Artmış FDG Tutulumu

7
31021

Artmış FDG Tutulumu Nedir?

Artmış FDG Tutulumu son zamanlarda internet ortamında sıkça aranan ifadelerden bir tanesi. Bu yazımızda bu ifadenin ne anlama geldiği konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

FDG tutulumu ile ilişkili görsel.

Öncelikle FDG nin ne olduğundan bahsedelim. FDG, Floro 2 Deoksi Glukoz un kısaltmasıdır. Glukoz gibi hekzokinaz aracılığıyla glikolize hazırlanır. Kansere özgü bir belirteç değildir. Metabolizması ve glikoliz seviyeleri yüksek olan ortamlarda birikme eğilimindedir. Dolayısıyla kas ve sinir aktivitelerinin arttığı durumlarda ya da sarkoidoz, artrit gibi enflamasyonun arttığı durumlarda da FDG tutulumundan söz edilebilir. FDG 10-20 mCi dozunda IV yolla kullanılmaktadır.

Normalde vücudumuzdaki hücreler glukozu bir enerji kaynağı olarak tüketerek görevlerini yerine getirirler. Kanserli dokularda ise çok hızlı ve dengesiz bir hücre çoğalması olmasından dolayı aşırı miktarda glokuz tüketimi olur.FDG glukozu aşırı tüketen dokularda daha yoğun tutulur. Bu madde insan vucuduna verilerek çeşitli grafiler çekilir. Bu grafilerde tespit ettiğimiz alanlarda FDG tutulumu olmuştur.

Yani bazı kanserlerde FDG ile görüntüleme yöntemleri kullanıldığında kanserli dokular  tespit edilebilmekte ve yayılım gösterilebilmektedir.

Kanser Dışında FDG Kullanımı Var mıdır?

Kanserli hücrelerin varlığı ve yayılımı dışında bazı enfeksiyonlarda ve bazı diğer hastalıklarda fdg tutulumu olabilmektedir.

FDG tutulumunun kaynağının tespit edilebilmesi için hastanın klinik korelasyonu önerilir.

Hemen buraya tıklayarak Klinik Korelasyonu Önerilir adlı yazıma geçebilirsiniz.

FDG PET veya BT Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle PET veya BT ile görüntüleme yapmadan önce enjekte edilir. Kanserli dokuların FDG ile tespit edilmesi sırasında hata payını minimuma indirmek için hastalar en az 6 saat boyunca aç olmalılar ve bu süre zarfında yalnızca su tüketmelidirler. Yine sapmaların önüne geçmek için en az 6 saattir egzersiz yapmamış olmalıdırlar.Kan glukoz düzeyleri kontrol altında iken yapılmalıdır. Hiperglisemik durumlarda kanserli hücrelerin FDG ile işaretlenmesi oldukça güçleşecek ve yanlış sonuçlar verecektir. Kan glukoz düzeyleri 200 mg/dl nin üzerindeyse hastaya farklı bir tarihe gün verilebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

7 Yorum

 1. merhaba ; annemin pet taramasında her iki akciğer alt lobunda izlenen atelektezik alanlarda ılımlı artmış 18F-FDG tutumu izlenmektedir. sonucu çıkmıştır. burda ne demek istemiştir.

 2. Sol akciger üst lob santral bolumunde sol pulmoner arter ve ust lob bronsu komsulugundaki alanda yerlesimli hiler yapilara infiltrasyon dusunduren gorunum sergileyen en genis yerinde aksiyal capi yaklasik 36mm ulasan yogun FDG tutulumu ile krakterize kitlesel lezyon gorulmektedir.
  SUDmaks=22.7 Ayrica sol akciger alt lob superior segment seviyesinde baslayarak posterobazal ve laterobazal segmenti uzanim gosteren icerisinde hava bronkogramlari gozlenen yogun FDG tutulumu ile karakterize diger bir konsolide alan farkedilmektedir.SUDmaks=18.7 Bunlarin dışında mediastende sag ust paratrakeal,bileteral alt paratrakeal,sol prevaskuler,subkarinal ve bilateral hiler lojlarda artmış FDG tutulumu gosteren multipl hipodens lenfadenomegaliler dikkati cekmektedir.SUDmaks=8.5 .
  Kacinci evrededir hocam birde tedavi olarak ne yapilabilir. Cinsiyet = kadin Yasi = 75
  Tesekkur ederim .

 3. merhabalar hocam
  Yorum : aksiyel ve apendiküler kemik yapılarında yaygın olarak intramedüller alanlarda heterojen tarzda düşük düzeyde patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir. kadın ve yası 50 sonucu yorumlayabilirmisiniz teşekkürler

 4. Merhaba hocam 65 yasinda babamda 8cmlik sag akcigerde fdg tutulumu izlenmektedir arada tukrukle beraber oksurdugunde arada kan gelmektedir vede ate$lenip belde sag yuzde agri gorunmektedir kan sulandirici illaci kullanmaktadir parca almak istendi doktor tarafindan bu durumda síknti cikarma bu hastalik risklimidir simdiden tsk ederim hocam

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here