Sipple Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Sipple Sendromu Nedir?

Sipple Sendromu, feokromositoma, medüller karsinom ve paratiroid hiperplazisi ile karakterizedir. Hastaların hemen hemen %100’ünde tiroidin medüller karsinomu meydana gelir. Bunlar genellikle multifokaldir ve görünüşte her zaman komşu tiroid dokusunda C-hücre hiperplazisi odaklarıyla birliktedir. MEN-2A hastalarının %40 ile %50’sinde feokromositomalar vardır.

Bunlar sıklıkla bilateraldir ve adrenal dışı bölgelerde de ortaya çıkabilir. Benign veya malign olabilirler. Hastaların %10 ile %20’sinde paratiroid hiperplazisi yanında hiperkalsemi veya böbrek taşları bulguları vardır.

MEN-2 A klinik ve genetik olarak MEN-1’den farklıdır ve kromozom 10q11.2 üzerindeki RET (genin hücreye aktarımı sırasında yeniden düzenlenen) proto-onkogenindeki germ-line mutasyonlarla ilişkilidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın