Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Parol tablet içerisinde 500 mg parasetamol bulunduran sağır sultanın bile varlığından haberdar olduğu ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikte müthiş bir ilaçtır. Bilindiği üzere ağrının kontrol altına alınması hem hastalar hem de hekimler için çok önemli bir husustur. Hekimler bazı düşük ve orta şiddetli ağrılarda bu ilacı tercih ediyor olsa da şiddetli ağrılarda opioid özellikli ağrı kesicilerle kombin halde verilebilmektedir. Bugün siz değerli ziyaretçilerim için internet ortamında rastladığım parol kullananlar ve parol kullananların yorumları arasından sık yapılan yanlışları işaret ederek “en kapsamlı parol kullanım rehberi” oluşturacağım. Şimdi yazımıza geçelim.

Parol Tablet Nedir?

Parol tablet, içerisinde etken madde olarak 500 mg parasetamol bulunduran ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü özelliği de olan efsane ilaçlardan bir tanesidir. Reçetesiz eczanelerden temin edilebiliyor olsa da çok güçlü tedavilerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İlacın vücuda etki mekanizması tam aydınlatılamamış olsa da temel olarak siklooksijenaz yollarını inhibe ederek etkisini gösterdiği bilinmektedir.

parol ağrı kesici ne işe yarar
Parol ağrı kesici ne işe yarar sorusunun temel cevabıdır.

Genellikle bu ilacı kullanan insanlar bunun bir hastalığın tedavisi olduğunu düşünse de aslında belirti giderici ilaç olarak kullanılmaktadır. Opioid özelliği olmayan Parol tablet gibi ağrı kesiciler genelde hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılırlar. Daha şiddetli ağrılarda opioid özelliği olan ajanlarla kombine edilebilir.

Parasetamolün Diğer İsimleri

1. N-asetil para-aminofenol
2. Asetaminofen

Ağrıyı ve Ateşi Yok Eder !

Günlük hayatta hemen hemen her türlü ağrının giderilmesi için kullanılan Parol 500 mg 20 Tablet ve Parol 500 mg 30 Tableti mutlaka hekiminize muayene olduktan sonra kullanmanızı öneriyorum.

Parol Ağrı Kesici Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile etkili bir ilaç olan Parol birçok ağrının hafifletilmesi ve tamamen ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Baş ağrısı, diş ağrısı, migren, kas ağrıları, sinir ağrıları, kemik ve eklem ağrıları, bakteri enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve darbe sonucu oluşan ağrılara karşı kullanılmaktadır.

Parol Tablet Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatın rutininde insanlar çeşitli ağrı şikayetleri için parol 500 mg tablet kullanmaktadırlar. Parol tablet kullananlar içerisinde etken madde olarak parasetamol olması nedeniyle bazı kısıtlamalara maruz kalmaktadırlar. Parol kullananlar kullanım sıklığı, kullanım sıklığı ve dozaj konularında çok dikkatli davranmalıdırlar.

Parol Nasıl Kullanılır?

Parol tablet rutin olarak 1 bardak ılık su eşliğinde yutularak tüketilen bir ilaçtır.

Sakın Unutma!!!

İçerisinde parasetamol bulunduran ilaçlar belirli sıklıkta ve belirli dozajlarda kullanılmalıdır.

parol ağrı kesici nasıl kullanılır
Parol ağrı kesici tablet ağrıyı ve ateşi düşürerek etki gösterir.

1 Günde Kaç Tane Parol Tablet İçilebilir?

Belirli bir kiloya ulaşmış 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkin hastalarda gerekli olması halinde bir gün içerisinde 4 tablete kadar kullanım önerilebilmektedir ancak önemli olan bu kullanım şeklinin doktor tarafından öneriliyor olması gerektiğidir. Yani 1 günde 4 tablet kullanacak olan hastanın reçetesi mutlaka doktor muayenesi sonucunda verilmelidir.

Kaç Saat Arayla Parol Tablet İçilebilir?

Önceki paragrafta verdiğim gibi parol tablet gerektiğinde günde 4 defa kullanılabilir ancak burada akıllara takılan soru şudur: Parol kaç saat arayla içilebilir?

Parol Kaç Saatte Bir İçilir?

1 adet parol tablet içildikten sonra ikinci bir tablet almak için geçmesi gereken minimum süre 4 saattir. Bu kullanım sıklığı doktor tarafından belirlenmelidir.

Parol Tablet Kaç Gün Kullanılır?

Parol tabletin kaç gün boyunca kullanılacağı ilgili hastanın durumuna göre netlik kazanır. Her hastada aynı veya benzer kullanım şekilleri geçerli değildir. Doktor muayenesi sonrasında belirlenen kullanım sıklığı esastır.

Aklınızda Bulunsun !!!

Uzun süre boyunca kullanılan parasetamol etken maddeli ilaçlar hastalarda ciddi yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Parol Tablet Aç mı Tok mu Kullanılır?

Daha önce de dediğim gibi parol tablet 1 bardak ılık su eşliğinde yutularak içilmelidir. Peki aç karnına ya da tok karnına içmek neyi değiştirir?

Aç ya da tok karnına içmenin bazı farklılıkları vardır. Parol 500 mb tablet aç ya da tok karnına alınabilir ancak tok karnına alındığında aç karna alınmasına oranla daha geç ve daha düşük etki gösterebilmektedir. Bu kararı hekiminiz muayene ettikten sonra vermelidir.

Parol Tablet Ne İşe Yarar?

Zaman içerisinde vücudun belirli bazı bölgelerinde ağrılar ortaya çıkabilir. Bazen bir patolojiyr bağlı bazen çevresel faktörlerle ilişkili olan bu ağrıların varlığında insanlar ağrı kesici haplar kullanabilmektedirler. İşte Parol 500 mg Tablet’te bunlardan biridir. işte parol hangi hastalıklarda kullanılır? Parol ne için kullanılır?

Burada saydığım maddelerin dışında vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan ağrılarda da parol tablet kullanılmaktadır. Bu noktada önemli olan parolun nasıl kullanılacağıdır.

Parol Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Boğaz ağrıları için doğrudan parol kullanayım geçsin gibi düşünmek yerine öncelikle boğaz ağrısının sebeplerine odaklanmak gerekir. Boğaz ağrısına neden olan ve altta yatan sebep tespit edilirse ona göre ilaç verilecektir.

Çoğu durumda boğaz ağrısı şikayeti için altta yatan neden enfeksiyonlar olarak tespit edilmektedir. Dolayısıyla enfeksiyonlar için verilen reçetelerde parol ağrı kesici tablet çok sık verilir. Parol boğaz ağrısında hafifleme sağlayacaktır ancak altta yatan neden ortadan kalkmadığı sürece ağrınız devam eder. Aşağıya boğaz ağrısı için gitmeniz gereken bölüm ile ilgili güzel bir yazı bırakıyorum. göz gezdirmenizde fayda var.

Parol Böbrek Ağrısına İyi Gelir mi?

Parol ağrı kesici böbrek ağrılarında doktora gitmeden kullanılan bir ilaç değildir. Öncelikle böbrek ağrısı için hekiminize muayene olmalı ve sonra ilaç kullanmalısınız.

Böbrek ağrısında bir miktar hafifleme yapabilir ancak böbrek ağrıları mutlaka hekim muayenesi gerektiren durumlardır. Hemen göz atmanız için bir link bırakıyorum.

Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilmelidir?

Ağrılara karşı kullanılacak olan Parol ağrı kesici kaç saatte bir içilir sorusu duruma göre değişiklik göstermektedir. Eğer kronik olmayan bir ağrı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken tok karnına bir adet Parol içmektir. Bu şekilde ağrını geçtiğinde ve tekrarlamadığında tekrardan içmenizi gerektiren bir durum yoktur.

parol ağrı kesici kaç saatte bir içilir
Parol tablet 6 saaate bir tüketilebilir ancak doktor gözetiminde bu süre bazen 4 saate bire düşürülebilir. Doktor önerisi olmadan kullanmayınız.

Kaç saatte bir içilir konusu özellikle devam eden ağrılarda ve hastalıklarda konu olmaktadır. Bu konuda doktorunuza muayene olmuşsanız doktorunuz Parol ilacını hangi sıklıkla kullanmanız gerektiği konusunda sizlere gerekli bilgiyi verecektir. Parol 12 yaş altı kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Yetişkinler için olan Parol yutulurken tok olunması ve su yardımı ile yutulması önemlidir.

Genel olarak Parol durumun derecesine göre 4 saatte bir kullanılabildiği gibi 6 saatte bir de kullanılabilir. Ortalama olarak hastalara en çok gün içerisinde 4 tablet kullanılması gerektiği söylenir. En fazla da Parol’a beş gün devam edilmesi gerektiği belirtilir.

Burada çok önemli bir durum ise doktor tavsiyesi olmadan günlük kullanım periyodu belirlenmemesidir. Kısa süreli ağrıların dışında sürekli ağrı olduğunda günlük kullanım sayınızı kesinlikle uzman bir doktordan yardım alarak belirlemeniz gerekir. Aksi halde birçok yan etki ile karşılaşabilirsiniz

Parol Muadili İlaçlar

Aynı etken maddeye sahip olmasına rağmen farklı firmalar tarafından üretilen ilaçlara eşdeğer ilaçlar ya da birbirinin muadili ilaçlar adı verilir. Hemen hemen bütün ilaçların muadili bulunur ancak bu ilaçlar birebir aynı etkiyi göstermezler. Etkileri yakındır. Parol muadili ilaçlar:

 1. Tamol 500 mg tablet
 2. Minoset 500 mg tablet
 3. Pirofen 500 mg tablet
 4. Panadol 500 mg tablet
 5. Tylol 500 mg tablet

Parol Ağrı Kesici Yan Etkileri

Genel olarak kısa süreli kullanımlarda herhangi bir yan etki göstermez. Her ilaçta olduğu gibi Parol ağrı kesicide yan etkilere sahiptir. Deride döküntü ve kızarıklık ve alerjik tepkiler görülebilir. Nadirde olsa mide bulantısı görülebilir. Kol ve bacaklarda uyuşma görülebildiği gibi uzun süreli kullanımlarda hemolitik anemi görülebilir.

Parol kullandığınızda bu tarz yan etkiler gördüğünüzde uzman doktora başvurmalısınız. Çok sık olmamakla birlikte bu yan etkiler görülür. Yan etkileri gördüğünüzde hemen ilacı kesip doktorunuza başvurmanız gerekir.

Parol tablette bulunan parasetamol etken maddesi üzerine kafein eklenerek üretilen müthiş Parol Plus isimli ilaç hakkında bilgi almak için hemen aşağıdaki linke tıklayınız.

Parol Fiyatı 2022

Parol tablet güncel eczane fiyatı 2022 yılı itibariyle 8.74 TL’dir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

1. Paracetamol for adults - Erişim Tarihi: 03.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

2. Mechanism of action of paracetamol - Erişim Tarihi: 03.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

3. Paracetamol: new vistas of an old drug - Erişim Tarihi: 03.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

4. Acetaminophen - Erişim Tarihi: 03.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

(Bu yazı ilk defa 8 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 3 Şubat 2022 tarihinde güncellenmiştir.)
Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Parol Ağrı Kesici Kaç Saatte Bir İçilir?” üzerine 4 yorum

 1. Kolay gelsin Erhan bey oğluma çocuk ve ergen psikiyatristi dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite teşhisini koydu ancak ilçede oturmamizdan dolayı çocuk ve ergen psikiyatristi bulunmamakta normal psikiyatristen mhrs randevu vermiyor her ay il merkezine gitmek istemiyoruz raporumuz var aile hekimi kırmızı reçeteli ilacı yazabilir mi iyi çalışmalar

  Cevapla
  • Merhabalar Gamze Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlacın ismini paylaşabilirseniz bilgi vereyim.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
  • Selamlar Latife Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yemek borusunda varislerin olması normal şartlar altında engel teşkil etmez ancak yine de muayene yapılması ve ona göre karar verilmesi gerekir. Doktorunuzu muayene sonucuna göre kullanımınızın uygun olup olmadığına net olarak karar verebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın