Göbek Deliğinde Kaşıntı ve Koku Neden Olur?

Göbek Deliğinde Kaşıntı ve Koku Neden Olur?

Göbek deliğinde kaşıntı ve koku neden olur konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Tıp literatüründe Omfalit olarak tanımlanan göbek iltihabının en belirgin özelliklerinden biri olan göbek deliği kaşıntısı, çok çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi metabolizma ile alakalı patolojik ya da alerjik etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Genellikle dış etken kaynaklı ortaya çıkan Omfalit, yani göbek iltihabını, farklı yaş gruplarından kadın ve erkeklerde görülebilecek geçici bir rahatsızlık olarak tanımlamak yanlış olmaz.

gobek deliginde kasinti ve koku neden olur
Göbek deliüinde kaşıntı ve koku neden olur ile ilişkili görsel.

Uzman hekimler tarafından yapılan incelemeler ve tıbbi araştırmaların ortaya koyduğu üzere tekstil ürünlerinden derimize nüfuz eden küçük tiftikler, iplikler ve kumaş parçacıkları, vücutta alerjik reaksiyonlara neden olurken, göbek bölgesinde de iltihaba yol açabilecek kaşıntı ve koku gibi reaksiyonlar yaratabiliyor.

Genellikle gerekli temizlik standartlarının sağlanamaması ile ortaya çıkan göbek deliğinde kaşıntı ve koku, medikal ya da cerrahi herhangi bir işleme gerek kalmadan çözülebilecek bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Kişisel temizlik alışkanlıklarının yanı sıra giyim kuşamda dikkat edilecek bazı püf noktalar ile iltihabi durumların da önüne geçebilir, göbek deliğinde kaşıntı ve koku rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Peki, göbek deliğinde meydana gelen kaşıntı ve koku şikâyetlerinin en sık rastlanan nedenleri nelerdir?

Fiziki Alışkanlık: Özellikle erkeklerde sıkça görülen dokunma ya da kaşıma alışkanlığı, bölgede bakteri üremesini tetiklerken koku ve kaşıntının artmasına ve iltihabi vakaların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.

Terleme: Özellikle bünyesi aşırı terlemeye müsait kişilerde sıkça görülen göbek deliği kaşıntısı, beraberinde koku ve iltihabın ortaya çıkmasını da tetiklemektedir. Göbek deliği bölgesinde biriken ter damlaları nem oluşumuna, nem ise bakteri üremesine neden olmaktadır.

Temizlik Alışkanlığı: En sık karşılaşılan nedenler arasında başta gelen hijyen faktörü, özellikle yetişkin bireylerde sıkça karşılaşılan bir etkendir. Banyo alışkanlıkları yeter seviyede olmayan ve göbek deliği başta olmak üzere vücudun bakteri üretmesine imkân tanıyacak bölgelerini gerekli şekilde temizlemeyen kişilerde sıkça görülmektedir.

Piercing: Piercing başta olmak üzere tercih edilen birçok takı, bölgede enfeksiyon oluşumuna neden olurken, terleme ile birlikte koku ve iltihap oluşumunu da tetiklemektedir.

Göbek Kaşıntısı ve Göbek Kokusu Nasıl Önlenir?

Uzman hekimler tarafından da tavsiye edildiği üzere, göbek deliğinde kaşıntı ve kokuya neden olan unsurlara dikkat etmeniz, ilgili şikâyetlerinizin tedavi edilmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle kişisel temizlik alışkanlıklarınızı daha hijyenik bir hâle getirmek, bölgede oluşabilecek koku, akıntı ya da kaşıntı şikâyetlerinizi ortadan kaldırabilir.

Temizlik alışkanlığının yanı sıra varsa şayet göbek kaşıma alışkanlığınızdan vazgeçmeli ve bölgeyi gün içinde belli aralıklarla sterilize etmelisiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın