Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kan tahlili kanda bulunan birçok maddenin ölçümünü sağlar. Bu durum bazen bir hastalığın araştırılması olurken bazen de vücutta bulunan bir maddenin tespiti için yapılabilir. Kanda bulunup bulunmadığı araştırılan maddeler arasında da alkol vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kanında alkolün bulunup bulunmadığına bakılabilir. Kan tahlilinde alkol çıkar mı konusu da haliyle merak edilmektedir. Peki kan testinde alkol çıkar mı işte cevabı.

Alkol insan vücudunda belirli sürelerde varlığını devam ettirir ve daha sonra vücuttan atılır. Genel olarak insan vücudundan 24 saat içerisinde atılması gerekir. Ancak insan metabolizmasının değişiklik göstermesi nedeni ile bu sürelerde uzama görülebilir. Bir diğer yandan da her kan tahlilinde alkol oranları görülmez. Kanda bulunan etil alkol seviyesini ölçmek için özel kan tahlilleri yapılabilir. Kişinin alkol kullanıp kullanmadığı tespit edilmek isteniyorsa etil alkol seviyeleri test edilebilir. Kanda alkolün fazlaca bulunması tahlillerinin doğru sonuç vermesini engelleyebilir. Aç karnına kan tahlili yapılır mı? başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Kan tahlilinde alkol belli olur mu : Özetle kişinin kanında eğer istem yapılmışsa alkol aldığı belli olur ancak rutin kan tahlilleri arasında alkol değeri bulunmamaktadır.

Normal kan testinde alkol çıkar mı? – Normal olarak alınan ya da rutin olarak istenen kan tahlillerinde alkol parametresi bulunmamaktadır. Örneğin karın ağrısı şikayeti için gittiğinizde hekiminizin sizden kanda alkol testi istemez.

Kan Tahlilinde Alkol Testi Normal Değeri

EBM Consult kaynağında da belirtildiği gibi kan tahlilinde alkol testi normal değeri : 0 ile 50 mg/dl veya %0 ile %0,05 aralığındandır. 30 mg/dl’nin üzerindeki etanol değeri ciddi seviyede alkol alındığının göstergelerinden biridir. Sık sık alkol alan kronik alkolikler ile nadir alkol alan bireyler arasında bu değerler farklı çıkmaktadır.

kan tahlilinde alkol testi
Kan tahlilinde alkol simgesini görüyorsunuz.

Kan sonuçlarının doğru çıkması için doktorunuza en son ne zaman alkol kullandığınızı belirtmenizde büyük önem vardır. Çünkü alkol doktorun test edeceği tahlildeki değerleri etkiliyor ise test sonucu yanlış olacaktır. Bu durumda hastalıkların yanlış yorumlanmasına neden olur ki hastalar için bu durum ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Alkol Vücuttan Ne Zaman Atılır?

Genel olarak kan verilmeden önce alkol kullanımı en az bir gün öncesinden kesilmelidir. Çünkü alkol kullanıldığında ve bu süre geçmeden kan tahlili verildiğinde laktat, ürik asit, trigliserid değerlerinde yükselmeler görülmektedir. Genellikle bir günlük ara verilen alkol alımı bu testlerin normal çıkması için yeterlidir. Ancak uzun süreli alkol kullanan kişilerde bir günlük ara vermek yeterli olmayabilir. Uzun süren alkol alımı sonrasında vücutta bulunan değerlerin normal seviyelere inmesi daha fazla zaman alabilir.

alkol testi normal değeri
Kan tahlilinde etanol testi normal değerini ve bir tahlil örneğini görüyorsunuz.

Uzun süreli alkol alan kişilerde ise MCV, GGT, HDL değerlerinde yükselmeler görülebilir. Doktorunuzun bu değerleri inceleyerek tedavinizi sürdürmesi durumunda yanlış bulgular otaya çıkabilecektir.

Özetle kullanılan alkol türüne ve miktarına göre vücuttan atılma süreleri değişiklik göstermektedir. Genellikle ilk 1-2 saat içerisinde kanda maksimum seviyeye ulaşan alkol saatler sonra atılmaya başlanır ve azalarak yok olur.

Roaccutane kan tahlilinde alkol çıkar mı? – Akne tedavisi için kullanılan bu ilacın rutin istenen tetkiklerinde alkol parametresi yoktur.

Alkol alımının kan tahlillerine etki etmemesini sağlamak için en son ne zaman alkol aldığınızı ve kullanma sıklığınızı doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz sizlere kan tahlilinin alkolden etkilenmemesi için ne kadar süre alkol almadıktan sonra kan tahlili yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Durumunuzu olabildiğince detaylı anlatınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Unutmadan alkollü araç kullanmayın. Kullananlara göz yummayın. Bu yazıya da mutlaka göz gezdirin. Peki kan tahlilinde sigara çıkar mı? 🙂

(Bu yazı ilk defa 5 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Kasım 2020 ve 10 Aralık 2020, 20 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı?” üzerine 88 yorum

 1. Ben 32 saat önce 10 adet 50 CC lik bira içtim. Kan ve idrar testinde çikarmi?
  Düzenli iciciyim kilom 75.
  Bolbol su içtim. Dinlendim uyududum. Egzersiz yaptım. Yemek yedim.

  Cevapla
 2. Hocam merhabalar 2 hafta önce 1 tane volim içtim ve bundan 1.5 ay öncesine kadar çok şekilde alkol ictim kan değerimde çıkar mi

  Cevapla
 3. Merhaba 2 hafta 3 4 gün aralıklarla şarap bundan 1 hafta sonra da 1 bira daha içtim bunlardan 20 gün sonra sağlıkocağında kan tahlili olucam belli olurmu teşekkürler

  Cevapla
 4. Merhaba 2 hafta 3 4 gün aralıklarla şarap bundan 1 hafta sonra 1 bira ve 1 hafta sonra da 1 bira daha içtim bunlardan 20 gün sonra sağlıkocağında kan tahlili olucam belli olurmu içtiğim

  Cevapla
 5. Ben 1 yıldır sigara içiyorum 1 ay sonra kan testi yaptıracam babam götürecek belli olurmu aciil yardımcı olun.

  Cevapla
 6. Merhabalar geçen hafta icerisinde ilk defa 2 3 defa alkol tükettim. Ehliyet icin bu hafta veya gelecek hafta sağlık raporu için kan testi alınacak. Çoğu kişi vücuttan atılmayip değerlerde görüneceğini söylüyor. Tam olarak doğrusu nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 7. iyi günler hayatı boyunca hiç alkol kullanmamış birinin kan testinde 0,12 alkol oranı çıkabilir mi ve bu kandaki alkol miktarını etkileyen dış faktörler var mıdır acaba hocam

  Cevapla
 8. Hocam kan tahlili yaptırmadan 8 saat önce alkol kullanmıştım ve kan tahlilimde hepatitlerime bakılmıştı anti hbs em pozitifdi yani hepatite karşı bi direncim vardı ancak bunun yanında hbsag emde pozitifti yani hepatit b olarak gözüküyorum ve 2018 de hepatit aşım yapılmıştı sizce aldığım alkol bu durumu etkilemiş olabilirmi

  Cevapla
 9. Hocam merhaba alkol aldıktan 10 saat sonra kan testi yaptırdım ve hepatitlerime bakıldı 2018 de anti-hbs em yüksekdi ve şuan bakılan testte de anti-hbs em baya yüksek yani hepatite karşı bi direncim var gözüküyo ancak şuan yapılan testte de hbsag em de pozitif çıktı yani hepatit b gözüküyo sizce aldığım alkol bunu etkilemiş olabilirmi.

  Cevapla
 10. Merhaba hocam hemogram ve ggt testinde alkol çıkmaması için kaç gün önceden alkol tüketmemek gerekli?

  Cevapla
 11. Hocam merhaba sofor karti alacagim.bunun icin uyusturucu ve alkol testi yapacaklar.uyusturucu kullanmiyorum ama alkol yillardir kullaniyorum.yaklasik 5 gundur alkol almiyorum.idrar testinde alkole rastlanilirmi.iyi calismalar.

  Cevapla
 12. Merhaba tiroid için kan ve idrar testi verdim vermeden 16 saat önce yarım kutudan bile az bira içtim testlerde gözükürmü?

  Cevapla
 13. Merhaba, 4 gün önce içilmiş alkol sonrasında kanda yapılacak alkol testinde yüksek olasılıkla alkol çıkmayacak demişsiniz. Az da olsa alkol çıkma olasılığı var mı? Teşekkürler.

  Cevapla
 14. Merhabalar,
  Yaklaşık 25 gün önce iki şişe bira ve iki shot içtim. Cildiyeye başvurmam halinde yapılan testlerin herhangi birinde alkol almış olduğum anlaşılabilir mi?
  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Eslem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin tahlillerinizde belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Iyi aksamalar hocam ayda bi kerekan testi vercegim hastanede .alkolu kulanıyoru ama hastaneye gitmeden önce 10 gun almasa. Kanımda cıkarmım alkolu

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Düzenli olarak kullanıyorsanız tahlilleriniz olumsuz etkileneceği için hekiminiz size mutlaka soracaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam ben güvenlik seltifası için sağlık raporu alacağım çok ayrıntılı bakıyorlar alkol kullanıyorum bu çıkar mı ya da kaç gün sonra gitmem gerekir

    Cevapla
 16. Hocam salı günü amatemde bir rapor için alkol kullanmadığım dair idrar ve kan vereceğim 2 gün önce kullandığım alkol çıkar mı ?

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bünyeye ve metabolizmaya bağlı olarak değişmekle birlikte alkol kan testi genelde 1 gün sonra negatifleşir ancak bu konuda fikir yürütülebilecek başka değerlerde vardır. Bu nedenle durumunuz hakkında net bilgiler veremeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 17. 3 bira içtim 12 gün sonra idrar ve kan testi yapılacak testte etil alkol ethanol değeri bakılacak hocam yapılacak testte pozitif çıkarmı

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Testiniz yüksek olasılıkla negatif çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 18. Hocam merhaba haftada 2 3 gün alkol alıyorum 4 gündür alkol almıyorum ve 4 gün sonra alkol için kan ve idrar testine gidecegim toplam 8 gün oluyor cikarmi sizce

  Cevapla
 19. S.a sayin hocam babam persembe gunu kaza gecirdi. Hicbir zaman alkol almadigi halde ve kan tahilinde etanol 51.5 alkollu oldugu cikti.2.saat sonra ayni hastanede yapilan tahlilde etanol 10 normal cikti.seker ilaclari, burun spreyi, gargara ve kolanya kullanmisti.bundan dolayi etanol orani yuksek cikma ihtimali var mi

  Cevapla
  • Merhabalar Şeyhmus Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumlardan ötürü yükseklik çıkması bekelenen bir durum değildir. Cihaz kaynaklı hata olabileceği gibi altta yatan farklı durumlarda olabilir. Bu konuda net bilgiler veremeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 20. Öncelikle kolay gelsin hocam dün 50 lik cin ictim ve 5 6 gün sonra ya iş için alkol testi için hem idrar hem kan testi vericem idrarda ve kanda cikarmi.

  Cevapla
  • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek olasılıkla testlerinizde alkol çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Selin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hba1c testinden sigara ile ilgili fikir yürütülemez.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • hocam sigara değil alkolü sormuştum ama. hba1c testinde kan değerlerindeki oynamalardan yada herhangi bi şekilde alkol alındığı anlaşılmaz değil mi. teşekkürler

    Cevapla
    • Merhabalar.
     Alkol alınması hba1c değerini değiştirmez. Hba1c değeri bir sürecin ortalamasıdır.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 21. Iyi akşamlar Yavuz Bey yaklaşık 1 ay önce 1 yudum dan az alkol aldım ve yarın kan testi yaptıracağım alkol aldığım gözükür mü?

  Cevapla
  • Merhabalar Ecrin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Alkol testiniz temiz çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 22. merhaba bugün 14.4 alkol oranında volim içtim yaklaşık 36 saat sonra kan vereceğim tsh ve kanıma bakılacak alkol çıkar mı

  Cevapla
  • Merhabalar Derya Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin kan tahlillerinde alkol sonuçları belli olmaz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 23. Merhabalar Erhan bey
  Ben size bişey sormak istiyorum..
  Hanımla tartıştım ve üstüne 1.5 şişe visky içtim bayılalar kadar belki 2.7 promil alkol vardı kanımda bilmiyorum ..
  Ve bana sen alkoliksin dedi 😒haftanın 3 günü – 8-10 bira içiyordum ..
  Bende dedim Test yaptıralım oda onayladı ..
  Saç telinden mi test yapacaklar ? yada kandan mı ?
  Bilgim yok hiç ..
  Kaç gün içmemem gerekiyor ki test için !
  hanıma alkolik olmadığımı kanıtlamam için ???

  Cevapla
 24. Merhaba, kan’daki alkolü tespit edebileceğimiz bir cihaz var mı? Varsa nereden temin edebiliriz. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Naciye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Nereden temin edeceğiniz hakkında bir bilgim yok ancak bu tip cihazlar bulunmaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Dr. Bey kizim alkol kullanmadigi halde kan testtinde alkol cikmis ve dr. Onu alkolik sanmis. Bu durum neden kaynaklaniyor. Ayrica Suan bobrek tasi sorunu yuzunden hastanede yatmakta ve Kani icinde pek iyi seyler soylenmemis. Saygilarimla

    Cevapla
    • Merhabalar Filiz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     İstisnai durumlarda alkol testleri yüksek çıkabilir ancak ben muayene etmeksizin, tahlil, tetkik bilgilerine bakmadan size net birşeyler söyleyemem.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
     • Ilginize tesekkur ederim. Safra kesesinde sorun ciktigini belirttiler. Infected olmus yarin ameliyat olacak. Hayirli gunler.

      Cevapla
 25. yaklaşık 6 gün önce 2 tane bira içitm idrar tahlili vericem bugun alkol çıkarmı kanımda acil cevap verirmisiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Furkan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kanınızda yüksek olasılıkla alkol çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 26. Merhaba. Geçenlerde saç dökülmesi için cildiyeye gittim sebebini anlamadım ama dahileyeye gönderdiler dahiliyeden kan testi vermem istendi değerler çok yüksek çıktı Kayseri’ye hemotoloji bölümüne gidip kontrol ettirmem ve başka bir kötü hastalığım olup olmadığını öğrenmem istendi gittiğimde sonuçlarım yine çok yüksek çıktı Hemotokrit 53 civarı çıktı sigaradan kaynaklı olduğu ve kesinlikle kullanmamak gerektiğini söylediler yaklaşık iki haftadır ağzıma sürmüyorum Bir hafta sonra yine kontrol var sizce düşme olmuş mudur ve ne kadar olur tahminen Bir de yaklaşık 3 ay önce 35 lik vodka içmiştim bağımlısı değilim bağışıklığım zayıf ama çok çarpmadı niyeyse bugün bi volim içtim % 14 alkol etkisine sahip şarap gibi bir etkisi var yani.. Kan değerlerime nasıl bir etkisi olur bir hafta sonra kontrolde sıkıntı yaşar mıyım ???

  Cevapla
  • Merhabalar Erdem Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz duruma muayene etmeksizin cevap verebilmem tahmin edeceğiniz üzere mümkün değildir. alkol ve sigara gibi tüketimlerin kan belirteçleri üzerine ciddi etkileri olabilmektedir. Uzak durmanızı öneriyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 27. İyi akşamlar hocam dün 5 bira içtim bugün 1 bira içtim trafik çevirmesinde %52 çıktı itiraz edip kan testi verdim sonuç ne olur teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Onur Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlarda kaç saat geçtiği, kişinin kilosu, metabozliması gibi çeşitli değişkenler vardır. Bu nedenle bu sorunuza net cevaplar veremeyeceğim ancak tahlillerinizde sorun çıkacağını tahmin etmiyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Belirli oranda kan testinizde çıkacaktır ancak ne için kan testi istendiği bu noktada önemlidir. Detaylı bilgi verirsen yardımcı olabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 28. Merhaba benden SGOT-SGPT-GGT testleri istendi 10 gündür alkol tüketmiyorum sizce sonuclar normal olurmu ? Normalda hafta sonları içen birisiyim

  Cevapla
  • Merhabalar Çağrı Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu kan tahlili belirteçleri sıklıkla 10 gün içerisinde tam düzelme göstermezler. Bu nedenle normal olmayabilir ancak muayene olmaksızın söylediklerim olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 29. merhaba ben biruni üniversitesi hemşirelik öğrencisiyim. Ante-Mortem dönemde Alkol alımı olmamasına rağmen; Ölüm Sonrası Kan Örnekleri ALKOL içerebilir. Bunun sebebi ne olabilir? ve Ante-mortem alkol alımını post-mortem alkol üretiminden nasıl ayırt edebiliriz? Teşekkür ederim, sağlıklı günler dilerim.

  Cevapla
 30. Merhaba benden Mcv içeren hemogram Ast Alt Ggt gibi kan tahlili sonuçları istendi 2 gündür alkol almıyorum ama daha öncesinde 1 yıldır düzenli alkol kullanıyorum ne gibi sonuçlar çıkabilir bir de bu istenilen 4 tahlilin Türkçe açılımı nedir? Tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar.
   Karaciğer değerleriniz düzenli alkol kullanımından ötürü yüksek çıkabilir. Bahsettiğiniz değerler karaciğer fonksiyonlarının normal olup olmadığını gösteren değerlerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 31. Bu gece alkol Alicam bir gün sonra mide şikayetim olduğu için kan tahlili vereceğim. Kan tahlilimde alkol içtiğim belli olur mu?

  Cevapla
  • Merhabalar Dilan hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek olasılıkla belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Beril Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahliliniz yüksek olasılıkla temiz çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Kenan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sorun teşkil etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dlerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Burhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan tahlilinizde belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 32. Mrb hocam ben 20 gun once bir bira ictim esim kutusunu gordu kan testi yaptirmami istiyor omrumde ogun disinda hic alkol kullanmadim testte cikarmi

  Cevapla
  • Merhabalar Gökhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Testinizde alkollü olduğunuza dair bir şey çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 33. Hiç alkol kullanmıyorum nadir 2 hafta da bir belki bir bira
  Lakin iki bira içsem ggt sonuçlarında ne zamana kadar gözüküyor

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   GGT başta olmak üzere karaciğer enzimleriniz uzun süreli alkol kullanımında artış gösterir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 34. Hocam bir tanıdığıma eşi boşanma davasında alkol kullanıyor diye iftira etti kendisi 15 yıldır hiç alkol almamış bunu tıbben ispatlayabilir mi ne yapması gerekiyor. Teşekkürler.

  Cevapla
 35. Merhaba. Ben kullandığım aracın ticari olduğunu bilmiyorfum. Vücudumda 0.34 promil alkol çıktı. Ehliyetime el konuldu. Normalde alkollü araç kullanmıyorum. 3 saat sonra kan testi verdim. Alkol kandan temizlenmiş midir?

  Cevapla
  • Merhabalar İzzet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kanda alkol seviyesini kişinin metabolizma hızı ve aradan geçen süre en çok etkiler. Bu nedenle sorunuza net cevap veremeyeceğim ama yuksek olasılıkla alkol seviyesi daha düşük çıkacaktır.

   Cevapla
 36. Merhabalar alkollü yakalandigim için ehliyetim alındı sudgeye gittim orasida beni hastaneye sevk etti kan aldılar her ay ayda bir gün arayıp cagiracaklar alkol promlemim olup olmadığını anlamak için bir sene devam edecekmiş bu arada alkol alirsam burda belli olurmu yada kaç günde çıkar vucudumdan testen sonra içip birdahaki teste kadar kaç gün surem olur ogrenebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 37. Dün 20.00 sıralarında bir bira içtim bugün saat 15.00da cildiye için kan tahlili vereceğim Kan tahlilinde alkol çıkar mı?

  Cevapla
 38. Merhaba ben cuma günü akşam 5 gibi yarım şişe %11 alkol oranına sahip şarap içtim. Salı günü öğlen kan ve idrar tahlili vericem tahlillerde çıkar mı

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Çıkmaz tahlillerde.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 39. Merhaba dün akşam bir kadeh şarap içtim sabah birkaç gündür süren ishal şikayetim üzerine ailemin ısrarıyla kan tahlili yapıldı. Sonuçlarda alkol çıkar mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Beren Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahlillerinizde alkol çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 40. Merhaba, ben yaklaşık 1 aydır her gün alkol tüketiyorum, en son 36 saat önce tükettim ve sabah kan testi vericem karaciğer enzimleri vs. Yuksek çıkar mı ve alkol içtiğim anlaşılır mı?

  Cevapla
  • Merhabalar İsmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğer enzimlerinizde biraz yükseklik görülebilir. Kesinlikle yüksek çıkacak diye bir durum yok ama yükseklik görülebilir. Alkol için özellikle istem yapılmadığı sürece alkol içtiğiniz belli olmaz. Karaciğer enzimlerinizin yüksek çıkması bile alkol içtiğiniz anlamı taşımaz. Alkol testi genelde trafik kazalarında istenen bir testtir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 41. Ehliyetimi kaptırdım tekrar almak için benden kan tahlili istiyorlar tam kan hbac1 üre keratinin ast alt T3 T4 TSH GGT bu degerlerde alkol kullandığım çıkarmı

  Cevapla
  • Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsi geçen değerlerde alkol kullanıp kullanmadığınız tespit edilemez. Alkollü iken araç kullanmayınız 🙂
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 42. Merhaba. Ben denemek amaçlı pazartesi gecesi 1 bira içtim. Bugün yani perşembe günü nörolojide kontrollerim vardı ve kan tahlili verdim. Aldığım alkol kan değerlerimde çıkar mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Sena Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Eğer hekiminiz kandaki alkol seviyesini gösteren tahlilin istemini yapmışsa, kan değerinde alkol çıkacaktır ancak çoğu zaman özel bir durum olmadığı sürece rutin kan kontrollerinde bu tahlil istenmez.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın