Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Kan değerlerinin yüksek çıkması zaman zaman tüm hasta bireylerin veya sağlıklı insanların başına gelebilecek bir durumdur. Önemli olan kan değerlerinin yüksek olması durumunun sürekli olup olmadığıdır. Sürekli olarak yüksek seyreden kan değerleri genellikle tıbbi hastalıkların varlığını işaret eder. Tıbbi hastalıkların detaylı bir listesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Kan tahlilinde yukseklik
Kan değerlerinde yükseklik sıkça karşımıza çıkabilen bir durumdur.

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması Ne Anlama Gelir?

Herhangi bir rahatsızlığınız için bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda sıklıkla hekiminiz sizden kan örneği alacak ve bu kan örneği laboratuvarda çalışılarak tahlil sonuçları olarak karşımıza çıkacaktır. 

Hekiminiz kan tahlili sonuçlarını yorumlarken kan değerleri yüksek veya kan değerleri düşük gibi ifadeler kullanabilir. Bu hususta size düşen sakin kalmak ve endişe etmemektir. Kan değerlerinin yüksek olması demek her zaman tehlikeli bir hastalığın olduğunu göstermez. Günlük hayatta rutin olarak yaptığımız işler bile bazı durumlarda kan değerlerinde yükseklik yapabilir. 

Hangi Hastalıklarda Kan Değerleri Yüksek Çıkar?

Kan değerlerinin yüksek çıktığı hastalıkları buraya bu şekilde yazmak yazıyı anlamsız derecede uzatacaktır. Çünkü kan değerlerinin yüksek çıkmasından ziyade hangi kan değerinin yüksek çıktığı önemlidir. 

Onlarca kan değeri vardır ve bunların her biri farklı durumlarda yüksekliğe neden olurlar. Şimdi liste halinde yüzlerce hastalık ismi belirtebiliriz ancak “şu hastalıkta bu değer yüksek çıkar” gibi bir ifade hiçbir koşulda doğru olamaz. Dolayısıyla bu şekilde aramak yerine aklınıza takılan değerleri yorum bölümüne yazarak cevap vermemi bekleyebilirsiniz.

Bebeklerde Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Anneler rutin bebek taramalarında veya hasta olması nedeniyle bebeklerinden kan aldırırlar ve  tahlil sonuçları geldiğinde kan değerlerinin yüksek olmasından endişe ederler.  Bebeklerde bazı kan değerlerinin yüksek çıkması bizi her zaman olmasa da çoğu zaman ileri araştırmaya sürükler.

bebeklerde kan degeri yuksekligi
Bebeklerde bazı durumlarda topuktan kan alınarak takipler yapılır.

Örneğin bebeklerden alınan kan örnekleri laboratuvarda çalışıldıktan sonra bilirübin değerlerinde yükseklik çıkması sarılık varlığını işaret edebilir ya da WBC değerlerinde yükseklik olması vücutta enfeksiyon olduğunu gösterebilir.

Aynı şekilde RBC değerlerinde yükseklik olması farklı kan hastalıklarının varlığını gösterebilir. Önemli olan tüm kan  tahlili sonuçlarının bir bütünlük içerisinde uzman bir çocuk hekimi tarafından dikkatlice değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme dışında farklı bilgilere itibar etmeyiniz.

Son olarak bu başlık altında belirtmem gereken diğer önemli husus ise yeni doğan bebeğin kan değerlerinin yüksek çıkması halinde derhal bir neonatoloji uzmanından destek alınması gerektiğidir. Aksi halde ciddi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gebelikte Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Gebelik döneminde birçok kan tahlili değeri yüksek çıkabilir. Çünkü gebelik durumunda oldukça farklı faktörler işin içine girmekte ve vücutta doğal olarak bunlardan etkilenmektedir. Gebelikte kan değerlerinin yüksek olması mutlaka hekim kontrolü gerektiren bir durumdur. Böyle bir durumda hemen aile hekiminize ya da bir kadın doğum uzmanına danışmalı ve bilgi almalısınız.

gebelerde kan degei yuksekligi
Gebelerde kan değerleri bazen yüksek çıkabilir.

Hamileyken kan değerleri yüksek olabileceği gibi düşükte çıkabilir. Çoğu zaman düşük çıkan kan değerlerinin yükseltilebilmesi için annelere destek tedavileri verilir.

Kan Değeri Yüksekliği için Hangi Doktora Gidilir?

Kan değerlerinde yükseklikler olan bireyler hangi kan değerinde yükseklik varsa ona göre ilgili uzman branşlara gitmelidir. Aşağıda organlara göre hangi bölüme gidilmesi gerektiğini yazacağım:

İlgili Vücut BölümüGidilmesi Gereken Bölüm
Karaciğer kan değerlerinin yüksek çıkması  Hepatoloji
Akciğer kan değerlerinin yüksek çıkması  Göğüs hastalıkları
Pankreas kan değerlerinin yüksek olmasıDahiliye
Prostat kan değerlerinin yüksek olmasıÜroloji
Böbrek kan değerlerinin yüksek olmasıÜroloji

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın