Kas Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kas Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Kas ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Kas ağrıları günlük hayatı çekilmez kılan ağrılardandır. Bazen kolunuzu bile kaldırmanıza engel olan ağrılar söz konusu olabilir. Durumunuz ağırlaşmadan mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

kas agrisi icin hangi doktora gidilir
Kas ağrısı için hangi doktora gidilir ve kas hastalıklarına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

İnsanlar bu konuyla ilgili olarak internet ortamında şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Kas ağrısına hangi bölüm doktoru bakar?
  2. Kas hastalığına hangi branşın hekimi bakıyor?
  3. Kas hastalığına hangi doktor bakar?
  4. Kas hastalıklarına bakan bölüm hangisidir?
  5. Kas hastaları hangi bölüme girer?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde kas ağrısına hangi bölüm bakar konusuna açıklık getirelim. Kas ağrısı için hangi bölüme gidilir diye merak ediyorsanız ilk adres dahiliye olmaktadır. Genel bir ağrınız varsa dahiliye uzmanı size çözüm sunabilecektir. Ancak ağrılarınızın daha belirgin sebepleri varsa gerekli uzman doktora gitmeniz gerekir. Nöroloji uzmanı ya da ortopedi uzmanı size daha kalıcı çözümler sunabilir. Hatta kalp damar cerrahisi de size şifa sunan bölümlerden biri olacaktır. Şimdi detaylıca bölüm bölüm inceleyelim.

Kas Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Kas ağrınız için ilk olarak dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Kas ağrıları, romatizma gibi hastalıklara ilişkin ilk tetkikler dahiliye uzmanı tarafından yapılacaktır. Sikayetlerinizi anlattıktan ve genel tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuz ağrılarınızın sebebi hakkında size bilgi verecektir. Spesifik ağrılarınız için diğer uzmanlara yönlendirebilecektir. Hemen dahiliye hangi hastalıklara bakar başlıklı detaylı yazımıza geçmek için tıklayınız.

Romatizma hastalarının şikayetleri ilk olarak kas ağrıları ile başlayacaktır. Dahiliye uzmanı tarafından romatizmanız muayene edilecektir. Eğer olumsuz çıkarsa daha detaylı tetkik ve tedavi için sizi romatoloji uzmanına sevk edecektir. Bu bölümde yapılan tetkiklerle ağrılarınızın kaynağı daha iyi anlaşılacaktır.

Kas ağrılarınız zamanla artarak yavaş yavaş ilerledikçe, sebebi sinir sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en akıllıca çözüm nöroloji uzmanına gitmektir. Sinir sisteminden kaynaklanan sorunlarınız nöroloji uzmanı tarafından kolayca çözülecektir.Nöroloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya geçmek için tıklayınız.

Kas ağrıları bazen farkında olmadan yaptığınız yanlış hareketlerden, bir yere çarpmanızdan ya da vücudunuzu hor kullanmanızdan kaynaklanabilir. Iste bu durumlarda ortopedi uzmanı sizin sorununuzu daha iyi anlayacaktır ve tedavi edecektir.Ortopedi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya geçmek için tıklayınız.

Kas ağrılarının altında yatan sebepler bulunamazsa ya da bulunan sebebin tedavisi için fizik tedavi uzmanı devreye girecektir. Fizik tedavi programları ile kasların daha iyi çalışması sağlanırken, işlevselliği de arttırılacaktır. Hastayı rehabilite etmek için açma germe hareketleri gibi fiziksel aktiviteler yaptırılabileceği gibi yardımcı aletlerle de fizik tedavi uygulanabilir.Fizik tedavi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya geçmek için tıklayınız.

Kas Ağrıları Hangi Branşa Girer?

Üstteki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi kas ağrıları fizik tedavi, nöroloji, ortopedi,romatoloji ve dahiliye branşlarının ilgi alanına girmektedir. Kas ağrıları çeşitli şekillerde olabilir. Eğer kan dolaşımı ile kasa iletilen oksijen miktarı azalırsa kas ağrısı oluşur. Bu ağrılar iskemi ağrısı olarak bilinir. Hareket eden hasta kaslarında ağrı hissedecektir. Bu durumda kalp damar cerrahisi ya da dahiliye uzmanı size yardımcı olacaktır.

Eğer kas ağrılarının sebebi sinir sisteminden kaynaklanıyorsa sinir kaynaklı ağrı olarak adlandırılır. Bu durumda ise hareket halinde ağrı hissedilmezken, dinlenme halinde ağrı olacaktır. Bu ağrılara nöroloji uzmanı bakacaktır. Ağrı çeşidine göre doktor seçimi yapabilirsiniz.

Ayrıca yakın geçmişte Türkiye’de görülmeye başlanan algoloji poliklinikleri sadece ağrı ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Algoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı hazırladığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.


Kas ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kas Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Benim omuzlarımda ağrı oluyor yatarken yorganı çekince kolumu kaldırınca oluyor bazende hiç olmuyor 6 aydır devam ediyor ne yapmalıyım teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın