Alström Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Alström Sendromu Nedir?

Alström Sendromu, vücutta birçok sistemi etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Birçok hastada belirtiler erken çocukluk döneminde veya bebeklikte ortaya çıkarken bazı hastalarda ise çok sonradan ortaya çıkabilir. Şu ana kadar dünyada 900′ den fazla vaka bildirilmiştir.  ALMS1 geninde meydana gelen mutasyonların bu hastalığa sebebiyet verdiği düşünülmektedir. ALMS1 geni henüz fonksiyonu tam olarak açıklığa kavuşturulamamış  proteinin üretimi için bir dizi talimatlar sağlamaktadır. Bu gendeki bozulmalar işlevsiz protein üretimi ile sonuçlanacak ve neticede bazı semptomlar belirecektir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

alstrom sendromu
Alström Sendrom ile ilişkili görsel.

Doğal olarak bozuk genin taşıyıcıları hastalık belirtilerini göstermezler. Görme kaybı, işitme kaybı, dilate kardiyomiyopati, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalıklar eşlik edebilir. Alström Hastalığı, karaciğer, böbrekler, mesane ve akciğerler ile ilgili ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Bu kişiler Akantozis Nigrikans adı verilen bozukluğa sıklıkla sahiptirler.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Alström Sendromu” üzerine bir yorum

  1. Yinenim bir yasinda astrom setdomu tanisi kondu tedavisi yok denmis gòzlerinde bozukluk cikti isitmesinde bi sorun yok lùtven cevap yazin tedavusi hicmi yok bu hastaligin

    Cevapla

Yorum yapın