Nonspesifik Gliotik Odak

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nonspesifik Gliotik Odak Nedir?

Nonspesifik Gliotik Odak, MR ve Tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin sonuçlarını içeren raporda yazılan, hastalar tarafından ne anlama geldiği sıkça merak edilen bir ifadedir.

Non spesifik gliotik odak ifadesinin ne anlama geldiğini tam olarak kavrayabilmek için şu yazılara göz atmanızda fayda olacaktır:

Nonspesifik Odak ne anlama gelmektedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Nonspesifik, özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Nonspesifik ne anlama gelmektedir? adlı detaylı yazıyı okumak için tıklayınız.

Nonspesifik gliotik odak hakkında yorum yapabilmek için hastanın şikayetlerinin,belirtilerinin ve muayene bulgularının bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak non spesifik gliotik odak herhangi bir hastalıkla ya da durumla ilişkili bulunamamış , beyin dokusu yerleşimli bir iz demektir. Bu ize çoğu zaman bazı hastalıklar neden olmaktadır. Ancak bu ize  hangi hastalığın neden olduğu ya da bu izlerin ne kaynaklı olduğu hakkında yorum yapmak, diğer bilgileri, muayene ve tetkik sonuçlarını görmeksizin doğru olmayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Nonspesifik Gliotik Odak” üzerine 16 yorum

 1. Kranial MR incelemesinde : İncelemede kullanılan sekanslar : Aksiyal planda: T2W FSE, FLAIR T2, T1W FSE, SWI Koronal planda T2W SE Sagittal planda T2W SE Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Serebellar hemisferler, vermis, beyin sapı tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Her iki internal akustik kanal normal genişliktedir. Sella normal formundadır. Her iki kavernöz sinüs simetrik ve normal sinyal intensitesindedir. Konveksite sulkusları hasta yaşı ile uyumludur. Bilateral beyin parankiminde T2 ve FLAIR sekanslarında hiperintensite gösteren nonspesifik gliotik odaklar izlenmiştir. Sağ temporal bölgede superior temporal girus seviyesinde periferik hemosiderin ringe sahip olan gradient eko sekanslarında blumming artefakt izlenen 10×8 mm boyutlarında kavernom ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişlikte olup, III ventrikül orta hattadır. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. Ekstra ve intraaksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgus saptanmamıştır. Paranazal sinüslerin ve mastoid hücrelerin aerasyonları normaldir.

  Cevapla
 2. Sağ frontal lob derin beyaz cevherde milimetrik nonspesifik T2 hiperintens gliotik odak,
  Ne demektir yardımcı olursanız çok mutlu olucam lütfen.

  Cevapla
 3. Her iki serebral hemisferde frontopariyatel bölgede serebral beyazcevherde birkaç adet milimetrik boyutta T2 hiperintens non-spesifikmikroanjiopatik gliozis odakları gözlenmektedir.

  Cevapla
  • Merhaba doktor bey Bilateral frontoparietal bölgelerde bir kaç adet T2A – FLAIR hiperintens gliotik değişiklik izlenmektedir ne demek acaba yardımcı olur musunuz

   Cevapla
 4. Beyin MR sonucunda periventriküler alanda T2A hiperintens nonspesifik gliotik focus izlenmiştir yazıyor kızım 15 yaşında bu ne anlama gelmektedir

  Cevapla
  • Merhabalar Meral Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde kıvrımlı yapıların arasında normalde olmaması gereken bir doku değişimi görülmüş. Bu değişim mr sonucuna gliotik fokus olarak yansımış. Bu durumun ne anlama geldiği, ciddi olup olmadığı, tedavi gerekip gerekmediği gibi bilgilere sizi muayene eden doktorunuzdan ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. İyi günler benim mr sonucumda her iki semiovale düzeyinde periventküller alanda frontal ve paryetal bölgede sol tarafta daha fazla olmak üzere subkortikal ve derin beyaz cevher yerleşimi bir kaç adet t2a hiperintens lezyon izlenmiştir. Ne anlama geliyor cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba doktor bey Bilateral frontoparietal bölgelerde bir kaç adet T2A – FLAIR hiperintens gliotik değişiklik izlenmektedir ne demek acaba yardımcı olur musunuz

   Cevapla
 6. Slm hocam 40yasındayım günlük 1 pakket sigara içiyorum geçen haftaki beyin emar sonucum her iki serebral hemisferde milimetrik boyutta çok sayıda nonspesifik gliotik sinyal değişikliği izlenmiştir yazıyor

  Cevapla
  • İrem hanım hangi şikâyet üzerine emar çektirdiniz. Bu noktacıklar Kılcal damar tıkanıklığına işaret ediyor altta yatan sebep bulundu mu.

   Cevapla
 7. Slm hocam 40yasındayım günlük 1 pakket sigara içiyorum geçen haftaki beyin emar sonucum her iki serebral hemisferde milimetrik boyutta çok sayıda nonspesifik gliotik sinyal değişikliği izlenmiştir yazıyor. Yorumunuzu bekliyorum teşekkürler

  Cevapla
  • Aynısı bendede var kan sulandırıcı kullanıyorum ne sebep olmuş bulunamıyor sizde çözüm bulduysanız bana dönüş yapabilirmisiniz

   Cevapla
 8. Merhaba MR sonucumda cikan sonuc boyle Sella tursikada parsiyel empty sella görünümü mevcuttur
  Periventrikuler beyaz cevherde nonspesfik gliotik odaklar mevcuttur ne anlama geldiğini bize aciklarmisiniz

  Cevapla
 9. Hocam ben de çift görme mevcut.Gözde problem yok denildi, ben de beyin MR çektirdim. MR da periventikler ak madde de ve supkortikal ak madde de dağınık yerleşimli T2- Flair hiperintens sinyal özelliğinde lezyon alanları izlenmektedir (bin spesifik gliotik odaklar). Ayrıca sol maksiller sinüsü tama yakın dolduran mukus retansiyon kisti izlendi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 10. Solda korona rediata duzeyinde 1 adet t2 ve flair sekanslarda yaklasik 6mm capinda gliotikodak saptandi ne demektir emr sonucumda yaziyor

  Cevapla
 11. Beyin mr sonucu
  Bilateral korona rediata, sentrum semiovale seviyesinde periventriküler, subkortikal milimetrik birkaç adet iskemik – gliotik alan izlenmiştir.

  Cevapla

Yorum yapın