Sekonder Nedir?

7
22895

Sekonder Nedir?

Sekonder,ilk durum için olmayan, ikincil anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

sekonder

Örnek verecek olursak :

“hastalığın sekonder belirtileri” ifadesi hastalığın temel belirtileri dışındaki belirtileri ,hastalığın primer belirtileri olmayan anlamında kullanılmaktadır.

Hastalığın sekonder sebepleri dendiğinde, hastalıktan bağımsız ama oluşumuna zemin hazırlayan diğer faktörlerden bahsedilir.

Mesela mide ağrısını ele alalim :

Eğer mide ağrısının sebebi mide adını verdiğimiz organdaki bozukluktan kaynaklanıyorsa primer sebeplerden kaynaklanıyor diyebiliriz. Ancak mide ağrısı yemek borusundaki bir problemden ötürü ortaya çıkıyorsa,bu problem mide ağrısının sekonder sebebidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Primer Nedir? okumak için tıklayınız.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

7 Yorum

    • Selamlar Esin Hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Meme operasyonu sonucunda bu operasyona bağlı olarak bir takım olmaması gereken lezyonlar tespit edilmiş. Bu lezyonların ne olduğu , tehlikeli olup olmadığı gibi bilgiler için muayene olduğunuz hekiminize başvurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  1. Annem için bugün kemik taraması yaptırdık. Raporunda ” Hastanın BMD’si belirgin bir şekilde düşüktür. Osteoporoz. Kırık riski yuksektir. Tedavi suana kadar baslanmamissa hemen başlanmalıdır. Tedaviye olan cevabın kontrolü için bir yol sonra tekrar DEXA ölçümü önerilmektedir. Buradaki düşük BMD değeri sekonder faktörlerin etkili olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenle araştırılması uygun olacaktır. ” şeklinde bir rapor yazısı var. Annem 65 yaşında ve menopoza gireli tam 20 yil oldu. Primer sebebi menopoz olabilir diye düşünüyorum. Fakat Sekonder Faktör için hangi sebepleri aramalıyız. Örneğin yorgunluk kireçlenme ya da ne gibi bir şey SEKONDER FAKTÖR etkili olabilir ? Bilgilendime yaparsanız cokk sevinirim.

  2. Sol akciger alt lob posterobazal segmentte minimal metabolizma gosteren duzensiz sinirli noduller lezyon ne demek ,

    Sag akciger ust lob anterior segmentteki kaydadeger metabolizma gostermeyen peribronşial milimetrik boyutlu noduller on pilanda enfeksiyoz proceslere sekonder dusunulmus nedemek

  3. Yapılan maling taramasında;
    “Mide antreman cidardan lümene doğru uzanım gösteren yaklaşık 1 cm çaplı kuşkulu polipoid yumuşak doku dansitesi izlenmektedir.Görünüm polipoid lezyona ya da gıda içeriğine sekonder false imana ait olabilir. Kuşku varsa endoskopik tetkik önerilir.” yazıyor. Bunun anlamı nedir?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here