Reçete Nedir?

0
123

Reçete, hekim tarafından elle veya elektronik ortamda düzenlenen, üzerinde ilaçların yazılı olduğu tıbbi bir belgedir. Bu belgede hastaya ait isim bilgisi, TC kimlik numarası, hastalığa ait tanı bilgisi, muayene protokol numarası, tarih ve ilaçlar yer alır. Ayrıca reçetenin bir bölümünde ilaçları yazan hekimin kaşesi bulunmalıdır. Kaşede ise doktor adı soyadı, diploma tescil numarası gibi bilgiler yer almak zorundadır.

Reçete Nedir?

Reçete Türk Dil Kurumu’nda yer alan tanıma göre hekimin ilaçları ve bu ilaçların kullanış biçiminin yazılı olduğu kağıttır.Reçete üzerinde ilaçlar sırası ile yazar. Her ilacın yanında ya da altında günde kaç adet alınacağı ve toplamda kaç kutu alabileceği yazar. Reçeteler genellikle aylık, 2 aylık veya 3 aylık olarak yazılır.

recete nedir
Reçete , hekim tarafından düzenlenen ilaçların yazılı olduğu bir belgedir. Üstteki resimde sizler için çekmiş olduğum e-reçete görselini görmektesiniz.

Tüm ilaçlar bu şekilde alınacak kutu sayısı ve günlük kullanım miktarları belirtilecek şekilde yazılır. En alt kısma sistem yoktur ya da sistem olmadığı için e-reçete yazılamamıştır şeklinde özel notlar gerekiyorsa eklenir. Tüm bunlardan sonra reçete artık eczaneye gitmeye ve ilaç alınmasına uygundur.

Reçete Çeşitleri Nelerdir?

Doktor tarafından hastalarının tedavi planları çerçevesinde yazılan reçeteler içerdiği ilaçların türüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Basit bir ağrı kesici içeren ilaç ile uyuşturucu bir ilaç içeren reçete aynı kategoride olmayacaktır. Doğal olarak reçete çeşitleri ortaya çıkmıştır. Haydi reçete türleri hakkında konuşmaya başlayalım.

Kırmızı Reçete

Sıklıkla uyuşturucu tarzındaki ilaçların hastaları verilmesi için aracı olarak kullanılan kırmızı reçete, sağlık bakanlığı tarafından kötü niyetli kişilerin bu ilaçları suistimal etmesini önlemek içinde kullanılmaktadır.

Beyaz Reçete

Kontrole tabi olmayan ilaçların hastalara verilebilmesi adına kullanılır. Çoğu zaman hekimlerin sıklıkla reçete ettiği ilaçlar bu reçete çeşidi ile verilir. Çoğu zaman uzman bir hekim tarafından reçete edilmesi zorunlu olmayan gruptur.

Mor Reçete

Çoğu zaman hematolojik hasta grubu olarak isimlendirdiğimiz kan hastalığı olan grup için kullanılan ilaçlar bu reçete türü ile verilmek zorundadır. Uzman hekim kaşesi gerektiren bu ilaçlar gerekli görüldüğünde verilir ve hastalar tarafından kullanılır.

Turuncu Reçete

Turuncu reçete de yine mor reçete gibi hematolojik hastalar için kullanılır. Mor reçete ile temelde bir kaç farkı bulunmaktadır. Faktörlerin bir kısmı turuncu reçete ile yazılırken bir kısmı ise mor reçete ile yazılabilir. Bu ayrımlar pek bilinmese de önem arz eder.

Yeşil Reçete

Genellikle bağımlılık yaptığı bilinen ilaçların temin edilebilmesi için gerekli bir reçete tiplerindendir. Bu reçete grubu ilaçları aile hekimleri ve diğer pratisyen hekimler gerekli gördüklerinde yazabilirler. Unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu ilaçların sağlık bakanlığı tarafından kontrole tabi olmasıdır.

Reçete ile ilgili konularda aklınıza takılan her şeyi yorum bölümünden bana sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here