Artmış FDG Tutulumu

1
3498

Artmış FDG Tutulumu Nedir?

Artmış FDG Tutulumu son zamanlarda internet ortamında sıkça aranan ifadelerden bir tanesi. Bu yazımızda bu ifadenin ne anlama geldiği konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Öncelikle FDG nin ne olduğundan bahsedelim. FDG, Floro 2 Deoksi Glukoz un kısaltmasıdır.

Normalde vücudumuzdaki hücreler glukoz tüketerek görevlerini yerine getirirler. Kanserli dokularda ise hücre çoğalması normalden çok daha hızlıdır ve düzensizdir. Bu kanserli hücreler yayıldıkları bölgelerde çok fazla glukoz tüketirler.

FDG insan vucuduna verilerek çeşitli grafiler çekilir. Bu grafilerde tespit ettiğimiz alanlarda FDG tutulumu olmuştur. FDG ise glukozu aşırı tüketen dokularda daha yoğun tutulur.

Yani bazı kanserlerde FDG ile görüntüleme yöntemleri kullanıldığında kanserli dokular  tespit edilebilmekte ve yayılım gösterilebilmektedir.

Kanser Dışında FDG Kullanımı Var mıdır?

Kanserli hücrelerin varlığı ve yayılımı dışında bazı enfeksiyonlarda ve bazı diğer hastalıklarda fdg tutulumu olabilmektedir.

FDG tutulumunun kaynaginin tespit edilebilmesi için hastanın klinik korelasyonu önerilir.

Klinik Korelasyonu Önerilir ne anlama gelmektedir adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

1 Yorum Yapılmış

  1. merhaba ; annemin pet taramasında her iki akciğer alt lobunda izlenen atelektezik alanlarda ılımlı artmış 18F-FDG tutumu izlenmektedir. sonucu çıkmıştır. burda ne demek istemiştir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here