Karında Şişkinlik

1
16880

Karın Şişliği Nedir?

Karın Şişliği, latince abdominal distansiyon kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Bu şişliğin en sık nedeni karın bölgesinde biriken sıvı ve gazlardır.

karında şişlik
Karında şişlik diğer adıyla abdominal distansiyon ile ilişkili görsel.

Bu bölgelerde biriken sıvı ya da gaz, karın bölgesinin ön ve yan kısımlarının dışa doğru istenmeyen ölçülerde büyümesine neden olur.

Karın Şişliği Bir Hastalık mıdır?

Karın bölgesinde ortaya çıkan bu şişlik çok yüksek olasılıkla tek başına oluşmamıştır. Genelde kalp yetmezliği, siroz, anemi ve aşırı sıvı yüklenilmesi gibi durumlara ikincil olarak gelişmektedir.

Karın Şişliğinin Nedenleri Nelerdir?

Karın şişliğine en sık neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karında gaz birikmesi
 • İrritabıl bağırsak sendromu
 • Kabızlık
 • İstenmeyen kist oluşumları
 • Bazı tümörler
karında şişlik aerofaji
Karında şişliğe neden olan faktörlerin arasında aerofaji ilk sıralardadır.

Kişilerde karında gerginlik varsa ilk etapta fazlaca hava yutma ihtimali değerlendirilir. Aerofaji dediğimiz bu durum sıkça görülebilmektedir.

Yine abdominal distansiyonun sık görüldüğü hastalıklar arasında laktoz intoleransı, bakteriyel gıda zehirlenmeleri, bazı paraziter enfeksiyonlar, helibakteri pilori gibi bir takım bakteriler ve peptik ülser bulunmaktadır.

Eğer yukarıda belirttiğimiz tümör ve kist gibi mekanik etkiler mevcut olursa şişkinlik tıkanmaya bağlı olmaktadır.

Karında Şişkinliğin Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Abdominal distansiyonun temel ve tipik belirtileri mide bulantısı, ishal, kusma , ateş, karın ağrısı, mide şişkinliği, nefes darlığı ve güçsüzlüktür.

karında şişlik
Karın şişliği genelde ince bağırsak ve midede hava birikmesi neticesinde oluşmaktadır.

Şişkinlik olan bireyler dolgunluk hissi yaşarlar ve karınlarına dokunulduğunda kramp ve benzeri rahatsızlık duyarlar. Bu biriken sıvı ya da gaz yerleşim olarak çoğu zaman mide, ince bağırsak veya kolonu tutabilmektedir.

Karın Şişliğine Doktor Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Hastaların değerlendirilmesi genellikle iyi bir öykü alımı ve fizik muayene ile başlamaktadır. Fizik muayenede altın değerinde olan silahımız karın perküsyonudur. Hastanın önceden var olan hastalıkları ve geçirdiği operasyonlar dikkatlice sorgulanır. Mutlaka kullandığı ilaçlar ve hastanın diyeti hakkında da bilgi alınmalıdır.

Karın şişliğinde laboratuvar testleri altta yatan nednei belirlememiz açısından oldukça önemlidir.

Daha sonra tam kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, idrar tahlili ve böbrek fonksiyonlarını gösteren laboratuvar tahlilleri istenmelidir.

Ardından ultrason, baryumlu röntgenler, kolonoskopi ve endoskopi gibi ileri görüntüleme tetkikleri istenir.

Karın Şişkinliği Nasıl Geçer?

Karın şişkinliğinin tedavisi, tamamen altta yatan nedene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Hastanın yaşı ve genel durumu tedavi sürecini belirleyecektir. Bazen diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hastanın şişliğinin gerilemesine yetmektedir.

karinda sislik tedavisi
Karında şişlik tedavisi sağlam bir diyet ve egzersiz ile desteklenmelidir.

Bu hastalara temel tedavi yaklaşımımız gerekli ilaçlar, diyet ve egzersizdir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Merhaba Hocam.bende de aynı sorun var. Karın şişmesi ve sürekli olarak gaz. Birkaç ilaç kullanıyorum ama etkisiz. Yaşım 25. Bu doktor stres demişti başka biri bağırsaklarda sıkıntı var demişti. Ama bi çözüm yok.
  Kullandığım ilaçlar:
  1- Bekunis 40 mg
  2- Panocer 40 mg
  3- Nospazmmen
  Yardımcı olursanız sevinirim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here