Boğaz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
310

Boğaz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Boğaz ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Oldukça farklı sebeplerle ortaya çıkabilen boğaz ağrısı her insanın hayatında onlarca kez etkilenebileceği sık görülen bir durumdur. Bu bölgede ortaya çıkan ağrı hissi boğazın iç tarafındaki mukozal yapılardan kaynaklanır. Çeşitli hastalıklar veya etkenler nedeniyle mukozal bölgede vücuttaki çeşitli hücrelerin katılımıyla enflamasyon adı verilen bir durum görülür.

bogaz agrisi icin hangi doktora gidilir
Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Boğaz ağrısı nedenleri incelendiğinde karşımıza virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar, tütün ürünlerinin kullanımı, tahriş edici özellikte dumana maruziyet, aşırı sıcak, soğuk veya asitli içecek tüketimi, sürekli ağız yoluyla nefes alıp verme, mide asitinin reflü gibi hastalıklar nedeniyle boğaza kadar ilerlemesi gibi etkenler göz çarpmaktadır.

Boğaz Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

İlk etapta belirtmek gerekiyor ki boğazın bir numaralı düşmanı sigara tüketimidir. Pasif içicilikte bilinenin aksine boğaz ağrısına sebebiyet verebilir. Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları takip eden bir belirtidir.Boğaz ağrısından korunabilmek için sık sık elinizi yıkayın, beslenmenize dikkat edin ve etken tespit edilmeden antibiyotik kullanmayın.

Antibiyotik kullanılabilmesi için bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı söz konusu olmalıdır. Eğer siz viral kaynaklı bir boğaz ağrısı için antibiyotik kullanırsanız boş yere ilaç kullanmış olursunuz. Ayrıca antibiyotik kullanımını mutlaka hekiminiz kontrolünde yapmalısınız

Boğaz Ağrım Var Hangi Bölümden Randevu Alayım?

Boğaz ağrıları için çoğu hasta ilk etapta bitkisel bir takım karışımlar kullanmaktadır. Bu karışımlardan fayda sağlamayan hastalarda genellikle hastaneye gelirler. Çoğunlukla bu hastaların birçoğunda bilinçsiz şekilde kullanılmış antibiyotik öyküsü vardır.

Boğaz ağrısı dayanılmaz bir hal aldıysa ve hasteneye gitmeye karar verdiyseniz hemen kulak burun boğaz polikliniklerinden randevu almalısınız. KBB hekimi gerekli tedaviler uygular ve fayda sağlayamazsa diğer branşlardan yardım alabilir. Diğer branşlara yönlendirme konusunda hastanın tıbbi öyküsü, fizik muayenesi ve yapılan testleri esas alınır.


Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here