Tıbbi Bir Terim Olan Absorbe Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Absorbe teriminin tıp dilindeki tam karşılığı birbiri içinde çözülüm, emilim demektir. Absorbe etmek olarak kullanılmaktadır. Genellikle adsorbe etmek terimi ile karıştırılır. Bu karışıklığın önüne geçmek için hemen açıklayalım. Gaz veya sıvı materyallerin birbiri içerisinde kimyasal bir süreç sonunda çözülmesi ile ortaya çıkan durumdur. Hacimle doğrudan ilişkili bir tablodur.

Adsorbsiyon ile absorbsiyon terimlerinin farklarını tam olarak anlamak için aşağıdaki çizdiğim görseli inceleyelim.

adsorbe ve absorbe farkları
Absorbe etmek ve adsorbe etmek terimlerinin temel farkını görüyorsunuz.

Aklınıza takılan durumları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tıbbi Bir Terim Olan Absorbe Nedir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın