Alström Sendromu

1
225

Alström Sendromu Nedir?

Alström Sendromu, vücutta birçok sistemi etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Birçok hastada belirtiler erken çocukluk döneminde veya bebeklikte ortaya çıkarken bazı hastalarda ise çok sonradan ortaya çıkabilir. Şu ana kadar dünyada 900′ den fazla vaka bildirilmiştir.  ALMS1 geninde meydana gelen mutasyonların bu hastalığa sebebiyet verdiği düşünülmektedir. ALMS1 geni henüz fonksiyonu tam olarak açıklığa kavuşturulamamış  proteinin üretimi için bir dizi talimatlar sağlamaktadır. Bu gendeki bozulmalar işlevsiz protein üretimi ile sonuçlanacak ve neticede bazı semptomlar belirecektir. Otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır.

alstrom sendromu
Alström Sendrom ile ilişkili görsel.

Doğal olarak bozuk genin taşıyıcıları hastalık belirtilerini göstermezler. Görme kaybı, işitme kaybı, dilate kardiyomiyopati, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalıklar eşlik edebilir. Alström Hastalığı, karaciğer, böbrekler, mesane ve akciğerler ile ilgili ciddi problemlere sebebiyet verebilir. Bu kişiler Akantozis Nigrikans adı verilen bozukluğa sıklıkla sahiptirler.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here