Göbek Düşmesi için Hangi Doktora Gidilir?

1
10672

Göbek Düşmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Kişilerde göbek düşmesi tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Bir defa olabileceği gibi tekrarlama ihtimalide vardır. Genel olarak kişide göbek bölgesinde ağrı, çeşitli bölgelerde kızarıklıklar, göbek bölgesinde kasılmalar ve sızlamalar görülür. Kişi ne olduğunu anlamaz ancak göbek düşmesi yaşıyor olabilir. Göbek düşmesi için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı bu konuda şüpheleri olan kişiler tarafında merak edilen bir konudur.

gobek dusmesi nedir
Göbek düşmesi nedir ile ilişkili görsel.

Göbek Düşmesi Nedir?

Karın kaslarının çeşitli nedenlerden dolayı zaman içerisinde özelliğini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak kasılma, esmene ve gerilme ile karşılaşan karın kası zamanla işlevini kaybedebilmektedir. Göbek düşmesi göbek kayması olarak da bilinmektedir. Hastalık basit bir hastalık gibi görülse de kişinin yüksek derecede ağrı çekmesine neden olabilmektedir. Kişini ağır bir maddeyi kaldırma sonucunda karın kaslarını germesi nedeni ile ortaya çıkması oldukça sık görülür.

Diğer taraftan bu hastalık özellikle anne karnında başlamaktadır. Sebebi net olarak bilinmese de kalıtsal olarak kişilerde göbek düşmesi oluşabilmektedir.

Göbek Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

Anne karnında bebek ile anne arasında göbek kordonu bulunmaktadır. Anne ile bebek arasındaki tek bağ olan bu kordon doğum sonrasında kesilmektedir. Belirli bir zaman sonra ise bu kordon tamamen düşerek göbekte bir delik oluşmaktadır. Göbek deliği göbeğimizin merkezidir ve göbek düşmesi olduğunda aşağı veya yukarı doğru hareket etti görülebilir. Belirti olarak bu durumdan şüphelen kişi kendini kontrol etmelidir.

Normal şartlarda göbek deliğinden nabız hissedilir. Göbek düşmesinden şüphelenen kişi göbek deliğine basın uygulayarak nabzın alınıp alınmadığına bakması gerekiyor. Eğer nabız hissedilmiyorsa göbek düşmesinden şüphelenebilir.

Bu rahatsızlığı yaşan kişilerde karın bölgesinde ağrı, ishal, kalça, uyruk kemiği ve belge ağrı, dik oturamama, iştahta azalma, şişkinlik ve kızarıklık belirtileri de görülebilmektedir.

Göbek Düşmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Göbek düşmesi için hangi doktora gidilir konusunda eğer bu hastalıktan şüpheleniyorsanız ilk yapmanız gereken Genel Cerrahi bölümüne başvurmaktır. Bölüm uzmanları gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra yapılması gereken tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. Genel olarak bu bölümde tedavi gerçekleşse de eğer gerek görülürse farklı bölümlere de sevk edilme söz konusun olabilmektedir. Böylelikle tedavi tek yönlü değil geniş çaplı sürdürülmektedir.

Göbek Düşmesi Tedavisi Nedir?

Göbek düşmesi vakalarında ne yazık ki kesin bir tedavi yoktur. Yaşanılan göbek düşmesi vakalarında uzman doktorlar tarafından yapılan müdahaleler ile göbeğin tekrardan yerine gelmesi için muayene edilmektedir. Diğer taraftan bu konu ile ilgili birçok alternatif tıp uygulanmaktadır. Özellikle bölgeye bardak çekme tedavisi uygulanabilmektedir. Diğer bir uygulama ise hacamattır. İki yöntemde konusunda deneyimli ve bilgili kişiler tarafından yapılmalıdır. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Göbek düşmesi zaman zaman tekrarlanabilen bir hastalık olduğu için bu konuda tedavi sürekli takip edilmelidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here