Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

2
1066

Baş Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Baş ağrısı herkesin zaman zaman mustarip olduğu bir sağlık sorunudur. Baş ağrısı çeşitli ani etkiler nedeni ile geçici olabileceği gibi kişide kronik olarak da görülür. Hafif baş ağrıları çeşitli ağrı kesiciler ile tedavi edilebilse de özellikle şiddetli ve süreklilik gösteren baş ağrılarının araştırılması gerekir. Süreklilik gösteren baş ağrılarının altında bir hastalık yatabilir ve bu hastalık ciddi olabilir. Bu nedenle yaşanılan sürekli baş ağrısı durumlarında doktora başvurulması gerekir. Peki, baş ağrısı için hangi doktora gidilir?

bas agrisina hangi bolum bakar
Baş ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel. Baş ağrısında ağrının lokalizasyonu oldukça önemlidir.

Baş Ağrısı Nedenleri?

Baş ağrısının meydana çıkmasının birçok nedeni vardır. Hem çevresel hem de biyolojik nedenlerden dolayı baş ağrıları çekebiliriz. Ağrı tiplerini ikiye ayırmak mümkündür. Bunlar Gerilim Baş Ağrıları ve Kronik Baş Ağrılarıdır.

Gerilim Baş Ağrıları Nedenleri?

Gerilim baş ağrısı olarak sınıflandırılan ağrılar genel olarak başta bir ağırlık hissi verir. Başta bir sıkışma veya bir basınç hissedilir. Baş ağrısı insanı rahatsız etse de çok şiddetli bir ağrı oluşmaz. Gerilim baş ağrılarında özellikle boyun ve baş kaslarında gerilmeler görülür. Bu ağrıların şiddetlenmesine ve sürekli hale gelmesine en büyük neden ise strestir.

Gerilim baş ağrıları genel olarak mükemmeliyetçi kişiliğe sahip insanlarda görülen baş ağrılarıdır. Stresli bir yaşam, stresli bir çalışma ortamı kişinin bu tip baş ağrısı ile karşılaşma olasılığını yüksek derecede artırır. Tonsil bozucu alanı olumsuz etkisi belirgin olur. Kişinin diş sıkma sorunu, bozulmuş oklüzyon ve çürük dişler baş ağrılarına neden olabilmektedir.

Kronik Baş Ağrısı Nedenleri?

Kronik baş ağrılarının tipik özelliği 3 aydır devam eden ve her ay en az 15 gün ağrının görüldüğü baş ağrılarıdır. En sık görülen nedenlerinden biri kronik migrendir. Kronik migren ise insanda orta veya ağır derecede baş arısına neden olur. Zonklayıcı bir etkisi vardır ve bulantı ile kusma görülebilir. Işık, ses veya kokudan herhangi birine aşırı duyarlılık görülebilir.

Kronik baş ağrısına aynı zamanda kullanılan ilaçlarda neden olabilir. Sürekli kullanılan ilaçlar belirli bir süre sonrasında baş ağrısına neden olabilir. Dişlerde görülen baş ağrıları yine kronik baş ağrılarına neden olabilmektedir.

Baş ağrılarının ciddi nedenleri de olabilmektedir. Bu nedenlerin arasında beyin tümörleri, beyin kanaması, çeşitli enfeksiyonlar görülebilmektedir.

Baş Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Bazı durumlarda baş ağrısı ciddi bir hal alabilir. Baş ağrısı için ne zaman doktora gidilir konusunda temel bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir. Ağrı başınıza ani bir şekilde girmiş ise ve şiddetli ise bu durumda beyin damarlarında yırtılmalar olmuş olabilir. Yaşanılan bu tarz durumlarda acil olarak doktora başvurulması gerekir.

Baş ağrını hafif dereceden yüksek dereceye doğru bir ağrı gösteriyorsa bu durum toplar damarlarda tıkanıklıklar veya sıvı akışının dengesinin bozulması nedeni ile oluşabilmektedir. Spor, cinsel ilişki, hapşırma gibi durumlarda bir efor sarf etme durumu sonrasında baş ağrısı oluşuyorsa ciddi bir damar sorunu oluşabileceği gibi doktora vakit geçmeden başvurulmalıdır.

Kafa veya boyun bölgesine alınan darbe sonrasında ağrı şiddetli olmasa dahi doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tarz durumlarda darbenin nasıl bir etki bıraktığı hakkında bilgi yapılacak testler sonucunda anlaşılabilmektedir.

Baş ağrısı ile birlikte görmede bulanıklık, çift görme, kusma, mide bulantısı, uyuşukluk, vücudun genelinde güç kaybı görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Diğer yandan eğer ağrılarınız şiddetli değil ancak süreklilik gösteriyorsa da doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu durum çeşitli hastalıklar nedeni ile ağrının ortaya çıkmasının nedeni olabilir.

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle Nöroloji bölümüne başvurulmalıdır. Nörolog gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tomografi gibi testler yapabileceği gibi çeşitli kan tahlilleri de isteyebilmektedir. Bu testler sonucunda eğer baş ağrısına neden olan bir nörolojik neden ise gerekli tedaviler başlayabilir.

Baş ağrılarının nedeni oldukça fazla olduğu için sadece nörolojik nedenlerden dolayı kaynaklanmamaktadır. Diş hastalıkları, eklem hastalıkları, stres gibi birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenle baş ağrısına neden olan temel hastalık doğru bir şekilde tespit edilmeli ve bu hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Diş sorunlarından dolayı gerçekleşen baş ağrılarında Diş Hekimine, eklemler oluşan ağrılardan dolayı ise Ortopedi veya Fizik Tedavi bölümlerine, stres gibi durumlarda ise Psikiyatri bölümüne başvurulmalıdır. Bazı durumlarda ise birkaç bölüm düzenli olarak tedavi uygulayacak baş ağrısına çözüm aranabilir.

Baş Ağrısı Tedavisi Nedir?

Baş ağrısı tedavisi oldukça çeşitlilik gösterir. Baş ağrısına neden olan hastalıklara göre tedavi şekillenmektedir. Migren, tümör gibi hastalıklar nedeni ile baş ağrısı oluşuyorsa bu durumda doktor tarafından uygun görülecek ilaçlar ve gerekirse cerrahi müdahaleler geçekleşebilir.

Boyun ve diğer eklemlerden dolayı oluşan ağrılarda ise çeşitli fizik tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda solunum sistemlerinde oluşan hastalıklarda baş ağrısı yapabilmektedir. Bu tür durumlarda KKB uzmanları tarafından uygulanacak ilaçlar ile tedavi yönlendirilebilir. Tedavinin sonuç vermesi baş ağrısını doğru teşhisi ile mümkündür.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba uzun zamandır(3ay) baş ağrısı oluyor şimdi baş ağrısına ek halsizlik baş dönmesi bacaklarda agri mide bulantısı var hangi bölüme gitmeliyim bilgi verir misiniz teşekkürler

    • Merhabalar Seher Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
      Tüm bu şikayetlerinizin varlığında dahiliye polikliniğine gitmeniz uygun olacaktır ancak temel şikayetiniz baş ağrısı ise nöroloji polikliniği daha faydalı olacaktır.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here