araştırılmasında doktorun tercihine göre test edilmektedir. Bütün kan testleri de kendi aralarında farklı özelliklerle sonuçları sıralamaktadır.

Kan tahlilinde sigara belli olur mu? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here