Teşhis Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Teşhis Nedir?

Teşhis tıp biliminde bir hastalığın veya durumun belirlenmesi için yapılan tıbbi bir işlemler bütününe verilen isimdir. Bu işlemler bütünü, hastanın semptomlarına, geçmişine, muayene sonuçlarına ve laboratuvar testlerine dayanarak gerçekleştirilir. Teşhisin amacı, hastalığın erken tanınmasını sağlamak, tedavi planını belirlemek ve prognozu tahmin etmek olmalıdır. Kelime manası olarak tanı demektir.

Teşhis koymak için üç temel dayanak noktası bulunmaktadır:

Tıbbi Öykü: Hastanın yaşını, doğum yerini, aile öyküsünü, alışkanlıklarını, mesleğini, geçirdiği hastalıkları ve mevcut şikayetlerini dikkatlice dinlemek ve kayıt altına almaya dayanır.

Fizik Muayene: Hastanın tüm vücudu baştan ayağa incelenir; boy, kilo, vücut ısısı, kan basıncı, nabız hızı gibi temel ölçümler yapılır. Ayrıca şikayetle ilgili organ veya sistem özel muayenelere tabi tutulmalıdır.

Laboratuvar Testleri: Tıbbi hikaye ve fizik muayeneye bağlı olarak yapılacak tetkikler belirlenir. Bu idrar analizi, kan testleri, radyolojik rutin testleri içerebilir.

Teşhis, hastalığın nedeni, mekanizması, yerleşimi, yaygınlığı, şiddeti, süresi, komplikasyonları ve ilişkili durumları içerebilir. Teşhis edilebilmesi için ICD kodları kullanılır.

Sonuç itibariyle teşhis, hastanın tedavi sürecinin başlangıcıdır ve etik kurallara uygun olarak hastaya ve diğer ilgili taraflara açık ve anlaşılır bir şekilde bildirilmelidir. Hastanın durumuna göre güncellenmeli ve gerektiğinde revize edilmelidir. Bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz şeyleri aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Teşhis Nedir? Tıpta Ne Demektir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın