Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması Neyin Belirtisidir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kan değerlerinin yüksek çıkması zaman zaman tüm hasta bireylerin veya sağlıklı insanların başına gelebilecek bir durumdur. Önemli olan kan değerlerinin yüksek olması durumunun sürekli olup olmadığıdır. Sürekli olarak yüksek seyreden kan değerleri genellikle tıbbi hastalıkların varlığını işaret eder. Tıbbi hastalıkların detaylı bir listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kan tahlilinde yukseklik
Kan değerlerinde yükseklik sıkça karşımıza çıkabilen bir durumdur.

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması Ne Anlama Gelir?

Herhangi bir rahatsızlığınız için bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda sıklıkla hekiminiz sizden kan örneği alacak ve bu kan örneği laboratuvarda çalışılarak tahlil sonuçları olarak karşımıza çıkacaktır. 

Hekiminiz kan tahlili sonuçlarını yorumlarken kan değerleri yüksek veya kan değerleri düşük gibi ifadeler kullanabilir. Bu hususta size düşen sakin kalmak ve endişe etmemektir. Kan değerlerinin yüksek olması demek her zaman tehlikeli bir hastalığın olduğunu göstermez. Günlük hayatta rutin olarak yaptığımız işler bile bazı durumlarda kan değerlerinde yükseklik yapabilir. 

Hangi Hastalıklarda Kan Değerleri Yüksek Çıkar?

Kan değerlerinin yüksek çıktığı hastalıkları buraya bu şekilde yazmak yazıyı anlamsız derecede uzatacaktır. Çünkü kan değerlerinin yüksek çıkmasından ziyade hangi kan değerinin yüksek çıktığı önemlidir. 

Onlarca kan değeri vardır ve bunların her biri farklı durumlarda yüksekliğe neden olurlar. Şimdi liste halinde yüzlerce hastalık ismi belirtebiliriz ancak “şu hastalıkta bu değer yüksek çıkar” gibi bir ifade hiçbir koşulda doğru olamaz. Dolayısıyla bu şekilde aramak yerine aklınıza takılan değerleri yorum bölümüne yazarak cevap vermemi bekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Anneler rutin bebek taramalarında veya hasta olması nedeniyle bebeklerinden kan aldırırlar ve  tahlil sonuçları geldiğinde kan değerlerinin yüksek olmasından endişe ederler.  Bebeklerde bazı kan değerlerinin yüksek çıkması bizi her zaman olmasa da çoğu zaman ileri araştırmaya sürükler.

bebeklerde kan degeri yuksekligi
Bebeklerde bazı durumlarda topuktan kan alınarak takipler yapılır.

Örneğin bebeklerden alınan kan örnekleri laboratuvarda çalışıldıktan sonra bilirübin değerlerinde yükseklik çıkması sarılık varlığını işaret edebilir ya da WBC değerlerinde yükseklik olması vücutta enfeksiyon olduğunu gösterebilir.

Aynı şekilde RBC değerlerinde yükseklik olması farklı kan hastalıklarının varlığını gösterebilir. Önemli olan tüm kan  tahlili sonuçlarının bir bütünlük içerisinde uzman bir çocuk hekimi tarafından dikkatlice değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme dışında farklı bilgilere itibar etmeyiniz.

Son olarak bu başlık altında belirtmem gereken diğer önemli husus ise yeni doğan bebeğin kan değerlerinin yüksek çıkması halinde derhal bir neonatoloji uzmanından destek alınması gerektiğidir. Aksi halde ciddi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gebelikte Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Gebelik döneminde birçok kan tahlili değeri yüksek çıkabilir. Çünkü gebelik durumunda oldukça farklı faktörler işin içine girmekte ve vücutta doğal olarak bunlardan etkilenmektedir. Gebelikte kan değerlerinin yüksek olması mutlaka hekim kontrolü gerektiren bir durumdur. Böyle bir durumda hemen aile hekiminize ya da bir kadın doğum uzmanına danışmalı ve bilgi almalısınız.

gebelerde kan degei yuksekligi
Gebelerde kan değerleri bazen yüksek çıkabilir.

Hamileyken kan değerleri yüksek olabileceği gibi düşükte çıkabilir. Çoğu zaman düşük çıkan kan değerlerinin yükseltilebilmesi için annelere destek tedavileri verilir.

Kan Değeri Yüksekliği için Hangi Doktora Gidilir?

Kan değerlerinde yükseklikler olan bireyler hangi kan değerinde yükseklik varsa ona göre ilgili uzman branşlara gitmelidir. Aşağıda organlara göre hangi bölüme gidilmesi gerektiğini yazacağım:

İlgili Vücut BölümüGidilmesi Gereken Bölüm
Karaciğer kan değerlerinin yüksek çıkması  Hepatoloji
Akciğer kan değerlerinin yüksek çıkması  Göğüs hastalıkları
Pankreas kan değerlerinin yüksek olmasıDahiliye
Prostat kan değerlerinin yüksek olmasıÜroloji
Böbrek kan değerlerinin yüksek olmasıÜroloji

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması Neyin Belirtisidir?” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba bir arkadasim 2 bucuk aylik hamile fakat kan degerleri asiri yuksek yani kan cok duruymus dogumda ölüm riski var boyle birşeye şahit olan var mi yada doktor bölüm tavsiye edecek

  Cevapla
 2. Merhaba hocam ismim Kadir yaşım 49
  Son yaptırdığım kan testinde
  Hemoglobin değeri 17 kolesterol seviyeside yüksek çıktı aile Dr um kan verip tekrar bakalım dedi gidip kan verdim sonraki tahlilde hemoglobin 15 e düştü 3 ay sonra Bi tahlil daha yapıp duruma göre tekrar kan vereceğim sizce hemoglobin kolesterolün yüksek çıkması bir hastalık belirtisimi eğer öyle ise hangi Dr a gitmeliyim kan fazlalığı baş dönmesi ve saniyelik Bi denge kaybı saniyelik his kaybı yaparmi
  Eğer dönüş yaparsanız sevinirim hocam teşekkür ediyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kolesterol değerlerinde ortaya çıkan yükseklikler için dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz ancak hali hazırda muayene olduğunuz hekimin önerilerine uymanızı öneririm. Sorduğunuz sorulara cevap verebilmem için sizi muayene etmli ve tahlil, tetkik sonuçlarınızı görmeliyim. Bu nedenle net bilgiler veremeyeceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Mrb lar hgb değerlerin yüksek çıkmaktadır. Bugünkü. Teste 18.5 Aralık ayında 8.6 ve 17.5 iki test 2 hafta arayla yapıldı bugünde kan vermek için gittiğimde 18.5 çıktı. Ne yapmam lazım

    Cevapla

Yorum yapın