( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Tıbbi Bir Terim Olan Adsorbe Nedir?

Adsorbe teriminin tıp dilindeki tam karşılığı bir maddenin diğerinin yüzeyinde toplanmasıdır. Adsorbe etmek olarak kullanılır. Absorbsiyon ile bazı durumlarda karışabilir ancak bambaşka iki farklı süreçtir.

Adsorbe ve Absorbe Terimlerinin Farkları Nelerdir?

Absorbsiyon : Genellikle gaz veya sıvı materyalin birbiri içerisinde çözünerek karışması emilmesi anlamına gelir. Bu işlem kimyasal olarak gerçekleşir ve hacimle ilişkilidir. Çözünme ve difüzyon süreci sonunda gerçekleşir. Absorbe etmek ile ilgili hazırlamış olduğum yazıya buraya tıklayarak geçebilirsiniz.

Adsorbsiyon : Kimyasal bir çözünme süreci yerine bir maddenin diğerinin yüzeyinde toplanması işlemi söz konusudur. Maddelerin biri diğerinin yüzey kısmına yapışır. Bu işlem yüzey alanıyla ilişkilidir ve yapışma süreci sonunda gerçekleşir. Altta çizdiğim resimde adsorbe ve absorbe terimlerinin farkını anlamanıza yardımcı olacaktır.

adsorbe ve absorbe farkları
Absorbsiyon ve adsorbsiyon arasındaki temel farkları görüyorsunuz.

Aklınıza takılan bir durum varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 16 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Tıbbi Bir Terim Olan Adsorbe Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. hocam merhabalar öncelikle kolay gelsin, ekşisözlükten okuduğum üzere adsorbe etmek absorbe etmenin tam zıttı olarak tanımlanıyor. Ama siz bu yazınızda adsorbe etmek tam karşılığı emmek tir ifadesini kullanmışsınız.Doğru tanımı tam olarak nedir? Ben internet üzerinden bu kelimeyi araştırıyordum ve bu yazınıza rastladım ve sormak istedim 🙂

  Cevapla
  • Merhabalar Selim, hoşgeldin.
   Absorb etmek ve adsorb etmek birbirine çok benzer ama iki farklı anlama gelen iki kelimedir. Yazıyı kafa karışıklığını ortadan kaldıracak şekilde güncelledim.
   Absorbe etmek temel olarak gaz veya sıvı bir maddenin diğerinin içine alındığı, birleştiği süreçtir. Doğalgazın saflaştırılması buna en güzel örnektir.
   Adsorbe etmek ise absorsbsiyondaki gibi birbiri içinde çözülme yerine yüzeyine yapışma şeklinde bir birleşme söz konusudur. Boya işlemi bunun güzel örneklerinden biridir.
   Absorbe olması o iki maddenin çözünerek birleşmesi iken, adsorbe olmak bir maddenin diğerinin yüzeyine yapışmasıdır.
   İyi çalışmalar. Yine bekleriz 🙂

   Cevapla

Yorum yapın