Klinik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Klinik, tıpta temel olarak birkaç farklı anlamda kullanılmaktadır. Bunlardan ilki birçoğumuzun da bildiği gibi “hastane bölümü” dür. Hastane içerisinde dahiliye, genel cerrahi gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler normalde dahiliye kliniği ya da genel cerrahi kliniği olarak isimlendirilir. Uzmanlaşmış hekimlerin bulunduğu hastane bölümleri klinik olarak adlandırılırken ayaktan tedavi verilen yerler de klinik kapsamındadır.

klinik kelimesinin kaç farklı anlama geldiğini açıklayan görseldir.
Klinik tıpta birçok farklı anlamda kullanılır ancak anlamlar çoğu zaman iç içedir.

Tıp fakültesinde eğitimini sürdüren kardeşlerim “klinik dersler” ifadesini sıkça duymuşlardır. Klinik dersler tıp fakültesinde 4,5 ve 6 sınıflarda verilen eğitimlerle ilişkilidir.

Bir diğer durum ise acil servislere ya da farklı birimlere gittiğimizde duyduğumuz : Hastanın kliniği nasıl? Burada ise hastanın şikayetleri ve genel durumu ile ilgili bilgiler bütünü kastedilmektedir. Bu şekilde klinik kelimesinin en sık kullanıldığı yerlerden bahsettik. Sizin de merak ettiğiniz içerisinde klinik kelimesinin geçtiği yerler var ise en altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 22 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın