HRCT : Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

HRCT Nedir?

HRCT, yüksek çözünürlüklü BT (Bilgisayarlı Tomografi) anlamında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

High Resolution Computerized Tomography ‘nin baş harflerinin birleşmesi ile oluşmaktadır.

HRCT,gelişmiş uzaysal rezolüsyon teknolojisi ile normal bilgisayarlı tomografiden kat kat daha yüksek çözünürlükte ve kaliteli resimler sağlar.

Daha detyalı görüntüler sayesinde TIP’ta birçok alanda BT’nin yerini almıştır.

Alttaki resimde HRCT (Yüksek Çöznürlüklü Bilgisayarlı Tomografi) ve CT‘nin (Bilgisayarlı Tomografi) farkını daha iyi anlayabiliriz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“HRCT : Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar. Ben sağlık çalışanıyım. Müdürlüğümüz bizden tarama testi yaptırmamızı istedi. Çektirdiğim AKCİĞER GRAFİSİ P.A. (TEK YÖN) sonucunda Sağ AC’de apekste 4 mm çaplı radyoopasite dikkaçekmiştir. Radyolojil takibi uygun olacaktır yazmaktadır. Bu nedir ve ne yapmam gerekir. Teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın