Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kan tahlili kanda bulunan birçok maddenin ölçümünü sağlar. Bu durum bazen bir hastalığın araştırılması olurken bazen de vücutta bulunan bir maddenin tespiti için yapılabilir. Kanda bulunup bulunmadığı araştırılan maddeler arasında da alkol vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı kişinin kanında alkolün bulunup bulunmadığına bakılabilir. Kan tahlilinde alkol çıkar mı konusu da haliyle merak edilmektedir. Peki kan testinde alkol çıkar mı işte cevabı.

Alkol insan vücudunda belirli sürelerde varlığını devam ettirir ve daha sonra vücuttan atılır. Genel olarak insan vücudundan 24 saat içerisinde atılması gerekir. Ancak insan metabolizmasının değişiklik göstermesi nedeni ile bu sürelerde uzama görülebilir. Bir diğer yandan da her kan tahlilinde alkol oranları görülmez. Kanda bulunan etil alkol seviyesini ölçmek için özel kan tahlilleri yapılabilir. Kişinin alkol kullanıp kullanmadığı tespit edilmek isteniyorsa etil alkol seviyeleri test edilebilir. Kanda alkolün fazlaca bulunması tahlillerinin doğru sonuç vermesini engelleyebilir. Aç karnına kan tahlili yapılır mı? başlıklı yazıyı okumak için tıklayınız.

Kan tahlilinde alkol belli olur mu : Özetle kişinin kanında eğer istem yapılmışsa alkol aldığı belli olur ancak rutin kan tahlilleri arasında alkol değeri bulunmamaktadır.

Normal kan testinde alkol çıkar mı? – Normal olarak alınan ya da rutin olarak istenen kan tahlillerinde alkol parametresi bulunmamaktadır. Örneğin karın ağrısı şikayeti için gittiğinizde hekiminizin sizden kanda alkol testi istemez.

Kan Tahlilinde Alkol Testi Normal Değeri

EBM Consult kaynağında da belirtildiği gibi kan tahlilinde alkol testi normal değeri : 0 ile 50 mg/dl veya %0 ile %0,05 aralığındandır. 30 mg/dl’nin üzerindeki etanol değeri ciddi seviyede alkol alındığının göstergelerinden biridir. Sık sık alkol alan kronik alkolikler ile nadir alkol alan bireyler arasında bu değerler farklı çıkmaktadır.

kan tahlilinde alkol testi
Kan tahlilinde alkol simgesini görüyorsunuz.

Kan sonuçlarının doğru çıkması için doktorunuza en son ne zaman alkol kullandığınızı belirtmenizde büyük önem vardır. Çünkü alkol doktorun test edeceği tahlildeki değerleri etkiliyor ise test sonucu yanlış olacaktır. Bu durumda hastalıkların yanlış yorumlanmasına neden olur ki hastalar için bu durum ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Alkol Vücuttan Ne Zaman Atılır?

Genel olarak kan verilmeden önce alkol kullanımı en az bir gün öncesinden kesilmelidir. Çünkü alkol kullanıldığında ve bu süre geçmeden kan tahlili verildiğinde laktat, ürik asit, trigliserid değerlerinde yükselmeler görülmektedir. Genellikle bir günlük ara verilen alkol alımı bu testlerin normal çıkması için yeterlidir. Ancak uzun süreli alkol kullanan kişilerde bir günlük ara vermek yeterli olmayabilir. Uzun süren alkol alımı sonrasında vücutta bulunan değerlerin normal seviyelere inmesi daha fazla zaman alabilir.

alkol testi normal değeri
Kan tahlilinde etanol testi normal değerini ve bir tahlil örneğini görüyorsunuz.

Uzun süreli alkol alan kişilerde ise MCV, GGT, HDL değerlerinde yükselmeler görülebilir. Doktorunuzun bu değerleri inceleyerek tedavinizi sürdürmesi durumunda yanlış bulgular otaya çıkabilecektir.

Özetle kullanılan alkol türüne ve miktarına göre vücuttan atılma süreleri değişiklik göstermektedir. Genellikle ilk 1-2 saat içerisinde kanda maksimum seviyeye ulaşan alkol saatler sonra atılmaya başlanır ve azalarak yok olur.

Roaccutane kan tahlilinde alkol çıkar mı? – Akne tedavisi için kullanılan bu ilacın rutin istenen tetkiklerinde alkol parametresi yoktur.

Alkol alımının kan tahlillerine etki etmemesini sağlamak için en son ne zaman alkol aldığınızı ve kullanma sıklığınızı doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Doktorunuz sizlere kan tahlilinin alkolden etkilenmemesi için ne kadar süre alkol almadıktan sonra kan tahlili yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Durumunuzu olabildiğince detaylı anlatınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Unutmadan alkollü araç kullanmayın. Kullananlara göz yummayın. Bu yazıya da mutlaka göz gezdirin. Peki kan tahlilinde sigara çıkar mı? 🙂

(Bu yazı ilk defa 5 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Kasım 2020 ve 10 Aralık 2020, 20 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kan Tahlilinde Alkol Çıkar mı?” üzerine 87 yorum

 1. Merhaba. Ben denemek amaçlı pazartesi gecesi 1 bira içtim. Bugün yani perşembe günü nörolojide kontrollerim vardı ve kan tahlili verdim. Aldığım alkol kan değerlerimde çıkar mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Sena Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Eğer hekiminiz kandaki alkol seviyesini gösteren tahlilin istemini yapmışsa, kan değerinde alkol çıkacaktır ancak çoğu zaman özel bir durum olmadığı sürece rutin kan kontrollerinde bu tahlil istenmez.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Ehliyetimi kaptırdım tekrar almak için benden kan tahlili istiyorlar tam kan hbac1 üre keratinin ast alt T3 T4 TSH GGT bu degerlerde alkol kullandığım çıkarmı

  Cevapla
  • Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsi geçen değerlerde alkol kullanıp kullanmadığınız tespit edilemez. Alkollü iken araç kullanmayınız 🙂
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba, ben yaklaşık 1 aydır her gün alkol tüketiyorum, en son 36 saat önce tükettim ve sabah kan testi vericem karaciğer enzimleri vs. Yuksek çıkar mı ve alkol içtiğim anlaşılır mı?

  Cevapla
  • Merhabalar İsmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğer enzimlerinizde biraz yükseklik görülebilir. Kesinlikle yüksek çıkacak diye bir durum yok ama yükseklik görülebilir. Alkol için özellikle istem yapılmadığı sürece alkol içtiğiniz belli olmaz. Karaciğer enzimlerinizin yüksek çıkması bile alkol içtiğiniz anlamı taşımaz. Alkol testi genelde trafik kazalarında istenen bir testtir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhaba dün akşam bir kadeh şarap içtim sabah birkaç gündür süren ishal şikayetim üzerine ailemin ısrarıyla kan tahlili yapıldı. Sonuçlarda alkol çıkar mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Beren Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahlillerinizde alkol çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba ben cuma günü akşam 5 gibi yarım şişe %11 alkol oranına sahip şarap içtim. Salı günü öğlen kan ve idrar tahlili vericem tahlillerde çıkar mı

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Çıkmaz tahlillerde.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Dün 20.00 sıralarında bir bira içtim bugün saat 15.00da cildiye için kan tahlili vereceğim Kan tahlilinde alkol çıkar mı?

  Cevapla
 7. Merhabalar alkollü yakalandigim için ehliyetim alındı sudgeye gittim orasida beni hastaneye sevk etti kan aldılar her ay ayda bir gün arayıp cagiracaklar alkol promlemim olup olmadığını anlamak için bir sene devam edecekmiş bu arada alkol alirsam burda belli olurmu yada kaç günde çıkar vucudumdan testen sonra içip birdahaki teste kadar kaç gün surem olur ogrenebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 8. Merhaba. Ben kullandığım aracın ticari olduğunu bilmiyorfum. Vücudumda 0.34 promil alkol çıktı. Ehliyetime el konuldu. Normalde alkollü araç kullanmıyorum. 3 saat sonra kan testi verdim. Alkol kandan temizlenmiş midir?

  Cevapla
  • Merhabalar İzzet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kanda alkol seviyesini kişinin metabolizma hızı ve aradan geçen süre en çok etkiler. Bu nedenle sorunuza net cevap veremeyeceğim ama yuksek olasılıkla alkol seviyesi daha düşük çıkacaktır.

   Cevapla
 9. Hocam bir tanıdığıma eşi boşanma davasında alkol kullanıyor diye iftira etti kendisi 15 yıldır hiç alkol almamış bunu tıbben ispatlayabilir mi ne yapması gerekiyor. Teşekkürler.

  Cevapla
 10. Hiç alkol kullanmıyorum nadir 2 hafta da bir belki bir bira
  Lakin iki bira içsem ggt sonuçlarında ne zamana kadar gözüküyor

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   GGT başta olmak üzere karaciğer enzimleriniz uzun süreli alkol kullanımında artış gösterir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Mrb hocam ben 20 gun once bir bira ictim esim kutusunu gordu kan testi yaptirmami istiyor omrumde ogun disinda hic alkol kullanmadim testte cikarmi

  Cevapla
  • Merhabalar Gökhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Testinizde alkollü olduğunuza dair bir şey çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Burhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan tahlilinizde belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Kenan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sorun teşkil etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dlerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Beril Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahliliniz yüksek olasılıkla temiz çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın