Tylol Tablet Rehberi (Mutlaka Okuyun!)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tylol tablet 500 mg parasetamol etken maddesi içeren hastaların hemen hemen her türlü ağrısında imdadına yetişen müthiş ilaçlardan bir tanesidir. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü olması nedeniyle çok etkilidir. Genel olarak vücutta ortaya çıkan ağrıların geçmesi hem hasta hem de doktor için çok önemli bir husustur. Hafif ve orta şiddette görülen ağrıların varlığında çok etkili olabilen bu ilaç şiddetli ağrılarda yetersiz kalabilir. Bu tip durumlarda opioid özellikte ağrı kesicilerle kombine edilebilir. İnternette siz değerli ziyaretçilerim için tylol tablet kullananlar ve tylol kullananların yorumlarını okurken birçok yanlış uygulama yapıldığını gördüm. Bu nedenle “En Geniş Tylol Kullanım Rehberi” oluşturmaya karar verdim. Haydi yazımıza başlayalım.

Tylol Tablet Nedir?

Tylol tablet içeriğinde etken madde olarak 500 gm parasetamol bulunduran antipiretik ve analjezik özellikleri olan etkili ve güçlü bir ilaçtır. Hekim reçetesi olmadan eczanelerden ücret karşılığı alınabilmesine rağmen doğru kullanımı sağlandığında etkili tedavilerin ayrılmaz bir parçasıdır. Vücutta nasıl etki gösterdiğine dair kesin bilgiler olmasa da temel olarak siklooksijenaz yollarını inhibe ederek ağrıyı kestiği bilinmektedir.

Hasta bireyler ilacı bir hastalığın tedavisi olarak görseler de temelde ilaç belirti giderici yani semptomatik olarak kullanılmaktadır. Orta ve hafif şiddette ortaya çıkan ağrıların kontrol altına alınması için kullanılsa da şiddetli ağrılarda opioid özellikte ilaçların yanında kombinasyon tedavisi olarak verilebilir.

Ateşi İndirir, Ağrıyı Yok Eder!

Analjezik ve antipiretik özellikleriyle dikkat çeken Tylol 500 mg 20 Tablet adlı ilacı kullanmadan önce mutlaka bir hekime muayene olmanızı ve reçetesinde verdiği şekilde kullanım yapmanızı öneririm.

Tylol Tablet Nasıl Kullanılır?

İnsan vücudu zaman zaman belirli bölgelerinde ağrılar ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanlar ağrı kesici ilaçlar kullanmaktadırlar. Tylol tablet kullananlar bazen istemli olarak bazen istemsiz olarak doğru olmayan kullanımlar yapmaktadırlar. Olası hatalı kullanımların engellenmesi için mutlaka hekiminize muayene olmalısınız.

Tylol Nasıl Kullanılır?

Tylol 500 mg tablet bir bardak ılık su ile beraber yutularak tüketilir.

Bu Bilgiye Dikkat!!!

İçerisinde etken madde olarak parasetamol barındıran ilaçlar sadece doktorunuzun belirlediği kullanım sıklığı ve dozajında kullanılmalıdır.

1 Günde Kaç Tane Tylol Tablet İçilebilir?

Yetişkinlerde ve 12 yaşına ulaşmış çocuklarda aynı gün içerisinde maksimum 4 adet tablet kullanılabilir. Hangi yetişkin için kaç tane kullanılacağı hekiminizin muayenesinde sonrasında reçetesinde belirlenir.

tylol tablet nasıl kullanılır
Tylol tablet içerisinde parasetamol etken madde bulunan müthiş bir ilaçtır.

Kaç Saat Arayla Tylol Tablet İçilebilir?

Aynı gün içerisinde 4 tablete kadar kullanımının uygun olduğu tylol tablet belirli dozlarda ve kullanım sıklığında kullanılmaktadır. O halde hemen kullanım aralığına açıklık getirelim.

Tylol Kaç Saate Bir İçilir?

Özel durumlar dışında bir adet tablet içildikten sonra ikinci tablet için minimum 4 saat beklenmelidir.

Tylol Tablet Kaç Gün Kullanılır?

Vücudunuzun bir bölgesinde ağrı hissettiniz. Hekiminize muayene olmaya gittiniz. Muayene olduğunuz ve reçetenizde tylol tabletin yer aldığını gördünüz ancak kaç gün boyunca kullanacağınızdan emin değilsiniz.

Hemen belirtmeliyim ki tylol tabletin kullanım süresi hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Yani sabit bir kullanım süresi yoktur. Eğer kendi durumunuz için ne kadar kullanmanız gerektiğini yorum bölümüne yazarsanız sizin için fikir verebilirim ancak en doğru kullanım süresinin muayene sonucunda belirleneceğini unutmayın.

ASLA UNUTMA!!!

Uzun süreler boyunca kullanılan parasetamol etken maddeli ilaçlar, istenmeyen bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Tylol Tablet Aç mı Tok mu Kullanılır?

Tylol tablet isimli ilaç normalde 1 bardak su ile birlikte yutularak içilir. Peki bu durumda aç karnına mı tok karnına mı içmek gerekir?

Tylol tablet aç karnına da tok karnına da tüketilebilen bir ilaçtır. Aç karnına veya tok karnına alacağınız bilgisini muayene olduğunuz hekiminiz vermelidir. Aç karnına tüketildiğinde tok karnına tüketilmesine oranla daha hızlı ve yüksek etki görülür.

Çocuklar Tylol Tablet Kullanabilir mi?

Yazımın ilk kısımlarında bahsettiğim gibi bu ilacı 12 yaş ve üzerinde olan bireyler uygun dozlarda güvenle kullanabilmektedirler. Uygun endikasyon ortaya çıktığında 6 yaşına kadar olan çocuklarda da doktorun verdiği doz ve sıklıkta kullanım gerçekleştirilebilir. Daha küçük çocuklarda ise tylol süspansiyon formunun kullanılması önerilir. Calpol süspansiyon buna benzer ilaçlardan bir tanesidir.

Tylol Tablet Ne İşe Yarar?

Zaman ilerledikçe insan vücudunun bazı kesimlerinde çeşitli çevresel faktörlerinde etkisiyle ağrılar ortaya çıkar. Bu ağrıların kaynağının tespit edilip ortadan kaldırılması kadar ağrının daha az hissedilmesini sağlamakta önemlidir. İşte tam bu noktada tylol tablet devreye girer. Şimdi maddeler halinde tylol ne için kullanılır ve tylol tablet hangi hastalıklarda kullanılır sorularının cevaplarını verelim.

Tüm bu ağrılara ek olarak bazı diğer ağrıların varlığında da bu ilaç kullanılır. Temelde önemli olan ilacın nasıl kullanılması gerektiğidir. Çünkü yanlış kullanımlar çok yaygındır.

Tylol Tablet Etki Mekanizması

Tylol tablet oral yoldan alınarak kullanılan bir ilaçtır. Yutulduktan sonra emilmesi oldukça hızlı gerçekleşmektedir. Emilim bittikten sonra etkisini prostaglandin sentezini bloke ederek gösterir. Prostaglandin adı verilen yapılar ağrının keskinliğini artırarak ağrı hissini güçlendirirler. İnhibe edildiklerinde ise bu keskinlik ortadan kalkar.

Tylol Tablet Etkisi Ne Zaman Başlar?

Temel olarak ağızdan alındığını ve hızlıca kana karıştığını söylemiştim. Kana karıştıktan sonra etkisini gösterme süresi ortalama olarak 30 dakikaya denk gelmektedir. Bu süre her kişide aynı olmayabilir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında kişinin kilosu, metabolizması ve ilacı aç ya da tok karnına alıp almadığı bulunmaktadır.

Tylol Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Ortalama olarak etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 30 dakikadır.

Tylol Tabletin Etkisi Ne Kadar Sürer?

İlacın ağız yoluyla alınmasını takiben etkinin maksimum hissedildiği bir dönem vardır. Alındıktan sonra 3 ile 4 saat kadar etkisi sürer ve sonra azalarak kaybolur.

tylol tabletin etkisi
Tylol tablet diğer parasetamol içeren ilaçlar gibi etki gösterir.

Tylol Tablet Etkisi Ne Zaman Maksimum Olur?

Tylolün etkisinin maksimum düzeylere çıkabilmesi için gereken süre yine bireyden bireye değişiklik göstermekle birlikte 1 ile 3 saat aralığındadır. Bu süre sonrasında etki azalır ve minimize olur.

Gebelik Döneminde Tylol Tablet Kullanılır mı?

Etken madde olarak parasetamol bulunduran tylol tarzındaki ilaçlar güvenilirliği nedeniyle gebeler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Peki bu tercih doğru mudur? Gebeler bu şekilde tylol kullandıklarında bebeklerine bir zararı olur mu?

Lütfen Dikkat Ediniz!

Tylolün hayvanlar üzerinde yapılan deneylerinde zarar verici etkisi gözlenmemiştir ancak gebe kadınlar üzerinde denenerek yapılan çalışmalar bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu veriler hiçbir zaman tam olarak netlik kazanamayacaktır.

Özetleyecek olursak gebelik sürecinde tylol kullanımı sadece doktorunuzu muayenesi sonrasında hastayı kar ve zarar dengesini gözeterek değerlendirmesi sonucunda kullanılmalıdır.

Annenin Kanından Bebeği Etkiler!!

Tylol ağızdan alındıktan bir süre sonra kana karışır. Bunu takiben bebeğin kanına geçerek anne kanı seviyelerine ulaşır.

Tylol Tablet Gebelik Kategorisi

Tahmin edeceğini üzere piyasada yer alan bütün ilaçların gebelik döneminde kullanılması ile ilgili bir kategorizasyon yapılmıştır. Bu kategorileme yöntemine göre iyiden kötüye doğru A,B,C,D … şeklinde gitmektedir. Her bir kategorinin farklı manaları vardır.

Tylol Gebelik Kategorisi

Tylol tablet gebelik kategorisi B’dir.

Emzirme Döneminde Tylol Tablet Kullanılır mı?

Lohusa kadınların emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması gebelik sürecinde kullanılmasına göre çok daha masum bir durumdur. Bazı araştırmalarda 650 mg’lık parasetamol etken maddesi içeren ilaçların tüketilmesi durumunda anne sütüyle bebeğe yalnızca yüzde 1’i veya daha az bir kısmının geçtiği gösterilmiştir.

Netice itibariyle emziren annelerde tylol tablet güvenle kulanılabilmektedir. Bu dönemde anne sütü ile bebeğe çok düşük oranlarda geçtiği için bebek için risk teşkil etmez ancak bu değerlendirme her hasta için ayrı ve doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Tylol Tabletin Yan Etkileri Var mı?

İlaç dünyasında her ilacın tedavi edici etkilerinin yanı sıra bazı yan etkileri de görülebilmektedir. Bu etkiler hafif şiddette olabileceği gibi şiddetli de olabilmektedir. Dolayısıyla ilaç alırken mutlaka hekiminize muayene olmalı ve öyle almalısınız.

Tylol Tablet İçtiğinizde Bunlar Başınıza Gelebilir!

Midede ağrı, bulantı ve kusma, iştahsızlık, kaka renginde değişim, idrarda koyuluk, sarılık.

Genel olarak yaygın bir biçimde mide bulantısı, baş dönmesi, somnolans, dispepsi, kabızlık, karın ağrısı, parestezi gibi semptomlar görülebilir. Daha seyrek bir biçimde bronkospazm, gis kanaması, lyell sendromu, steven jonhson sendromu, toksik epidermal nekrolizis gibi patolojik bir takım durumlar görülebilir.

Siz Siz Olun Dikkat Edin !

İlacı aldıktan sonra nefes alışverişlerinizde değişme, cildinizde kızarma, boğazda şişkinlik tarzında belirtileri görülmeye başlanırsa derhal bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Bu tarz acil durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekebilir.

Tylol Tablet Fiyatı 2022

Tylol tablet ilaç piyasasında çok sık satılan ve kullanılan ilaçlardan biridir. Tylol fiyatı 2021 yılında olduğu gibi bu sene de sıkça güncelleme alacaktır.

2022 itibariyle tylol tablet fiyatı 4.59 TL’dir.

Tylol Tablet Muadili İlaçlar

İlaç piyasasında birçok ilaç aynı etken maddeyi içermektedir. Bu ilaçları muadil ilaçlar adı verilir. İçerisine aynı etken madde koyulur ancak farklı firmalar tarafından üretilir. Birebir aynı etkiyi göstermezler ancak etkileri birbirine çok yakındır. İşte tylol tablet eşdeğeri ilaçlar:

 1. Parol 500 mg tablet
 2. Pirofen 500 mg tablet
 3. Tamol 500 mg tablet
 4. Panadol 500 mg tablet
 5. Minoset 500 mg tablet

Çok Fazla Tylol Tablet İçersem Ne Olur?

Daha önceki başlıklarda üstüne basa basa belirttiğim gibi bu ve diğer ilaçları kullanırken mutlaka doktorunuzun reçetesinde verdiği şekilde kullanınız. Çok fazla sayıda tylol tablet kullanımı hayatı tehdit edici seviyelerde etkileyebilir. Bu tarz durumlarda mutlaka bir acil servise başvurunuz.

fazla sayıda tylol tablet içersem ne olur
Tylolu çok sayıda içerseniz parasetamol zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

Uygunsuz dozlarda tylol alınması halinde hasta parasetamol zehirlenmesi yaşayabilir. Bu gibi durumlarda genelde hastanın midesi yıkanıp aktif kömür verilir. Sonrasında asetilsistein ile tedaviye devam edilir.

Kimler Tylol Tablet Kullanmamalıdır?

Bazı hastalıkların varlığında ya da özel durumlarda tylol tablet kullanımı sınırlandırılmalı veya engellenmelidir.İşte kimler tylol tablet kullanamaz ya da dikkatli kullanmalıdır sorusunun cevabı:

 • Akciğer hastalığınızı varsa
 • Kansızlık gibi şikayetleriniz varsa
 • Kırmızı kan hücrelerinde yıkım ile seyreden hastalıklarınız varsa
 • Karaciğerde bozukluk varsa
 • Böbrekte bozukluk varsa
 • Alkol kullanıyorsanız
 • Deride kızarıklık ya da farlı bir reaksiyon ortaya çıkıyorsa
 • Gilbert Sendromu hastalığınız varsa

mutlaka bu ilacı doktor kontrolünde dikkatli kullanmalı ya da kullanmamalısınız.

Tylol 500 mg tablet kullanım rehberi başlıklı yazımın sonuna gelmiş bulunuyorum. Hala aklınıza takılan hususlar varsa alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazarak cevaplamamı bekleyebilirsiniz. Sizlere cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

1. Acetaminophen - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 28.11.2021

2. Paracetamol: mechanism of action, applications and safety concern - PubMed (nih.gov) Erişim Tarihi: 28.11.2021

(Bu yazı ilk defa 28 Ekim 2021 tarihinde yayınlanmıştır.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın