( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Nonspesifik Gliotik Odak

Nonspesifik Gliotik Odak Nedir?

Nonspesifik Gliotik Odak, MR ve Tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin sonuçlarını içeren raporda yazılan, hastalar tarafından ne anlama geldiği sıkça merak edilen bir ifadedir.

nonspesifik odak

Non spesifik gliotik odak ifadesinin ne anlama geldiğini tam olarak kavrayabilmek için şu yazılara göz atmanızda fayda olacaktır:

Nonspesifik Odak ne anlama gelmektedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Nonspesifik, özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Nonspesifik ne anlama gelmektedir? adlı detaylı yazıyı okumak için tıklayınız.

Nonspesifik gliotik odak hakkında yorum yapabilmek için hastanın şikayetlerinin,belirtilerinin ve muayene bulgularının bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak non spesifik gliotik odak herhangi bir hastalıkla ya da durumla ilişkili bulunamamış , beyin dokusu yerleşimli bir iz demektir. Bu ize çoğu zaman bazı hastalıklar neden olmaktadır. Ancak bu ize  hangi hastalığın neden olduğu ya da bu izlerin ne kaynaklı olduğu hakkında yorum yapmak, diğer bilgileri, muayene ve tetkik sonuçlarını görmeksizin doğru olmayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Nonspesifik Gliotik Odak” üzerine 7 yorum

 1. İyi günler benim mr sonucumda her iki semiovale düzeyinde periventküller alanda frontal ve paryetal bölgede sol tarafta daha fazla olmak üzere subkortikal ve derin beyaz cevher yerleşimi bir kaç adet t2a hiperintens lezyon izlenmiştir. Ne anlama geliyor cevaplarsanız sevinirim

  Cevapla
 2. Slm hocam 40yasındayım günlük 1 pakket sigara içiyorum geçen haftaki beyin emar sonucum her iki serebral hemisferde milimetrik boyutta çok sayıda nonspesifik gliotik sinyal değişikliği izlenmiştir yazıyor

  Cevapla
 3. Slm hocam 40yasındayım günlük 1 pakket sigara içiyorum geçen haftaki beyin emar sonucum her iki serebral hemisferde milimetrik boyutta çok sayıda nonspesifik gliotik sinyal değişikliği izlenmiştir yazıyor. Yorumunuzu bekliyorum teşekkürler

  Cevapla
 4. Merhaba MR sonucumda cikan sonuc boyle Sella tursikada parsiyel empty sella görünümü mevcuttur
  Periventrikuler beyaz cevherde nonspesfik gliotik odaklar mevcuttur ne anlama geldiğini bize aciklarmisiniz

  Cevapla
 5. Hocam ben de çift görme mevcut.Gözde problem yok denildi, ben de beyin MR çektirdim. MR da periventikler ak madde de ve supkortikal ak madde de dağınık yerleşimli T2- Flair hiperintens sinyal özelliğinde lezyon alanları izlenmektedir (bin spesifik gliotik odaklar). Ayrıca sol maksiller sinüsü tama yakın dolduran mukus retansiyon kisti izlendi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 6. Solda korona rediata duzeyinde 1 adet t2 ve flair sekanslarda yaklasik 6mm capinda gliotikodak saptandi ne demektir emr sonucumda yaziyor

  Cevapla
 7. Beyin mr sonucu
  Bilateral korona rediata, sentrum semiovale seviyesinde periventriküler, subkortikal milimetrik birkaç adet iskemik – gliotik alan izlenmiştir.

  Cevapla

Yorum yapın