Mideye Hangi Doktor Bakar?

Mideye Hangi Doktor Bakar?

Hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için bütün organlarımız çok önemlidir. Mide ise bu organlar arasında bizim hayati önemimiz için büyük bir rol üstlenmiştir. Mide hastalıkları ise insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceği gibi hayati riskinde taşınmasına neden olabilmektedir. Mide hastalıkları mideden kaynaklı hastalıklar olabileceği gibi başka hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilmektedir. Mideye hangi doktor bakar konusunda ise hastalığın türüne göre doktor değişmektedir.

mideye hangi bölüm bakar
Mideye hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Mide Hastalıkları

Mide Kanseri

Akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser çeşidi mide kanseridir. Ülkemizde ise sindirim sistemi kanserleri arasında en sık görülenidir. Diğer bazı ülkelerde daha sık görülür. Kanserin oluşmasında birçok etken olmakla birlikte özellikle mide ülseri, gastrit, pernisiyoz anemi gibi hastalıklar ve sürekli kullanılan ağır ilaçlar kanserin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Reflü

Reflü geriye kaçış anlamına gelmektedir. Mide ile olan ilişkisi ise midede bulunanların herhangi bir zorlama olmadan yemek borusuna gitmesidir. Bu durum bir süre sonra bir borusu içerisinde ülser gibi hastalıklara da neden olabilmektedir. Mide bulantıları, göğüste yanma, ağızda acı veya ekşi tat, mide ağrıları gibi belirtileri vardır. Bu belirtiler görüldüğü durumlarda kişi kendine reflü teşhisi koymamalıdır. Kesinlikle uzman bir doktor görmeli ve teşhisi koymalıdır. Genel olarak ilaç tedavisine başlanır.

Gastrit

Genel olarak gastrit oluşmasına ağız yolu ile mideye giren bakterilerin iltihaplanması neden olur. Akut veya kronik olarak hastalık görülebilmektedir. Geğirme, mide yanması, gaz, kusma, ekşime gibi belirtilere sahiptir. Tedavi olarak ilaç tedavisi en çok tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda doktorun tavsiyelerine göre beslenme şekli kontrol altına alınmalıdır.

Hazımsızlık

Yemek yedikten sonra genel olarak yarım saat gibi bir süre geçtikten sonra karın ve göbek bölgesinde şişkinlik hissedilmesi durumudur. Bu hastalıkta genel olarak mide dışında oluşan bir sorun hazımsızlığa neden olmaktadır. Çeşitli kronik hastalıklar veya enfeksiyonlar bu duruma neden olabilmektedir. Bu nedenle uzman bir doktora başvurularak gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Midede şişkinlik ile ilgili hazırladığım yazıya hızlıca göz gezdirip kaldığınız yerden devam ediniz. Yazıma https://doktordanhaberler.com/mide-siskinligi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mide Yanması

Özofegal sfinkter mide borusunun sonunda bulunan yuvarlak bir kastır. Tüketilen gıdalar yemek borusunda geçerek bu kasa ulaşır ve kas açıldıktan sonra mideye geçir sağlanır. Daha sonra kas kapanır ve yemek borusu ile mide arasındaki teması kapatır. Bu kasta oluşan sorunlar nedeni ile mide asidi yemek borusuna çıkar ve bu nedenle de midede yanma görülür. Önemsiz gibi görünse de gerekli tedavilerin uygulanmaması ile çeşitli hastalıklara neden olabilir. İlaç tedavisi ve kişin beslenmesini kontrol altına alması gerekir.

Mide Ülseri

Mide içerisinde birçok nedenden dolayı yaralanmalar oluşur ve bu durum ülsere sebep olur. Çeşitli bakteriler veya kullanılan ilaçlar neden olabilmektedir. Tedavi için çeşitli ilaçlar kullanıldığı gibi kişinin beslenmesine de çok önem vermesi gerekir.

Mideye Hangi Doktor Bakar?

Mide hastalıkları görüldüğü gibi mideden kaynaklı olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlardan veya hastalıklardan dolayı da oluşabilmektedir. Hastalıkların doğru tedavisinin gerçekleştirilmesi için teşhisinin de doğru yapılması gerekir. Bu nedenle midede görülen rahatsızlıklarda doğru doktor gidilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır. Mideye hangi doktor bakar konusunda ise öncelikle Dahiliye uzmanına başvurulabilir. Daha sonra detaylı bir incelemenin yapılmasının gerek duyulduğu durumlarda ise Gastroloji ya da gastroenteroloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Tedavi öncesi teşhis için kan tahlilleri veya idrar tahlilleri alınabilmektedir. Bu konuda özellikle endoskopi yöntemleri ile görüntüleme yapılmakta ve gerek duyulduğunda doku örnekleri alınarak patolojik incelemeler yapılmaktadır. Tespit edilen hastalıklara göre de gerekli ilaçla veya cerrahi tedavilere başvurulmaktadır.

Ayrıca yemek yedikten sonra ortaya çıkan mide bulantısı farklı şeylere işaret edebilir. Bunun için hemen https://doktordanhaberler.com/yemek-yedikten-sonra-mide-bulantisi-neden-olur/ linkini inceleyebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın