Ateş Basması İçin Hangi Bölüme Gidilir?

5
3312

Ateş Basması İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ateş basması için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Mevsimsel faktörlerin başl27ıca belirtileri arasında yer alan ateş basması, vücudun normal ısı değerlerinde ani değişimlere maruz kalması sonucu çeşitli semptomlar ve işaretler vermesi ile ortaya çıkar.

ates basmasi icin hangi bolume gidilir
Ateş basması için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Yaşam standardı, metabolizma değerleri, ateş basmasına neden olabilecek herhangi bir hastalığın bulunması ve mevsimler değişkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan ateş basması, genelde orta ve ileri yaş hastalarda gözlemlenmektedir. Özellikle sık seyahat eden ve vücut ısısı sürekli olarak değişkenlik gösteren bireylerde sıkça karşılaşılan ateş basması, vücudun mevcut ortamdaki mevsimsel şartlara ayak uydurmak için geliştirdiği koruyucu mekanizmanın sürekli olarak değişmesi ve denge kaybına uğraması ile meydana gelmektedir.

Öte yandan erkeklere kıyasla kadınlarda sık karşılaşılan bu durum, özellikle regl dönemindeki hormonal değişimler nedeniyle ortaya çıkan dönemsel belirtilerden biri olarak kabul edilmektedir. Erkeklerde belirli bir dengede olan vücut direncinin zorlanmasıyla ortaya çıkan ateş basması, kadınlarda neredeyse her regl döneminde meydana gelmektedir. Bunun nedeni dönemsel olarak ayda bir hormonal yapıdaki değişimlerdir.

Dönemsel hormonal değişikliklerin yanı sıra obezite, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi sinir sistemini ve vücut direncini doğrudan etkileyen hastalıklara bağlı olarak da meydana gelebilen ateş basması, özellikle 35 yaş üstü hastalarda sıkça görülmektedir. Mevsimsel değişkenler gibi geçici ve kısa süreli ateş basması rahatsızlıkları vücudun uğradığı ani ısı değişimleri ile alakalıdır. Bu durum tehlike arz etmemekle birlikte sürekli nüksetmesi ve uzun sürmesi durumunda gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Peki, sağlıksız olarak kabul edilebilecek ve bir hastalığa işaret ettiği düşünülecek olan ateş basması belirtileri nelerdir?

 • Kişi ateş basması nöbetlerinde kendisini çok bunalmış ve tahammülsüz hissediyorsa,
 • Ani terlemelere maruz kalıyor ve bu terlemeler sonrası yaşadığı hararet hâlâ devam ediyorsa,
 • Ateş basması nöbetlerinde kronik bir çarpıntı meydana geliyorsa,
 • Mide bulantısı, baş dönmesi, sürekli kusma isteği ve hâlsizlik gözlemleniyorsa,
 • Yaşanan çarpıntıyla birlikte göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar meydana geliyorsa,
 • Ateş basması sırasında genel ve kronik bir yorgunluk, hâlsizlik ve baş dönmesi hissediliyorsa gerekli kontrolleri yaptırmalıdır.

Ateş Basmasına Hangi Bölüm Bakar?

Ateş basması nöbetlerini kronik olarak yaşıyor ve olası bir hastalıktan şüphe duyuyorsanız, başvurmanız gereken bölüm Dâhiliye kliniğidir. Yapılacak olan ilk kontrollerin ardından uzman doktor tavsiyesi ile gerek görülmesi durumunda Dermatoloji veya Endokrin bölümü de çeşitli testlerde bulunabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Merhaba ben 4 yıldır gitmediğim doktor kalmadi ama sunuç yok yıl uyuşma vardi azaldı arada nuksedıyor ama yüzümde ateş basması özelikle aksam ları aynı saatlerde oluyor 40 derece bi insanin ateşi olsunda yanma gibi oluyor hem kzarıyor hem yanıyor kulak yüz boyun gün icindede elimi koysam yuzume yatsam üstüne baskı yapıyor içinde bir şey yanıyor gibi işi veriyor çok yoruldum ne yapmam lazim tomografi beyin fiili sinüzite cildiye bu konuyla ilgili ne bi tedavi ne bi tedavi uyguladı hergün benim yaşattığı günlük yaşattımı çok etmiyor konuşamıyorum onkadar bitkin oluyorum bu konu hakkında bilgi vermenizi yol göstermemizi allah rızası için gerçek ten yoruldum bir çözüm durumumda yok özele gidip adan zeye sebebini öğrenimim sadece çözüm

 2. Hocam beni yaklaşık bir senedir aralıksız olarak, günde 15-20 kez periyodik olarak sıcak basıyor ve terliyorum. Epey bir doktora gittim, birseyin yok diyorlar. Bunun yanında ara sıra kemiklerimde hafif ağrıyor.ne yapacağımı bilemiyorum artık.

 3. Merhaba

  3 gündür özellikle geceleri müthiş derecede ateş basıyor. Sanki beni unutmamak için programlanmış zatüre olmaktan korkuyorum. Hastaneye gidince kendi kendine yok oluyor. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim hocaö

 4. Merhaba
  Vücuduma belden yukarı ara ara sıcak basıyor.başıma vuruyo sonra iki dk geçiyor boğuluyorum zannediyorum düzenli uyku uyuyamıyorum nereye başvurmam gerekiyor

  • Merhabalar Zara Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ateş basması şikayeti menapozda dahil olmak üzere birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu noktada başka hastalıklarınızın olup olmadığı, yaşınız ve bazı diğer faktörler önemlidir. Altta yatan bir patolojik durumun olup olmadığını belirlemek için Genel Dahiliye bölümünden randevu almalısınız. Dahiliye uzman hekimi muayenesini, tetkik ve tahlillerini yaptıktan sonra gerekli görürse diğer bölümlere yönlendirebilir. Muayene olduktan sonra bizimle de bilgi paylaşırsanız durumunuz hakkında konuşabiliriz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here