Göbek Deliğinin Üstünde Ağrı Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Göbek deliğinin üst bölgelerinde ve çevresinde görülen ağrılar insanları telaşlandırabilmektedir. Bu ağrılar ani ve geçici olabilmektedir. Ancak göbek deliği üstünde ve çevresinde görülen ağrı süreklilik gösteriyor ve ağrının yanı sıra farklı sorunlarda oluşuyorsa doktora başvurulması gerekir.

gobek deliginde agri nedenler
Göbek deliği ağrısı birçok farklı nedenle ilişkilendirilebileceğinden doğru teşhis ve tedavi için bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir.

Göbek deliğinin üst kısmının yanı sıra çevresinde de ağrı görebilirler. Her iki durumda da birçok etken ağrıya neden olabilmektedir. Önemli olan ağrıların doğru analiz edilerek zamanında doktora başvurulmasıdır.

Gaz Birikmesi Göbek Deliğinde Ağrı Yapar mı?

Kabızlık veya tükettiğimiz besinler vücutta gaz yapabilmektedir. Kabız olan kişi kabızlık sorununu gidermedikçe gaz problemi yaşayabilir. Diğer yandan bazı gıdaların gaz yapıcı özelliği bulunduğu için bağırsaklarda gaz birikmesi oluşabilir. Bağırsak hareketleri gaz nedeni ile değişmesi sonucunda göbek deliğine oluşan baskı ağrı yapabilir. Göbek deliğinin çevresinde görülen ağrılardan biri olan gaz problemi geçici olarak insanların karşısına çıkmaktadır.

Apandisit Göbek Ortasında Ağrı Yapar mı?

Göbek deliğinin çevresinde oluşan ve arkasından başlayarak karın bölgesine kadar oluşan sert ağrı apandisit sorunlarının nedenidir. Apandisit ağrıları genel olarak göbek deliğinin üst bölgesinde veya alt bölgesinde başlar. Hastalık ilerledikçe ağrının şiddeti de artar.

Karın Fıtığı Göbek Ortasında Ağrı Yapar mı?

Karın fıtığından şüphelendiren nedenler arasında göbek deliğinin çevresinde ağrı ve aynı zamanda midede oluşan ağrıdır. Karın fıtığı olan kişide göbek deliğinin üstünde ağrı görülebileceği gibi altında, sağında veya solunda ağrı görülebilmektedir. Şiddetli ağrının yanı sıra şişmelere de yol açmaktadır. Kadın bölgesindeki organlardan birinin veya yağlı bir dokunun çeşitli nedenlerden dolayı karın duvarına yaptığı baskı sonucu oluşur.

Göbek Fıtığı Orta Hatta Ağrı Yapar mı?

Göbek fıtığı en çok bebeklerde görülür. Genel olarak bir süre sonra kendiliğinden azalır. Fıtık yetişkinlerde de görülebilmektedir. Göbek deliğinde şişkinliğin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Fıtık ağrısı orta hatta yansıyabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Göbek Ağrısı Yapar mı?

İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar birçok organı rahatsız edebileceği gibi idrar yaparken yanma belirtilerinin yanı sıra göbek deliğinde ağrılara neden olabilir.

Crohn Hastalığı Göbek Ağrısı Yapar mı?

Göbek deliği üzerinde oluşan ağrıların nedenlerinden bir diğeri ise Crohn hastalığıdır. Bu hastalık göbek deliğinin üst bölümünde ağrılara neden olabileceği gibi göbek deliğinin çevresine de ağrı verebilmektedir. Sindirim sisteminde oluşan hastalıklar nedeni ile bağırsaklarda oluşan iltihaplanma sonucu Crohn hastalığı görülür. Daha çok göbek deliğinin sağ bölgesinde ağrı yapar. Kişide ishal veya kabızlık görülebilir.

Hamilelik Göbek Ortasında Ağrısı Yapar mı?

Hamile olan kişilerde göbek deliği ağrıları görülebilir. Genel olarak geçici olan bu ağrıların bir önemi olmaz. Özellikle göbek deliğinin hassaslaşması sonucunda dokunulduğunda ağrı görülebilir. Hamile kişinin göbek fıtığı olması bu durumu artırabilir. Eğer göbek deliği ağrısının yanı sıra kusma, mide bulantısı gibi belirtilerde görülüyorsa doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonlarından şüphelenebilir.

Diğer Nedenler Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu, piercing deliği, mide ağrıları, mide yanması, reflü, bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar, alerji göbek deliğinde ağrılara neden olan diğer sebeplerdir.

Göbek Deliği Üzerindeki Ağrı Tehlikeli mi?

Göbek deliği üzerinde veya çevresinde görülen ağrıların geçici olması sıklıkla önemli bir durumun söz konusu olmadığını göstermektedir ancak bazı durumlarda doktora başvurulmalıdır. Özellikle ağrının geçmemesi, ani ve yüksek derecedeki keskin ağrılar, göbek deliği ile birlikte karın bölgesine dokunulduğunda oluşan hassasiyet, karın şişkinliği, mide bulantısı, kilo kaybı, kusma gibi durumlarda ciddi bir rahatsızlık şüphesi oluşabilir. Göbek deliği ağrıları ve diğer belirtiler sonrasında doktora başvurulmalıdır.

Göbek Deliği Ağrıları İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Yukarıdaki belirtileri bir arada gördüğünüzde kısa sürede doktora başvurmanız önemlidir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken Genel Cerrahi bölümü uzmanı olan bir doktora başvurmaktır. Genel tanı Genel Cerrahi tarafından konulabilmektedir. Tanı için elle muayene, ultrason, kan ve idrar tahlilleri istenebilir. Eğer başka hastalıklardan şüpheleniyorsa ilgili hastalığın bölümüne sevk edilme durumu da söz konusu olabilmektedir. Başvurabileceğiniz diğer bölümler tabloda verilmiştir.

Uzmanlık AlanıAçıklama
Genel CerrahiGöbek deliği ağrıları genel cerrahlar tarafından değerlendirebilir.
Dahiliye (İç Hastalıkları)Göbek ağrısı bazen iç organların durumu ile ilgili olabilir.
Aile HekimiAile hekiminiz genel sağlık sorunlarına ve ağrılara odaklanır.
Acil ServisAni şiddetli veya acil durumlarda oluşan göbek deliği ağrıları durumunda acile başvurunuz.
GastroenterolojiGöbek ağrısının gastrointestinal nedenlerini için gidilebilir.

Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek deliği üzerinde veya çevresinde görülen ağrıların nedenlerinin bulunması üzerinde tedavi şeklide belirlenmektedir. Enfeksiyon gibi hastalıklardan dolayı oluşan ağrılarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Göbek deliği ağrıları için ayrıca gerektiğinde cerrahi müdahalelerde uygulanarak hastalığın tedavisi için gerekli olan yöntemler uygulanmaktadır. Tedavi ile hasta kişide doktorun tavsiyelerine uymalı ve tedaviye destek olmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 8 Haziran 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Göbek Deliğinin Üstünde Ağrı Neden Olur?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba iyi günler her sabah uyandığımda kahvaltı yapamıyorum canım hiç birşey yemek istemiyor ve göbeğimin üst kısmında çok ciddi agrıyla uyanıyorum elimi dokunduğum zaman sanki yaraya dokunmuşum gibi sızlıyor bunun sebebi nedir ?

    Cevapla

Yorum yapın