İş İçin Sağlık Raporu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Hepimiz, hayatımızı idame ettirebilmek için çalışmakla mükellefiz. Bu durumda, kariyer siteleri aracılığıyla ya da fizikî olarak iş başvuruları yapar ve başvurumuzun sonuçlanmasını bekleriz. Başvurumuz olumlu yanıt alırsa, kurum tarafından bizden işe başlamak için bir takım evraklar talep edilir. Bu belgelerin başında da iş için sağlık raporu gelmektedir. İşverenler, çalışanların mevcuttaki işe uygun sağlık koşullarına sâhip olup olmadıklarını anlamak için istedikleri bu raporu, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla birlikte diğer mevzuatlar adına toplamaktadır. Dolayısıyla çalışanın, yapılacak işe uygun olup olmadığı alınacak olan iş için sağlık raporu doğrultusunda ortaya çıkmaktadır.

is icin saglik raporu
İş için sağlık raporu 2017 – 2018 ile ilişkili görsel.

İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

İşyeriniz, işe başlamak için sizden sağlık raporu istediyse raporu alabileceğiniz yerler işyerinizin niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Buna göre ondan fazla personeli bulunan işletmeler için sağlık raporu, yeni mevzuata göre iş yeri hekimi tarafından verilmektedir. İş yeri hekiminin vermiş olduğu iş için sağlık raporu belgelerine itirazı ise, hakem hastanelerine yapabiliyorsunuz. İtirazınızın sonucunda belirtilen hakem hastanelerinin kararları kesinlik hükmündedir. Eğer başvuru yapacağınız iş yeri ondan daha az personel çalıştırıyorsa, alacağınız iş için sağlık raporu belgeleri aile hekimlerinizden ya da kamu hastanelerinden edinilebilmektedir. Fakat burada da dikkat etmeniz gereken konu, ağır iş gücü gerektiren tehlikeli işlerde bu birimlerden sağlık raporu alamamanızdır. Bu durumda iş yeri hekimine müracaat etmeniz gerekmektedir.

İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır

Yukarıda belirtilen kıstaslardan hangisi size uyuyorsa, oraya başvurarak sağlık raporunuzu temin edebilirsiniz. İş için sağlık raporu belgenizi; MERNİS adresinize göre aile hekimliğine ya da devlet hastaneleri ile iş yeri hekimlerine, kimlik belgenizle başvuru yaparak alabilirsiniz.

İş İçin Sağlık Raporu’nda Gerekli Evraklar

Başvuru yapacağınız kuruma vardığınızda, muhakkak fotoğraflı bir kimlik belgenizle birlikte vesikalık fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Kurum içerisinde size verilecek olan sağlık raporu talep formunu da, iş için sağlık raporu belgenizi ne için kullanacaksanız o şekilde doldurmanız gerekmektedir. Formda, aynı zamanda yapacağınız işin de belirtilmesi gerekmektedir.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti

Sağlık Bakanlığı’nın tarifesine göre alınacak olan sağlık raporlarında üniversite hastaneleri 75 TL, kamu hastaneleri 50 TL ücret talep edebilmektedirler. Aile hekimliğinizden alacağınız raporlar ise ücretsizdir.

İş İçin Sağlık Raporu Süresi

Alınan sağlık raporları, her iş kolu için farklı sürelerde geçerliliğe sâhip olabilmektedir. Bunu kontrol etmek için SGK mevzuatında yer alan iş kolu kontrol edilmelidir. Böylece; çok tehlikeli iş sınıfı dâhilinde çalışanların sağlık raporlarını maksimum bir yıl süreyle yenilemesi gerekirken tehlikeli sınıftaki iş sınıfı çalışanlarının üç yıl, az tehlikeli sınıfta çalışan işçilerin de beş yıl süreyle iş için sağlık raporu belgelerini yenilemeleri gerekmektedir. Fakat, iş yeri hekimlerinin uygun gördüğü takdirde bu sürelerin kısaltılabileceği unutulmamalıdır.

İş İçin Heyet Raporu

Kimi kuruluşlar tarafından istenen heyet raporları, farklı alanlardan ihtisas yapmış doktorlardan müteşekkil olmuş bir grup tarafından verilen belgedir. Kimi iş yerleri işe başlamanız için sizden heyet raporu isteyebilir. Bu doğrultuda devlet hastanelerinden ortalama yüz ilâ yüz elli lira gibi ücretlerde rapor talebinde bulunabilirsiniz.

Hemen Heyet Raporu adlı sizler için detaylıca hazırlanmış yazıya geçebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın