Tıbbi Bir Terim Olan Adsorbe Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Adsorbe teriminin tıp dilindeki tam karşılığı bir maddenin diğerinin yüzeyinde toplanmasıdır. Adsorbe etmek olarak kullanılır. Absorbsiyon ile bazı durumlarda karışabilir ancak bambaşka iki farklı süreçtir.

Adsorbe ve Absorbe Terimlerinin Farkları Nelerdir?

Absorbsiyon : Genellikle gaz veya sıvı materyalin birbiri içerisinde çözünerek karışması emilmesi anlamına gelir. Bu işlem kimyasal olarak gerçekleşir ve hacimle ilişkilidir. Çözünme ve difüzyon süreci sonunda gerçekleşir. Absorbe etmek ile ilgili hazırlamış olduğum yazıya buraya tıklayarak geçebilirsiniz.

Adsorbsiyon : Kimyasal bir çözünme süreci yerine bir maddenin diğerinin yüzeyinde toplanması işlemi söz konusudur. Maddelerin biri diğerinin yüzey kısmına yapışır. Bu işlem yüzey alanıyla ilişkilidir ve yapışma süreci sonunda gerçekleşir. Altta çizdiğim resimde adsorbe ve absorbe terimlerinin farkını anlamanıza yardımcı olacaktır.

adsorbe ve absorbe farkları
Absorbsiyon ve adsorbsiyon arasındaki temel farkları görüyorsunuz.

Aklınıza takılan bir durum varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 16 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Tıbbi Bir Terim Olan Adsorbe Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. hocam merhabalar öncelikle kolay gelsin, ekşisözlükten okuduğum üzere adsorbe etmek absorbe etmenin tam zıttı olarak tanımlanıyor. Ama siz bu yazınızda adsorbe etmek tam karşılığı emmek tir ifadesini kullanmışsınız.Doğru tanımı tam olarak nedir? Ben internet üzerinden bu kelimeyi araştırıyordum ve bu yazınıza rastladım ve sormak istedim 🙂

  Cevapla
  • Merhabalar Selim, hoşgeldin.
   Absorb etmek ve adsorb etmek birbirine çok benzer ama iki farklı anlama gelen iki kelimedir. Yazıyı kafa karışıklığını ortadan kaldıracak şekilde güncelledim.
   Absorbe etmek temel olarak gaz veya sıvı bir maddenin diğerinin içine alındığı, birleştiği süreçtir. Doğalgazın saflaştırılması buna en güzel örnektir.
   Adsorbe etmek ise absorsbsiyondaki gibi birbiri içinde çözülme yerine yüzeyine yapışma şeklinde bir birleşme söz konusudur. Boya işlemi bunun güzel örneklerinden biridir.
   Absorbe olması o iki maddenin çözünerek birleşmesi iken, adsorbe olmak bir maddenin diğerinin yüzeyine yapışmasıdır.
   İyi çalışmalar. Yine bekleriz 🙂

   Cevapla

Yorum yapın