Anne Sütü Kolostrum ve Matür Süt Farkları

Anne Sütü Kolostrum Matür Süt Farkları?

Anne Sütü Kolostrum Matür Süt Farkları, başlamadan önce kısa bazı bilgiler verelim.

Anne sütü ve kolostrumun temel amacı bebekleri daha sağlıklı bir şekilde beslemektir. Her ikiside bebek gelişimi için vazgeçilmezdir fakat içerikleri farklıdır.

wsi imageoptim Anne Sütü Kolostrum Matür Süt Farkları

Kolostrumda anne sütü de bebeklerin sağlıklı büyümesi, immün sistemlerinin güçlenmesi ve bilişsel sistemlerinin güçlenmesi için vazgeçilmez besinlerdir.

Kolostrum hamilelikten sonraki ilk günlerde üretilen normal anne sütüne göre daha kalın ve yoğun bileşime sahip bir süttür. Bebekler doğumdan hemen sonraki kolostrumdan yüksek oranda fayda görürler. Kolostrum üretiminden ortalama 3-4 gün sonra normal anne sütü üretimine başlanır. Bu aradaki geçiş sütü krem rengindedir ve kolostruma oranla daha fazla üretilmektedir.

Matür süt ise doğumdan sonraki 14. güne kadar üretilmektedir. Matür sütün en önemli özelliği bebeğin talebine göre üretilmesidir. Kolostrum ve normal anne sütüne oranla daha ince kıvamlı ve berrak görünümlüdür.

Kolostrumun bileşimi anne sütünden ve matür sütten oldukça farklıdır. Kolostrumda protein ve şeker oranı oldukça yüksekken yağ oranları daha düşüktür. Kolostrumdaki yağ içeriğinin düşük olmasından ötürü doğum sonrası birkaç gün içinde bebek kilosunda azalmalar meydana gelebilmektedir.

Kolostrum üretimindeki temel amaç hastalıkların önlenebilmesi için antikorlar üretmek, üretilen antikorları güçlendirerek bağışıklık sisteminin güçlü ve mikroplara karşı hazır hale gelmesini sağlamaktır.

Matür anne sütü üretimindeki temel amaç ise sindirimin kolaylaştırılması için proteinler, bilişsel gelişimlerin tamamlanabilmesi için yağlar ve enerji üretimi için laktoz gibi karbonhidratları bebeğin kullanımına sunmaktır.

Anne Sütünün Faydaları isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Ayrıca kolostrumun bebeğin ilk dışkısını yapmasına yardımcı olan laksatif etkisi de bulunmaktadır.

Özellikle kolostrumdan yararlanamayan bebekler, en kötü ihtimalle sığır kolostrumundan yararlanmalıdırlar.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Anne Sütü Kolostrum ve Matür Süt Farkları” üzerine 4 yorum

  1. 4 kilo 100 gr doğarak ve ikinci ayında 8 kilo olan bi tosuncukmuşum. 2 yaşına kadar da süt içmişim. Bu yazıyı okuduktan sonra nedense bunlar geldi aklıma. Anneme bir kez daha teşekkür etmek istedim. Hakkı ödenmez

    Cevapla
  2. Hocam genelde ufak doğmuş prematüre olarak nitelendirilen bebeklerde bu yöntemi daha sık kullanıyorlar. Bende 1 kilo 750 gram doğmuşum yani tam ayımda deği 7 inci ayda doğrum 🙂 sabredemedim. zamanımda bu yöntem varmıydı bilmiyorum ama yaklaşık 2 ayım kuvezde geçti. Erken doğmak çoğu zaman birlikte sağlık sorunlarını da getirir. Anne sütü her zaman bebek sağlığı için önemlidir. Ben anne sütü emmedim hep hazır gıda..

    Cevapla
  3. Bende yeni emzirmeden kestim 20 aylık oğlumu insan emzirmeye alışınca bir anda kesemk te bir ayli üzüntü verdi bana bir daha emzirebilecekmiyim diye bir hayli aklıma takıldı emzirmek çok güze lbir duygu gerçekten

    Cevapla

Yorum yapın