Adet Sancısı için Hangi Doktora Gidilir?

0
1678

Adet Sancısı için Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Yetişkinliğe ilk adım olarak tanımlanan ve ergenlikten çıkma sürecinde vücudun verdiği doğal reaksiyonlardan biri olarak bilinen adet sancısı, buluğ çağında meydana gelmektedir. 21 ila 28 günde bir tekrar eden regl kanamaları, beraberinde adet sancısı olarak da tanımlanan kasılmalara neden olur. Farklı yaş gruplarında olduğu gibi her kadında da farklı türde ve şiddette kendini gösterebilen adet sancısı, şiddeti konusunda olduğu kadar süresi ve evreleri bakımından da farklılık yaratabilmektedir.

Adet Sancisi icin hangi doktora gidilir
Adet Sancısı icin Hangi Doktora Gidilir ile ilişkili görsel.

Kasılmaların belirli periyotlarda ilerlemesi, sancıların ortalama sürenin dışına çıkmaması, kanamaların sağlıklı şekilde devam etmesi adet döneminin sağlıklı ve mümkün olduğunca az sancıyla geçmesini sağlar ve bu durum vücudun sağlıklı şekilde pis kanı attığını gösterir. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak su şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Adet sancısına hangi doktor bakar?
  2. Adet sancıları için hangi bölüme gidilir?
  3. Adet sancısı için hangi bölümün doktoruna gitmeliyim?
  4. Regl sancısına hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde adet sancısı için hangi doktora gidilir konusuna değinelim.

Adet Sancısı için Hangi Bölüme Gidilir?

En yaygın olan belirtilerin başında şiddetli ağrının geldiği adet döneminde kabızlık, hâlsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve hatta ishal gibi rahatsızlıklara rastlamak da mümkündür. En sık rastlanan reaksiyon ise vücudun belirli bölgelerinde şişlik meydana gelmesidir.
Söz konusu belirtiler normal ve sağlıklı olarak tanımlayabileceğiniz reaksiyonların dışında ise, adet sancısı için Kadın Hastalıkları bölümüne görünmeniz gerekir. Metabolizmal yapı farkı nedeniyle adet sancısı, vücudun fonksiyonlarına bağlı olarak farklılık gösterebildiği gibi yaşam tarzı ve yaşam kalitesine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle yıllık periyotta baz aldığınız takvimde mevcut adet sancısı ya da adet kanaması olağanın dışında ise, Kadın Hastalıkları bölümüne başvurmalısınız. Adet sancısı ve adet kanaması dışında söz konusu dönemin tarihlerinde sürekli farklılık saptamanız durumunda da ilgili bölüme başvurmalısınız. Peki, regl sancıları için hafifletici yollar nelerdir?
• Düzenli spor yapmak
• Sporla birlikte yaşam kalitenize etkileyecek ve vücudunuzu zinde tutacak aktiviteler. Örnek: Masaj.
• Sağlıklı yaşam tarzını ve sürekliliği sağlamak
• Özellikle adet döneminde rahatlatıcı, gevşetici özellikleri bulunan bitki çayları içmek
• Gün içinde vücudunuzu rahatlatacak egzersizler yapmak
• Sigara ve alkol başta olmak üzere kötü alışkanlıklardan uzak durmak


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafindaki yorum bölümüne yazarak uzman ekibimizin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here