Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?

Ağrı kesici olarak kullanılan en etkili ilaçlardan biri olan Parol aynı zamanda ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Oldukça güçlü bir ağrı kesici olması ile herkes tarafından bilinmekle birlikte dikkatli kullanılması gereken de bir ilaçtır. Her ilaç belirli dozajlarda kullanılması gerekir. Özellikle baş ağrısı, diş ağrısı gibi durumlarda insanlar panikleyerek ilacın hemen etki göstermesini isterler. Parol ağrı kesici kaç saatte bir içilir sorusu ise ilacı içtiği halde ağrının geçmemesi durumlarda sorulmaktadır.

parol agri kesici kac saatte bir
Parol ağrı kesici kaç saatte bir alınmalıdır ile ilişkili görsel.

Parol Ağrı Kesici Nedir?

Reçete ile satılan Parol tabletler, 500 mg parasetamol içermektedir. 20 ve 30 adet tabletlere sahip paketlerde satılmakla birlikte hafif ve orta dereceli ağrılarda tercih edilir.

Parol Ağrı Kesici Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile etkili bir ilaç olan Parol birçok ağrının hafifletilmesi ve tamamen ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Baş ağrısı, diş ağrısı, migren, kas ağrıları, sinir ağrıları, kemik ve eklem ağrıları, bakteri enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve darbe sonucu oluşan ağrılara karşı kullanılmaktadır.

Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilmelidir?

Ağrılara karşı kullanılacak olan Parol ağrı kesici kaç saatte bir içilir sorusu duruma göre değişiklik göstermektedir. Eğer kronik olmayan bir ağrı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken tok karnına bir adet Parol içmektir. Bu şekilde ağrını geçtiğinde ve tekrarlamadığında tekrardan içmenizi gerektiren bir durum yoktur.

Kaç saatte bir içilir konusu özellikle devam eden ağrılarda ve hastalıklarda konu olmaktadır. Bu konuda doktorunuza muayene olmuşsanız doktorunuz Parol ilacını hangi sıklıkla kullanmanız gerektiği konusunda sizlere gerekli bilgiyi verecektir. Parol 12 yaş altı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Yetişkinler için olan Parol yutulurken tok olunması ve su yardımı ile yutulması önemlidir.

Genel olarak Parol durumun derecesine göre 4 saatte bir kullanılabildiği gibi 6 saatte bir de kullanılabilir. Ortalama olarak hastalara en çok gün içerisinde 4 tablet kullanılması gerektiği söylenir. En fazla da Parol’a beş gün devam edilmesi gerektiği belirtilir.

Burada çok önemli bir durum ise doktor tavsiyesi olmadan günlük kullanım periyodu belirlenmemesidir. Kısa süreli ağrıların dışında sürekli ağrı olduğunda günlük kullanım sayınızı kesinlikle uzman bir doktordan yardım alarak belirlemeniz gerekir. Aksi halde birçok yan etki ile karşılaşabilirsiniz

Parol Ağrı Kesicisi Yan Etkileri

Genel olarak kısa süreli kullanımlarda herhangi bir yan etki göstermez. Her ilaçta olduğu gibi Parol ağrı kesicide yan etkilere sahiptir. Deride döküntü ve kızarıklık ve alerjik tepkiler görülebilir. Nadirde olsa mide bulantısı görülebilir. Kol ve bacaklarda uyuşma görülebildiği gibi uzun süreli kullanımlarda hemolitik anemi görülebilir.

Parol kullandığınızda bu tarz yan etkiler gördüğünüzde uzman doktora başvurmalısınız. Çok sık olmamakla birlikte bu yan etkiler görülür. Yan etkileri gördüğünüzde hemen ilacı kesip doktorunuza başvurmanız gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?” üzerine 2 yorum

  • Selamlar Latife Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yemek borusunda varislerin olması normal şartlar altında engel teşkil etmez ancak yine de muayene yapılması ve ona göre karar verilmesi gerekir. Doktorunuzu muayene sonucuna göre kullanımınızın uygun olup olmadığına net olarak karar verebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın