Göbek Deliği İltihabı için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Göbek Deliği Akıntısı ve İltihabı için Hangi Bölüme Gidilir?

Göbek deliği akıntısı durumu ile karşı karşıya kaldığınızda hiç zaman kaybetmeden uzaman bir doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Peki göbek deliği akıntısı ve iltihabı için hangi bölüme gidilir? Doktorunuza gitmeden önce bu hastalık ile ilgili kısa bilgiler edinmeniz sizin yararınıza olacaktır.

gobek deliginde akinti ve kasinti icin hangi bolume gidilir
Göbek deliğinde ağrı, iltihap ve koku için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Göbek Deliği Akıntısı Nedir?

Her yaşta insanda görülebilen göbek deliği hastalığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı göbek deliğinde biriken bakteri, mantar ve farklı maddeler nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Göbek Deliği Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Göbek deliği akıntısı hastalığının en  önemli belirtisi akıntıdır. Akıntı gördüğünüzde direk bu hastalıktan şüphe edebilirsiniz. Akıntının yanı sıra bazı etkilerde görülebilmektedir. Bunlar arasında göbek deliğinde oluşan kötü koku, göbek deliğinden kan akması, bölgede kızarıklık, şişkinlik ve ağrılar görülebilmektedir. İltihabın evresine göre akıntının renklerinde değişiklik oluşabilir.

Neden Göbek Deliğinde İltihap Oluşur?

Bu hastalığın oluşma nedenlerinin başında hijyen eksikliği gelmektedir. Özellikle sıcak ve nemli bir bölgede bulunuyorsanız bakteri ve mantar üremesine karşı daha dikkatli olmanızda büyük fayda vardır.

Ellerimiz en çok kiri barındırabilecek uzuvlarımızdır. Ellerimizin temiz olmadığı durumlarda göbek deliği çevresine gitmesi bakteri ve mantar oluşumuna neden olabilir. Göbek deliği duşta özenle temizlenmemesi de bu hastalığa davetiye çıkarabilir. Aşırı terlemeniz varsa bu da gerekli hijyenin sağlanmamasında bir risk oluşturabilir. Kadınlar göbek deliklerine piercing takabilmektedir. Bu takılar göbek deliğinde bulunduğu sürece enfeksiyon riski yüksek olacaktır.

Göbek Deliği Akıntısı ve İltihabında Hangi Doktora Gidilir?

Bu hastalığı yaşayanların sorduğu göbek deliği akıntısı ve iltihabı için hangi bölüme gidilir sorusuna cevap olarak gidilmesi gereken bölüm öncelikle cildiyedir. Cildiyeye gittiğinizde gerekli incelemeler yapılarak tedaviye başlanacaktır. Ancak farkı durumların nüks etmesi üzerine genel cerrahi bölümü de göbek deliği akıntılarına karşı müdahale edebilmektedir.

Göbek Deliği Akıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı hastalıklarda enfeksiyonun evresi çok önemlidir. Bu nedenle göbekte görülen akıntılarda acil olarak doktora başvurmak tedavi süreci için hayati önem taşımaktadır. İlk safhalarda müdahaleler daha hızlı ve etkili sonuç vermektedir. Ancak ileri seviyede oluşan enfeksiyonlarda tedavi daha uzun sürebileceği gibi zaman içerisinde gerekli müdahale edilmezse göbek düşmesi veya fıtığı meydana gelebilmektedir.

Tedavi iki şekilde sürdürülmektedir. Doktor tarafından uygulanan tıbbi tedavide iltihabın seviyesine göre tedavi seçilir. Orta seviyelerde olan iltihap kremler ile tedavi edilebilmektedir. Ancak ilerleme görülmüşse kremlerin yanı sıra antibiyotik ilaçlarla da tedavi sürdürülmektedir. Çok ileri safhalara gelmiş olan iltihaplarda ise iç organlara enfeksiyonun yayılma durumları ile karşılaşılabilir. Böyle durumlarda ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

Evler kendinizde göbek deliğini temiz tutmak için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Ilık tuzlu su veya bazı bitkisel yağlarla iltihabın daha hızlı ortadan kalkması için uygulama tercih edebilirsiniz. Kolay tedavi edilebilmesinin yanı sıra erken teşhis oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın