Kanserde “Artmış FDG Tutulumu” Neyi Gösterir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Artmış FDG Tutulumu Nedir?

FDG Tutulumu, MR veya BT gibi ileri görüntüleme tetkikleri ile beraber kullanıldığında dokuların sağlıklı olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olan radyolojik bir tekniktir. Çoğu zaman kanserli hücrelerin tespiti için kullanılan FDG tutulumu, kanser progresyonunu tespit etmede çok ama çok önemlidir. FDG tutulumu ve bunun temel çalışma mantığını anlamak için nükleer tıp uzmanı ve radyoloji uzman hekiminden bilgi almak gerekecektir. FDG PET taramalarını yorumlamak sıradan bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemelerini yorumlamak kadar basit değildir. Bu taramalar daha karmaşık ve çok komponentlidir. Şimdi FDG tutulumunun öneminden SUVmax değerine kadar detaylı bilgiler vereceğim. Haydi başlayalım.

Öncelikle FDG nin ne olduğundan bahsedelim. FDG, Floro 2 Deoksi Glukoz un kısaltmasıdır. Glikoz gibi hekzokinaz aracılığıyla glikolize hazırlanır. Kansere özgü bir belirteç değildir. Metabolizması ve glikoliz seviyeleri yüksek olan ortamlarda birikme eğilimindedir. Dolayısıyla kas ve sinir aktivitelerinin arttığı durumlarda ya da sarkoidoz, artrit gibi enflamasyonun arttığı durumlarda da FDG tutulumundan söz edilebilir. FDG genelde 10-20 mCi dozunda IV yolla kullanılmaktadır.

Kanserli bir hastada PET FDG tutulumlarını görüyorsunuz.

Normalde vücudumuzdaki hücreler glukozu bir enerji kaynağı olarak tüketerek görevlerini yerine getirirler. Kanserli dokularda ise çok hızlı ve dengesiz bir hücre çoğalması olmasından dolayı aşırı miktarda glikoz tüketimi olur. FDG glukozu aşırı tüketen dokularda daha yoğun tutulur. Genellikle onkoloji bölümünde bu madde insan vücuduna verilerek çeşitli grafiler ve tetkikler çekilir. Bu grafilerde tespit ettiğimiz alanlarda FDG tutulumu olmuştur. Yani bazı kanserlerde FDG ile görüntüleme yöntemleri kullanıldığında kanserli dokular tespit edilebilmekte ve yayılım gösterilebilmektedir. Onkoloji bölümünün baktığı hastalıklar açısından bu tutulum önem arz etmektedir.

Kanser Dışında FDG Kullanımı Var mı?

Kanserli hücrelerin varlığı ve yayılımı dışında bazı enfeksiyonlarda ve bazı diğer hastalıklarda fdg tutulumu olabilmektedir. FDG tutulumunun kaynağının tespit edilebilmesi için hastanın klinik korelasyonu önerilir.

Sonuç olarak sadece kanser hastalıklarında FDG tutulumunun olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bu nedenle eğer sizin tetkik sonuçlarınızda bu tutulum tespit edilmişse mutlaka muayene olduğunuz hekime gitmelisiniz. Hekiminiz yaptığı muayene, istediği tahliller ve tetkiklerin ışığında tutulumunuzu değerlendirerek en doğru sonuca ulaşacaktır.

FDG PET Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle PET veya BT ile görüntüleme yapmadan önce enjekte edilir. Kanserli dokuların FDG ile tespit edilmesi ve diğer tespiti istenen patolojik durumların tespiti sırasında hata payını minimuma indirmek için hastalar en az 6 saat boyunca aç olmalılar ve bu süre zarfında yalnızca su tüketmelidirler. Yine sapmaların önüne geçmek için en az 6 saattir egzersiz yapmamış olmalıdırlar.

Bu konuda mutlaka sizden bu tetkiki isteyen hekiminizden bilgi almalısınız. Tüm hastanelerde uygulamalar birebir aynı değildir. Bazı hastalar için özel durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka ilgili hekimden bilgi isteyiniz. Ayrıca kan glukoz düzeyleri kontrol altında iken yapılmalıdır. Hiperglisemik durumlarda kanserli hücrelerin FDG ile işaretlenmesi oldukça güçleşecek ve yanlış sonuçlar verecektir. Kan glukoz düzeyleri 200 mg/dl nin üzerindeyse hastaya farklı bir tarihe gün verilebilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 26 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kanserde “Artmış FDG Tutulumu” Neyi Gösterir?” üzerine 12 yorum

 1. Sayın Hocam Günaydın;
  PET çekiminde” lomber vertebralarda belirgin olmak üzere vertebral kolonda dejeneratif değişiklikler ve uyumlu artmış FDG tutulumu izlenmiştir” denilmektedir.
  Bu kanser anlamına mı geliyor.

  Cevapla
  • Merhabalar Necmettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Artmış fdg tutulumu ifadesi doğrudan kanser olduğu anlamı taşımaz. Bunu en net biçimde öğrenmek için tetkiki isteyen hekime göstermeniz ve muayene bilgileriniz, tahlilleriniz eşliğinde değerlendirilme yapılması gerekir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Karaciğer ve lenf metastazlı kolon ca teşhisiyle 10 kemoterapi ve akıllı ilaç tedavis aldık.çekilen pet bt sonucu aşağıdaki gibidir.yorumlarsanız sevinirim.

  Kolon Ca tanılı olguda tedaviye yanıt değerlendirme amacıyla istenen ve 10.10.2018 tarihli PET/BT ile birlikte değerlendirilen görüntülerde;
  – Sol akciğer alt lob superior segmentte izlenen milimetrik boyutlu FDG tutulumu göstermeyen nodül izlemde gelişmiştir.
  – Karaciğerde büyüğü segment 8/4a seviyesinde karaciğer parankimi ile eş düzeyli FDG tutulumu lezyonlar önceki tetkikle stabildir.
  – Sigmoit kolonda malign lezyon bildirilen hastada bu seviyede lezyon çevresi yağlı dokuda ve presakral alanda mevcut kalsifiye lenf nodlarında patolojik FDG tutuluşu izlenmemiş olup önceki tetkikle stabildir.

  Cevapla
 3. merhaba hocam,babamın pet sonucu:boyunda sol akciğerde mediastende ve sağ adrenal bezde malignite ile uyumlu pet/bt bulguları yazıyor,
  teşhis ve evre ile ilgili bilgi alabilirmiyim.
  saygılar.

  Cevapla
 4. Merhaba hocam 65 yasinda babamda 8cmlik sag akcigerde fdg tutulumu izlenmektedir arada tukrukle beraber oksurdugunde arada kan gelmektedir vede ate$lenip belde sag yuzde agri gorunmektedir kan sulandirici illaci kullanmaktadir parca almak istendi doktor tarafindan bu durumda síknti cikarma bu hastalik risklimidir simdiden tsk ederim hocam

  Cevapla
 5. merhabalar hocam
  Yorum : aksiyel ve apendiküler kemik yapılarında yaygın olarak intramedüller alanlarda heterojen tarzda düşük düzeyde patolojik artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir. kadın ve yası 50 sonucu yorumlayabilirmisiniz teşekkürler

  Cevapla
 6. Fdg pet ct öncesinden alınan bir ilaçmıdr ? Eger öyleyse nereden temin edilir bu ilaç ?

  Cevapla
 7. Biteral aksillada fdl dağılımı fizyolojik sınırda izlenmektedir açıklamasını yaparmısınız

  Cevapla
 8. Sol akciger üst lob santral bolumunde sol pulmoner arter ve ust lob bronsu komsulugundaki alanda yerlesimli hiler yapilara infiltrasyon dusunduren gorunum sergileyen en genis yerinde aksiyal capi yaklasik 36mm ulasan yogun FDG tutulumu ile krakterize kitlesel lezyon gorulmektedir.
  SUDmaks=22.7 Ayrica sol akciger alt lob superior segment seviyesinde baslayarak posterobazal ve laterobazal segmenti uzanim gosteren icerisinde hava bronkogramlari gozlenen yogun FDG tutulumu ile karakterize diger bir konsolide alan farkedilmektedir.SUDmaks=18.7 Bunlarin dışında mediastende sag ust paratrakeal,bileteral alt paratrakeal,sol prevaskuler,subkarinal ve bilateral hiler lojlarda artmış FDG tutulumu gosteren multipl hipodens lenfadenomegaliler dikkati cekmektedir.SUDmaks=8.5 .
  Kacinci evrededir hocam birde tedavi olarak ne yapilabilir. Cinsiyet = kadin Yasi = 75
  Tesekkur ederim .

  Cevapla
 9. merhaba ; annemin pet taramasında her iki akciğer alt lobunda izlenen atelektezik alanlarda ılımlı artmış 18F-FDG tutumu izlenmektedir. sonucu çıkmıştır. burda ne demek istemiştir.

  Cevapla
  • Sol meme ust dis kadranda saat 2-3 hizasinda aksiyal genis çapı 14mm ölçülen duzensiz sınırlı noduler lezyon alanında artmış FDG tutulumu gozlenmistir (Sudmaks=7.6) sol aldıkları level-1’de kayda değer fdg tutulumu göstermeyen subsantimetrik boyutlu birkaç adet lenf nodu izlenmiştir.Ayrica bunların superior kesimde level-1’de yerleşimli büyüğünün 2.5 cm çapında ölçüldüğü yoğun artmış FDG tutulumu gösteren 2-3 adet Lap gözlenmiştir. (Sudmaks=7.8) sağ meme parankiminde patalojik FDG tutulumunun eşlik ettiği yağlı hiluslari seçilebilen reaktif nitelikte değerlendirilen lenf nodlari gözlemlenmiştir. Supraklavikuler lenfatik alanlarda patalojik FDG tutulumu ayırt edilememiştir.sol akciğer alt lob posterobazal segmentte subplevral yerleşimli kayda değer FDG tutulumu göstermeyen 5mm çaplı noduler lezyon alanı izlenmiştir. Ayrıca sol akciger üst lob inferior linguler segmentte parakardiak alanda yerleşimli kaydadeger FDG tutulumu göstermeyen 8mm çaplı diğer bir noduler lezyon izlenmiştir. Mediastinal lenfatik istasyonlarda patalojik FDG tutulumu gözlenmemiştir. Batında karaciğerde,dalakta,surrenal glandlarda,pankreasta ve diğer abdominopelvik visseral yapılarda patalojik FDG tutulumu saptanmamistir.

   Cevapla

Yorum yapın