Boğaz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Boğaz ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Oldukça farklı sebeplerle ortaya çıkabilen boğaz ağrısı her insanın hayatında onlarca kez etkilenebileceği sık görülen bir durumdur. Bu bölgede ortaya çıkan ağrı hissi boğazın iç tarafındaki mukozal yapılardan kaynaklanır. Çeşitli hastalıklar veya etkenler nedeniyle mukozal bölgede vücuttaki çeşitli hücrelerin katılımıyla enflamasyon adı verilen bir durum görülür.

bogaz agrisi icin hangi doktora gidilir
Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir sorusu sıkça aratılır.

Boğaz ağrısı nedenleri incelendiğinde karşımıza virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar, tütün ürünlerinin kullanımı, tahriş edici özellikte dumana maruziyet, aşırı sıcak, soğuk veya asitli içecek tüketimi, sürekli ağız yoluyla nefes alıp verme, mide asitinin reflü gibi hastalıklar nedeniyle boğaza kadar ilerlemesi gibi etkenler göz çarpmaktadır.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

İlk etapta belirtmek gerekiyor ki boğazın bir numaralı düşmanı sigara tüketimidir. Pasif içicilikte bilinenin aksine boğaz ağrısına sebebiyet verebilir. Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları takip eden bir belirtidir. Boğaz ağrısından korunabilmek için sık sık elinizi yıkayın, beslenmenize dikkat edin ve etken tespit edilmeden antibiyotik kullanmayın.

Antibiyotik kullanılabilmesi için bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı söz konusu olmalıdır. Eğer siz viral kaynaklı bir boğaz ağrısı için antibiyotik kullanırsanız boş yere ilaç kullanmış olursunuz. Ayrıca antibiyotik kullanımını mutlaka hekiminiz kontrolünde yapmalısınız

Boğaz Ağrım Var Hangi Bölümden Randevu Alayım?

Boğaz ağrıları için çoğu hasta ilk etapta bitkisel bir takım karışımlar kullanmaktadır. Bu karışımlardan fayda sağlamayan hastalarda genellikle hastaneye gelirler. Çoğunlukla bu hastaların birçoğunda bilinçsiz şekilde kullanılmış antibiyotik öyküsü vardır.

Boğaz ağrısı dayanılmaz bir hal aldıysa ve hasteneye gitmeye karar verdiyseniz hemen kulak burun boğaz polikliniklerinden randevu almalısınız. KBB hekimi gerekli tedaviler uygular ve fayda sağlayamazsa diğer branşlardan yardım alabilir. Gidilebilecek diğer bölüm ise iç hastalıkları bölümüdür. Diğer branşlara yönlendirme konusunda hastanın tıbbi öyküsü, fizik muayenesi ve yapılan testleri esas alınır.


Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Boğaz Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. hocam 40 gündür boğazım derisinde batma oluyur tıraş olduktan sunra agrilar oluyur hem ağrı hem batma oluyur

    Cevapla

Yorum yapın