Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Hemen herkesin çektiği sırt ağrısı ilerledikçe çekilmez bir sorun olacaktır. Bu yüzden bir an önce doktora giderek tedaviye başlamak gerekir. Kemik, kas ve sinirlerin birleşim noktasında bulunan sırtta ağrılar olmasının pek çok sebebi olabilir.

sirt agrisi icin hangi doktora gidilir
Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir veya sırt ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Doğru teşhis konulması için mutlaka tüm bu sebeplerin değerlendirilmesi gerekir. Kontroller için bir kaç doktor gezmeniz gerekse bile doğru teşhis sayesinde büyük oranda sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz. İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Sırt ağrısı için hangi bölüme gitmek gerekir?
  2. Sırt ağrısına hangi bölüm bakar?
  3. Sırt ağrısı için hangi bölümden randevu alınır?
  4. Dahiliye sırt ağrısına bakar mı?
  5. Sırt ağrısı için hangi branşa gidilmeli?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Sırt Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Sırt ağrıları için hangi doktora gidilir diye merak ediyorsanız bir kaç seçeneğiniz var. Ortopedi, nöroloji ve fizik tedavi bölümlerinde çalışan doktorlar sırt ağrılarınıza bakacaktır. Ağrı tipiniz, belirtiler ve diğer hususlar birlikte değerlendirildiği zaman doğru doktora gidebilirsiniz. Hangi doktora gitmeniz gerektiğini öğrenmek için ilk olarak aile hekiminize gitmek iyi bir tercih olacaktır.

Sırt ağrıları için ilk olarak aile hekimine başvurmak gerekir. Aile hekiminize şikayetlerinizi ve belirtileri aktarmalısınız. Durumunuza göre hekiminiz size sorular soracaktır. Yapacağı genel bir muayene ile de sırtınızı kontrol edecektir. Böylece sırt ağrılarınızın kaynağı anlaşılacaktır. Aile hekiminiz size nöroloji ya da fizik tedavi gibi bölümlerden hangisine gitmeniz gerektiğini söyleyecek ve hatta sizin için randevu alabilecektir. Aile hekiminizin koyacağı ilk teşhis ile doğru doktora giderek hızlıca tedaviye başlayabilirsiniz.

Sırt ağrılarınızın kaynağı kemiklerden kaynaklanıyorsa ortopedi uzmanına gitmek en iyisidir. Omuriliğinizi koruyan kemiklerinizden kaynaklanan çatlak, çıkık, yerinden oynama, kayma gibi sorunlar olabilir. Bu durumlar en çok ani hareketler, yanlış hareketler ya da sırtınızı zorlamaktan kaynaklanabilir. İşte bu sorunlardan biri olduğunu düşünüyorsanız ortopedi uzmanı sizin için daha kolay çözüm sunacaktır.Tedavi olarak ise ortopedist tarafından düzeltilebilecek olan hususlar düzeltilir. Daha büyük sorunlar içinse cerrahi müdahale gerekecektir. İlaç kullanımı ile desteklenen tedavi sonucu hastalar kısa süre sonra iyileşecektir. Hemen ortopedi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Nöroloji uzmanları genellikle beyin fonksiyonlarını inceleyen kişiler olarak bilinir. Ancak nörologlar tüm sinir sistemini incelemektedir. Bu yüzden sırt ağrısı için nöroloji uzmanına gitmek pek akla gelmeyebilir. Ancak sırt ağrılarınızın sebebi omurilikten kaynaklanıyorsa mutlaka nörologa gitmeniz gerekir. Gerekli soruları soran, tetkikleri yapan nörolog, tam teşhis için MR da isteyebilir. Fiziksel muayene yaparak sinirlerle ilgili sorunları da saptayacaktır. Sinir sisteminden kaynaklı bir sorun varsa sırt ağrıları için nörolog aradığınız doktordur. Nöroloji hangi hastalıklara bakar başlıklı detaylı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Fizik tedavi uzmanları genellikle tedavi safhasında devreye girerler. Nöroloji ya da ortopedi doktorları teşhis koyduktan sonra tedavi için fizik tedavi uzmanına yönlendirecektir. Bunların dışında sırt ağrınızın spesifik bir sebebi bulunuyorsa, çok çalışmaktan, yanlış oturma pozisyonlarından vb. sebeplerden oluşan sırt ağrılarınız için fizik tedavi uzmanı size çözüm sunacaktır.Fizik tedavi sırasında hastalara rehabilite uygulanacaktır. Kemik, sinir ve kas problemleri için fizik tedavi ile büyük iyileşme sağlanacaktır. Üstelik fizik tedavi cerrahi operasyon olmadığı için hastaların iyileşme süresi kısa olacaktır. Ağrılar hafifleyerek zamanla azalacaktır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Sırt Ağrısı için Hangi Branşa Gidilmelidir?

Sırt ağrısı için önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi ortopedi, fizik tedavi, nöroloji bölümüne veya aile hekiminize gidebilirsiniz. Sırt ağrıları hemen her insanın yaşadığı bir sorundur. Bunun temel sebebi ise vücudu hor kullanmaktır. Aksama bilgisayar ya da masa başında çalışmak, eğilip doğrulurken ani hareket etmek, çok çalışmak gibi özensiz hareketler sırt ağrılarına sebep olacaktır. Üstelik bu ağrılar kronik bir hal alacağı için sürekli tekrarlayarak sizi içinden çıkılmaz bir hale sokabilir. Günlük işlerinizi bile yapamaz hale gelebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka ağrılarınız iyice çoğalmadan uzman bir hekime görünmeniz gerekir. Böylece kısa sürede sağlığınıza kavuşabilirsiniz.


Sırt ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu atındaki yorum bölümüne yazbilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın