( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı oldukça fazla nedeni olabilen bir şikayettir. Yani baş ağrısı olan bir hastanın baş ağrısının nedenini bulabilmek için birçok tahlil ve tetkik yapmak gerekebilmektedir. Baş bölgesinde çeşitli ağrılar olan hastalar haliyle baş ağrısı için hangi doktora gidilir, baş ağrısına hangi bölüm bakar gibi bir takım aramalar yapmaktalar. İşte bizde bu yazımızda baş ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirdik ve detayları sizlerle paylaştık.

Baş ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce belirtmekte fayda olduğunu düşündüğüm bir husus var. Şöyle ki baş ağrınız için başvurmanız gereken ilk bölüm aile hekimliği poliklinikleridir. Aile hekiminiz muayene edecek gerekirse imkanları dahilinde tetkik isteyecek ve ona göre en uygun bölüme yönlendirecektir. Ayrıca bu şekilde gereksiz zaman ve iş gücü kaybının önüne geçilmiş olacaktır.

[su_box title=”Baş Ağrısı için Hangi Doktora Başvurulur?” style=”soft” box_color=”#cc1c5a”]Baş ağrısı için ilk etapta aile hekimliği polikliniklerine gidilmelidir ancak duruma göre farklı polikliniklere gidilmesi de gerekebilir. Detaylar yazımın devamında.[/su_box]

Baş Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Aile hekimliklerine baş ağrısı tarzında şikayetler ile başvurduğunuzda ilk başta bakılan değerlerden bir tanesi tansiyondur. Tansiyonun 140/90 mm Hg değerinin üstüne çıktığı durumlarda altta yatan bir hastalığın veya patolojinin olduğu düşünülür. Genelde bu hastalara tansiyon takibi yapılır ve çoğu zaman iç hastalıkları bölümüne yönlendirme yapılır.

[su_note note_color=”#5a742d” text_color=”#ffffff” radius=”10″]Baş ağrısına sebebiyet veren durum tansiyon ile ilişkiliyse gidilmesi gereken en uygun bölüm Dahiliye yani İç Hastalıkları‘dır.[/su_note]

Bazı durumlarda göz ile ilişkili yapılarda görülen patolojilerden kaynaklı baş ağrısı durumu oluşabilir. En basitinden yeni gözlük takmış birisinde ortaya çıkan uyum baş ağrıları buna örnektir.

[su_note note_color=”#565fc0″ text_color=”#ffffff” radius=”10″]Eğer göz ile ilişkili hastalıklardan kaynaklı göz ağrısına bağlı olarak baş ağrısı mevcutsa gidilmesi gereken bölüm Göz Hastalıkları bölümüdür.[/su_note]

Ağrıların temel kaynaklarından bir tanesi ise sinirsel yapılarda meydana gelen hasarlanma ve bu hasarlanmalara neden olan ilişkili bazı durumlardır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan ağrıların çoğunluğunun en temel kaynağı sinirlerdir.

Doğal olarak sinirsel yapıların hastalıklarında baş ağrısı görülmesi oldukça doğaldır ancak sinirsel yapıların hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları diğer ağrılara göre biraz daha kompleks yapıdadır ve tanı alması güçtür.

bas agrisi icin hangi doktora gidilir
Baş ağrısı olan bir hasta için bazı durumlarda en uygun yönlendirme nöroloji bölümüne olmaktadır.

[su_note note_color=”#3d8d79″ text_color=”#ffffff” radius=”10″]Eğer sinirlerde var olan bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan baş ağrısı mevcutsa bunun için gidilmesi gereken en uygun yer Nöroloji bölümüdür.[/su_note]

Yine baş ağrısı şikayeti bir travmaya bağlı olarak ortaya çıktıysa yukarıda bahsettiğim bölümler doğru seçim olmayacaktır. Yani temelde baş ağrısının ortaya çıktığı nedene göre bölüm seçimi yapılmalıdır.

Hastalar baş ağrısının hangi nedene bağlı olarak ortaya çıkacağı hakkında çoğu zaman fikir yürütemeyebilir. Bu nedenle yazımın başında da bahsettiğim gibi baş ağrısı için hangi doktora gidilir hususunda en doğru cevap “aile hekimliği polikliniği” olacaktır.

Baş ağrısı şikayeti için en doğru bölümü bulabilmek amacıyla en başta hastanın detaylı bir fizik muayenesi yapılmalıdır. Hastanın geçmişte hangi hastalıklarının olduğu, hangi ilaçları kullandığı ve hangi ameliyatları geçirdiği teşhis yolunda biz hekimlerin işine yarayacak önemli bilgilerdendir. Yine baş ağrısına eşlik eden diğer şikayetlerde gidilecek bölümü bulma hususunda belirleyicidir.

Sizde kendinize ait durumu aşağıdaki yorum bölümünden bana yazarak, değerlendirmemi ve size için en uygun yönlendirmeyi yapmamı istiyorsanız hemen yorum bırakın. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk olarak 28 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

“Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 7 yorum

 1. Merhabalar uzun süredir baş ağrısı şikayetim vardı bunun üzerine doktora gittiğimde sinüzit olduğunu bundan kaynaklandığını belirtmişti,bunun üzerine sinüzit tedavisi gördüm .Yaklaşık 4 yıl kadar oluyor . hala devam etmekte olan bir baş ağrım mevcut .Örneğin sabah uyanır uyanmaz bir baş ağrısıyla uyanmaktayım ve bu ağrı kesici içmediğim müddetçe devam ediyor . Hangi polikliniğe gitmem gerekiyor rica etsem yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
  • Merhabalar Mine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Gitmeniz gereken bölüm nöroloji polikliniğidir. Nöroloji bölümünden randevu alarak bu şikayetlerinizi anlatınız. Bahsettiğiniz gibiyse ertelemeyiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. başım önce döndü sonra hatırlamıyorum düşmüşüm kendine geldikten sonra baş ağrım devam ediyor hangi bölüme gidebilirim

  Cevapla
  • Merhabalar Yusuf Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bayılma eşlik eden baş ağrılarının çok farklı nedenleri vardır. Benim önerim nöroloji bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmenizidir. Nöroloji hekimi muuayenesinden sonra bilgisayarlı tomografi gibi ileri görüntüleme tetkiklerine başvurabilir. Bu sayede bayılmanın nedenlerini tespit edecek ve ona göre tedaviler önerecektir. Hiç geciktirmeden randevunuzu alın.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba uzun zamandır(3ay) baş ağrısı oluyor şimdi baş ağrısına ek halsizlik baş dönmesi bacaklarda agri mide bulantısı var hangi bölüme gitmeliyim bilgi verir misiniz teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Seher Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tüm bu şikayetlerinizin varlığında dahiliye polikliniğine gitmeniz uygun olacaktır ancak temel şikayetiniz baş ağrısı ise nöroloji polikliniği daha faydalı olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın