Tiroid Testi için Hangi Bölüme Gidilir?

0
1267

Tiroid Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kadın hastalıkları alanında son yıllarda en yaygın rahatsızlıklardan biri olan tiroid hastalığı, metabolizma ve dış etkenlere bağlı olarak farklılık gösterse de, saptanan verilerin birçoğu ortak bir etken havuzu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkan farklı veriler ise yaş, yaşam standartları ve kalitesi, metabolizma sağlığı ve tiroid’in genel durumuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

tiroid testi yaptirmak icin hangi bolume gidilir
Tiroid testi yaptırmak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Düzensiz ve sağlıksız kilo değişikliği, adet düzensizliği, kronik yorgunluk ve hâlsizlik, sürekli depresif bir ruh hâlinde olmak hastalığın en yaygın belirtileri olarak kabul edilmektedir. Bu belirtiler ve şiddetleri her ne kadar yaş ve hastalığın evresine bağlı olarak değişkenlik gösterse de, en yaygın semptomlar olarak kabul edilebilir. Bu değişkenleri doğrudan etkileyen en belirgin kriterler ise yaşam ve beslenme alışkanlıklarıdır.

Ortaya çıkan az sayıdaki bu farklı verilerin nedeni, tiroid’e bağlı olarak iki çeşit hastalığın saptanmasıdır. İlki tiroid’in az salgılanması nedeniyle ortaya çıkan Hipotiroidi, fazla salgılanması nedeniyle ortaya çıkan Hipertiroidi.

Tiroid Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

  • Kilo: Hipertiroid ya Hipotiroid türüne bağlı olarak hasta kilo alış verişinde genel bir düzensizlikten şikâyetçidir. Ya çok hızlı ve sağlıksız kilo almaktadır ya da tam tersi kilo kaybına uğramaktadır.
  • Adet Düzensizliği: Hastalığın en belirgin özelliklerinden biri de adet döneminde düzensizlik yaşanmasıdır. Regl döneminde meydana gelen sağlıksız ve düzensiz kanamalar, her iki tiorid çeşidinde de görülebilir.
  • Kronik Yorgunluk: Tiroid hastalığı çeşitlerinden herhangi birinde görülen en yaygın belirtilerden biri olarak kabul edilebilir. Hasta sürekli olarak kendisini hâlsiz ve yorgun hissederken, bu kronik yorgunluk bazı durumlarda iştahsızlık ve uyku düzen bozukluğuna da sebebiyet verebilir.
  • Depresyon: Bazı istisnai durumlarda diğer etkenlerden kaynaklı olarak hasta kişiler genel bir ruh sağlığı problemi yaşayabilirler. Genel anlamda mutsuz, huzursuz ve aksi olabilirken, hastalığın evresine göre bu durumun seviyeleri değişkenlik gösterebilir.

Tiroid Testi Yaptırmak için Hangi Bölüme Gidilir?

Hastalığın semptomlarından herhangi birine dair şüpheniz varsa ve tiroid testi yaptırmak istiyorsanız başvurmanız gereken bölüm Endokrinoloji bölümüdür. Uzman hekiminiz ile görüşme öncesi tiroid hastalığına işaret ettiğini düşündüğünüz bütün etkenleri paylaşmanızda fayda var.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here