Sekonder Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sekonder Nedir?

Sekonder,ilk durum için olmayan, ikincil anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

sekonder

Örnek verecek olursak :

“hastalığın sekonder belirtileri” ifadesi hastalığın temel belirtileri dışındaki belirtileri ,hastalığın primer belirtileri olmayan anlamında kullanılmaktadır.

Hastalığın sekonder sebepleri dendiğinde, hastalıktan bağımsız ama oluşumuna zemin hazırlayan diğer faktörlerden bahsedilir.

Mesela mide ağrısını ele alalim :

Eğer mide ağrısının sebebi mide adını verdiğimiz organdaki bozukluktan kaynaklanıyorsa primer sebeplerden kaynaklanıyor diyebiliriz. Ancak mide ağrısı yemek borusundaki bir problemden ötürü ortaya çıkıyorsa,bu problem mide ağrısının sekonder sebebidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Primer Nedir? okumak için tıklayınız.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sekonder Nedir?” üzerine 8 yorum

 1. Merhabalar hocam neme ca takip haatasıyım çekilen bt sonucunda sağ akciğer orta lob medial segmentte yetersiz inspiryuma sekonder olabileceği düşünülen coğrafik şekilli yamasal silik buzlu cam opasiteleri izlenmiştir diyor beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Selamlar Esin Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Meme operasyonu sonucunda bu operasyona bağlı olarak bir takım olmaması gereken lezyonlar tespit edilmiş. Bu lezyonların ne olduğu , tehlikeli olup olmadığı gibi bilgiler için muayene olduğunuz hekiminize başvurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Annem için bugün kemik taraması yaptırdık. Raporunda ” Hastanın BMD’si belirgin bir şekilde düşüktür. Osteoporoz. Kırık riski yuksektir. Tedavi suana kadar baslanmamissa hemen başlanmalıdır. Tedaviye olan cevabın kontrolü için bir yol sonra tekrar DEXA ölçümü önerilmektedir. Buradaki düşük BMD değeri sekonder faktörlerin etkili olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenle araştırılması uygun olacaktır. ” şeklinde bir rapor yazısı var. Annem 65 yaşında ve menopoza gireli tam 20 yil oldu. Primer sebebi menopoz olabilir diye düşünüyorum. Fakat Sekonder Faktör için hangi sebepleri aramalıyız. Örneğin yorgunluk kireçlenme ya da ne gibi bir şey SEKONDER FAKTÖR etkili olabilir ? Bilgilendime yaparsanız cokk sevinirim.

  Cevapla
 3. Sol akciger alt lob posterobazal segmentte minimal metabolizma gosteren duzensiz sinirli noduller lezyon ne demek ,

  Sag akciger ust lob anterior segmentteki kaydadeger metabolizma gostermeyen peribronşial milimetrik boyutlu noduller on pilanda enfeksiyoz proceslere sekonder dusunulmus nedemek

  Cevapla
 4. Sag vokal kord düzeyinde yaklaşik 18*10 mm boyutundahava sutununu sagdan asimetrik daraltan pirimer meligniteyi temsil eden hipermetabolik kitlesel lezyon ne demek

  Cevapla
 5. Merhaba bir sorum olacak “Sekonder dogal savunmada rol oynayan başlıca immun mekanizmaları nelerdir ? “Teşekkür ederim

  Cevapla
 6. Yapılan maling taramasında;
  “Mide antreman cidardan lümene doğru uzanım gösteren yaklaşık 1 cm çaplı kuşkulu polipoid yumuşak doku dansitesi izlenmektedir.Görünüm polipoid lezyona ya da gıda içeriğine sekonder false imana ait olabilir. Kuşku varsa endoskopik tetkik önerilir.” yazıyor. Bunun anlamı nedir?

  Cevapla

Yorum yapın