Anne Sütü Kolostrum ve Matür Süt Farkları

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Anne Sütü Kolostrum Matür Süt Farkları?

Anne Sütü Kolostrum Matür Süt Farkları, başlamadan önce kısa bazı bilgiler verelim.

Anne sütü ve kolostrumun temel amacı bebekleri daha sağlıklı bir şekilde beslemektir. Her ikiside bebek gelişimi için vazgeçilmezdir fakat içerikleri farklıdır.

Anne Sütü Kolostrum ve Matür Süt Farkları

Kolostrumda anne sütü de bebeklerin sağlıklı büyümesi, immün sistemlerinin güçlenmesi ve bilişsel sistemlerinin güçlenmesi için vazgeçilmez besinlerdir.

Kolostrum hamilelikten sonraki ilk günlerde üretilen normal anne sütüne göre daha kalın ve yoğun bileşime sahip bir süttür. Bebekler doğumdan hemen sonraki kolostrumdan yüksek oranda fayda görürler. Kolostrum üretiminden ortalama 3-4 gün sonra normal anne sütü üretimine başlanır. Bu aradaki geçiş sütü krem rengindedir ve kolostruma oranla daha fazla üretilmektedir.

Matür süt ise doğumdan sonraki 14. güne kadar üretilmektedir. Matür sütün en önemli özelliği bebeğin talebine göre üretilmesidir. Kolostrum ve normal anne sütüne oranla daha ince kıvamlı ve berrak görünümlüdür.

Kolostrumun bileşimi anne sütünden ve matür sütten oldukça farklıdır. Kolostrumda protein ve şeker oranı oldukça yüksekken yağ oranları daha düşüktür. Kolostrumdaki yağ içeriğinin düşük olmasından ötürü doğum sonrası birkaç gün içinde bebek kilosunda azalmalar meydana gelebilmektedir.

Kolostrum üretimindeki temel amaç hastalıkların önlenebilmesi için antikorlar üretmek, üretilen antikorları güçlendirerek bağışıklık sisteminin güçlü ve mikroplara karşı hazır hale gelmesini sağlamaktır.

Matür anne sütü üretimindeki temel amaç ise sindirimin kolaylaştırılması için proteinler, bilişsel gelişimlerin tamamlanabilmesi için yağlar ve enerji üretimi için laktoz gibi karbonhidratları bebeğin kullanımına sunmaktır.

Ayrıca kolostrumun bebeğin ilk dışkısını yapmasına yardımcı olan laksatif etkisi de bulunmaktadır.

Özellikle kolostrumdan yararlanamayan bebekler, en kötü ihtimalle sığır kolostrumundan yararlanmalıdırlar.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Anne Sütü Kolostrum ve Matür Süt Farkları” üzerine 4 yorum

  1. 4 kilo 100 gr doğarak ve ikinci ayında 8 kilo olan bi tosuncukmuşum. 2 yaşına kadar da süt içmişim. Bu yazıyı okuduktan sonra nedense bunlar geldi aklıma. Anneme bir kez daha teşekkür etmek istedim. Hakkı ödenmez

    Cevapla
  2. Hocam genelde ufak doğmuş prematüre olarak nitelendirilen bebeklerde bu yöntemi daha sık kullanıyorlar. Bende 1 kilo 750 gram doğmuşum yani tam ayımda deği 7 inci ayda doğrum 🙂 sabredemedim. zamanımda bu yöntem varmıydı bilmiyorum ama yaklaşık 2 ayım kuvezde geçti. Erken doğmak çoğu zaman birlikte sağlık sorunlarını da getirir. Anne sütü her zaman bebek sağlığı için önemlidir. Ben anne sütü emmedim hep hazır gıda..

    Cevapla
  3. Bende yeni emzirmeden kestim 20 aylık oğlumu insan emzirmeye alışınca bir anda kesemk te bir ayli üzüntü verdi bana bir daha emzirebilecekmiyim diye bir hayli aklıma takıldı emzirmek çok güze lbir duygu gerçekten

    Cevapla

Yorum yapın