Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

0
4143

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı 

Mide bulantısı her yaştan insanın çeşitli dönemlerde karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Çok basit nedenlerden dolayı midede bulantı olabileceği gibi ciddi sorunların belirtisi olarak da mide bulantısı görülebilir. İlaçların yan etkilerinden hafif veya ağır hastalıklardan gıda zehirlenmelerine kadar birçok durum mide bulantısına sebep olabilmektedir. Buradan anlaşıldığı gibi mide bulantısı genel olarak tek başına bir hastalık değil, oluşan sağlık sorunlarının bir belirtisidir.

Yemek yedikten sonra oluşan mide bulantısı ise geçici bir dönem görülebileceği gibi sürekli olarak da karşılaşılan bir durumdur. Kişi sürekli olarak yemek yedikten sonra mide bulantısı ile karşılaşıyorsa bu durumun nedenini araştırması ve gerekli tedavinin uygulanması için doktora başvurması oldukça önemlidir.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı dendiğinde genel olarak akla ilk olarak mide rahatsızlıkları gelmektedir. Yemek yedikten sonra mide bulantısı neden olur konusunda en çok şikayet mide sorunlarından gelebilir. Ancak mide ile ilgili olan sağlık sorunlarının dışında birçok neden yemek yedikten sonra midenin bulanmasına neden olabilmektedir. Genel olarak mide bulantısı gastroenteroloji, KKB, dahiliye, nöroloji, jinekoloji ve psikiyatri bölümlerini ilgilendiren hastalıklardan dolayı oluşmaktadır.

Mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar, gıda zehirlenmeleri, gastrit, araç tutması, kullanılan çeşitli ilaçlar, alkol, stres, gebelik, migren, tansiyon düşüklüğü, şeker düşüklüğü, beyin tümörü gibi hastalıklar mide bulantısına neden olabilmektedir. Mide bulantısının devamlılık göstermesi durumlarında kısa sürede doktora başvurmak çok önemlidir. Bunun nedeni ise bulantının önemli bir sağlık sorunu nedeni ile ortaya çıkıyor olabilmesidir.

Hamilelikte Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Olur mu?

Kadınlarda görülen mide bulantısı akla hamilelik durumunu getirmektedir. Hamilelikte yemek yedikten sonra mide bulantısı olur mu konusunda bu dönemde bazı hormonların değişmesi nedeni ile bulantıların arttığı görülür. Hamilelik dönemine giren kadında östrojen ve Beta HCG hormonlarında artış görülür. Bu hormonların artması ise mide bulantısını artırır.

Diğer yandan hamilelikle kokuya, tat alma gibi duyuların hassasiyeti de artmaktadır. Bu nedenle hamilelikte yemek yedikten sonra da mide bulantısı görülme olasılığı daha da artmaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişerek hafif atlatılabileceği gibi oldukça sorunları zamanlarda yaşanabilir. Fizyolojik değişim nedeni ile meydana gelen mide bulantısı hamilelin dörtte üçünde görülen bir durumdur. Genel olarak hamilelik döneminin ilk aylarından sonra hafifler.

Yağlı Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Bazı besinler yüksek miktarda tüketildiğinde mideyi rahatsız etmektedir. Bunlardan biride yağdır. Özellikle yemeklerin yüksek yağa sahip olması durumlarında mide bulantısı görülebilir. Yağlı yemek yedikten sonra mide bulantısı ise çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kişi eğer tat olarak yağlı yemeği yiyememişse bu durumda midesi bulanabilir. Diğer taraftan yağlı yemek mide tarafından sindirilemediği zamanlarda mide bu besinleri çıkarmak isteyebilir. Böyle durumlarda da kusma eylemi ile karşılaşılabilir.

Kusmanın başlaması içinde mide bulantısı görülebilir. Ayrıca mide sindirimde zorluk yaşadığında kusma gerçekleşmese de bir süre mide bulantısı görülebilir. Bu tür durumlar genel olarak geçici olmaktadır. Sindirim tamamlandıktan sonra bulantı ve kusma ortadan kalkar ancak sürekli yağlı yemekler başka sağlık sorunlarına neden olabilir.

Her Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Ne Anlama Gelir?

Gıda zehirlenmeleri sonrasında mide bulantısı başlar ve ek olarak halsizlik, ishal, mide ağrıları gibi birçok şikayet kendini gösterir. Tedavi ile gıda zehirlenmeleri düzelebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişi her yemek yedikten sonra mide bulantısı ne anlama gelir merak eder. Kişi sürekli olarak yemek yedikten sonra mide bulantısı yaşıyorsa bu durumun araştırılması çok önemlidir.

Mide bulantısı sorunlarının süreklilik göstermesi bazı hastalıkların devamlı olarak kişide görülmesi anlamına gelebilmektedir. Böyle bir durum yaşandığında öncelikle Dahiliye bölümüne başvurulmalıdır. Çok yemek yedikten sonra mide bulantısı normal olarak görülebilir ancak her yemekte mide bulantısı araştırılmalıdır. Mide bulantısının teşhisi için farklı bölümlere sevk edilebilir ve mide bulantısının nedene teşhis konulabilir.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik belirtileri arasında birçok faktör sayılabilir. Kadınların hamile olması ile vücutlarında fizyolojik olarak birçok değişim söz konusu olmaktadır. Bunlardan biri ise hormonlarda görülen değişiklik nedeni ile ortaya çıkan mide bulantısıdır. Yemek yedikten sonra mide bulantısı hamilelik belirtisi mi konusunda ise tek başına mide bulantısı hamilelik belirtisi değildir.

Hamilelik belirtileri arasında adet gecikmesi gibi durumların yanı sıra mide bulantısı görülmesi hamilelik şüphelerini artırabilir. Hamileliğin oluşması ile mide bulantısı hemen oluşmaz. Bunun için bir süre vardır. Genle olarak hamileliğin ilk birkaç ayında mide bulantısı görülür. Aynı zamanda bu bulantı sadece yemek yedikten sonra değil kötü koku gibi etkenlerden dolayı da ortaya çıkmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here