Artmış FDG Tutulumu

2
8781

Artmış FDG Tutulumu Nedir?

Artmış FDG Tutulumu son zamanlarda internet ortamında sıkça aranan ifadelerden bir tanesi. Bu yazımızda bu ifadenin ne anlama geldiği konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Öncelikle FDG nin ne olduğundan bahsedelim. FDG, Floro 2 Deoksi Glukoz un kısaltmasıdır.

Normalde vücudumuzdaki hücreler glukoz tüketerek görevlerini yerine getirirler. Kanserli dokularda ise hücre çoğalması normalden çok daha hızlıdır ve düzensizdir. Bu kanserli hücreler yayıldıkları bölgelerde çok fazla glukoz tüketirler.

FDG insan vucuduna verilerek çeşitli grafiler çekilir. Bu grafilerde tespit ettiğimiz alanlarda FDG tutulumu olmuştur. FDG ise glukozu aşırı tüketen dokularda daha yoğun tutulur.

Yani bazı kanserlerde FDG ile görüntüleme yöntemleri kullanıldığında kanserli dokular  tespit edilebilmekte ve yayılım gösterilebilmektedir.

Kanser Dışında FDG Kullanımı Var mıdır?

Kanserli hücrelerin varlığı ve yayılımı dışında bazı enfeksiyonlarda ve bazı diğer hastalıklarda fdg tutulumu olabilmektedir.

FDG tutulumunun kaynaginin tespit edilebilmesi için hastanın klinik korelasyonu önerilir.

Klinik Korelasyonu Önerilir ne anlama gelmektedir adlı yazıyı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

2 Yorum

  1. merhaba ; annemin pet taramasında her iki akciğer alt lobunda izlenen atelektezik alanlarda ılımlı artmış 18F-FDG tutumu izlenmektedir. sonucu çıkmıştır. burda ne demek istemiştir.

  2. Sol akciger üst lob santral bolumunde sol pulmoner arter ve ust lob bronsu komsulugundaki alanda yerlesimli hiler yapilara infiltrasyon dusunduren gorunum sergileyen en genis yerinde aksiyal capi yaklasik 36mm ulasan yogun FDG tutulumu ile krakterize kitlesel lezyon gorulmektedir.
    SUDmaks=22.7 Ayrica sol akciger alt lob superior segment seviyesinde baslayarak posterobazal ve laterobazal segmenti uzanim gosteren icerisinde hava bronkogramlari gozlenen yogun FDG tutulumu ile karakterize diger bir konsolide alan farkedilmektedir.SUDmaks=18.7 Bunlarin dışında mediastende sag ust paratrakeal,bileteral alt paratrakeal,sol prevaskuler,subkarinal ve bilateral hiler lojlarda artmış FDG tutulumu gosteren multipl hipodens lenfadenomegaliler dikkati cekmektedir.SUDmaks=8.5 .
    Kacinci evrededir hocam birde tedavi olarak ne yapilabilir. Cinsiyet = kadin Yasi = 75
    Tesekkur ederim .

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here