Penisteki Yaralar için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Penisteki Yaralar için Hangi Bölüme Gidilir?

Erkeklerde görülen genital bölge hastalıkları birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Farklı seviyelerde olan bu yaralar içinse hangi doktora gidilmesi gerektiği bilinmelidir. Peniste yaralar için hangi bölüme gidilir konusunda yeterli bilgiye sahip olmak doğru tedavinin başlaması içinde önemlidir. Aynı zamanda kişiler bu tarz yaraları tespit ettiklerinde kısa süre içerisinde doktora başvurmaları oldukça önemlidir.

peniste yara icin hangi doktora gidilir
Peniste yara için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Peniste Yaralar Neden Oluşur?

Peniste görülen yalar genel olarak genç yaşta ve cinsel yönden aktif olan kişilerde görülmektedir. Genital siğil hastalığı bunlardan biridir. Cinsel yolla bulaşan virüsler nedeni ile ortaya çıkar.

Genital ülser olarak ortaya çıkan yararlarda vardır. Bu yaralar beraberinde ateş, kas ağrıları ve huzursuzluk gibi etkilerde gösterir.

Sarcoptes Scabie Hominis hastalığı ile uyuz vakaları da görülebilir. Bu durumun en önemli belirtisi kaşıntıdır. Genital organ biti, sedef hastalığı, liken planus, alerjik durumlar, balanit hastalığı ve kanser peniste yaraların oluşmasına neden olan diğer nedenler arasında yer almaktadır. Peniste akıntı ve yanma yine yara varlığında oluşabilir.

Peniste Yara Belirtileri Nelerdir?

Peniste yalar gözle görülebilmektedir. Genital bölgenin çeşitli yerlerinde oluşabilecek bu yaralar aynı zamanda farklı belirtilerde gösterebilmektedir. Bu konuda en çok karşılaşılan durum ise kaşıntıdır. Yaralar ve çevresi kaşıntı oluşturabilir. Bu tarz durumlarda kaşıntı yaralara zarar verebileceği gibi enfeksiyon kapmasına da yol açabilmektedir. Diğer bir belirti ise ateştir. Hastalığın türü ve seviyesine göre kişide ateş görülebilmektedir. Birkaç semptomun bir arada görülmesi oldukça ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır.

Penisteki Yaralar için Hangi Bölüme Gidilir?

Peniste tespit edilen yaralar için en kısa sürede doktora başvurmak önemlidir. Penisteki yaralar için hangi bölüme gidilir konusunda ilk yapmanız gereken Üroloji bölümüne başvurmanızdır. Üroloji bölümü uzmanı öncelikle gözle muayene ettikten sonra yaraların türlerine göre çeşitli testler isteyebilir.

Ayrıca Üroloji bölümünün yanı sıra dermatoloji bölümünden de fikir alınabilir. Deri ile ilgili bir sorunun görülmesi durumlarında bu bölüme de sevk söz konusu olabilir. Kanser gibi şüpheler oluşmuşsa bu durumda da farklı bölümlere sevk edilerek tanı ve tedavi için çalışmalar yapılabilir.

Penisteki Yaraların Tedavisi Nasıldır?

Penis yaraların oluşma nedenleri çok farklılık gösterdiği için tedavileri de farklılık göstermektedir. Bu yaraların gelişim seviyeleri tedavi için çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavilerin gelişimi için  o kadar bu durum faydalı olacaktır. Yaraların çeşitlerine göre ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak ilaç tedavisi tek başına kesin çözüm olmayabilir.

İlaç tedavisi ile cerrahi operasyonlarda gerekebilmektedir. Bu aşamada çeşitli tıbbi teknolojileri ile yaralar kurutulabilmektedir. Gerekli olan tedavi yöntemi uzman doktorlar tarafından belirlenerek uygulanmakta ve oluşan yaraların tamamen oradan kalkması hedeflenmektedir. Diğer bir taraftan bu hastalığı tetikleyen başka bir hastalık varsa o hastalık içinde gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Penisteki Yaralar için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 31 yorum

  1. Iyi gunler dr bey hocam penisimin sag kisminda yara oluştu deri soyulur gibi oluyor örneğin abdes alinca kabuk tutuyor kabuk düşüyor ama yara ilesmiyor. Turkmenistanda yasadigim icin suan pandemiye sebibiyle turkiyeye gidemiyorum eger mumkinse bana online yardimci olurmusunuz

    Cevapla

Yorum yapın