Sipple Sendromu

0
391

Sipple Sendromu Nedir?

Sipple Sendromu, feokromositoma, medüller karsinom ve paratiroid hiperplazisi ile karakterizedir. Hastaların hemen hemen %100’ünde tiroidin medüller karsinomu meydana gelir. Bunlar genellikle multifokaldir ve görünüşte her zaman komşu tiroid dokusunda C-hücre hiperplazisi odaklarıyla birliktedir. MEN-2A hastalarının %40 ile %50’sinde feokromositomalar vardır.

Bunlar sıklıkla bilateraldir ve adrenal dışı bölgelerde de ortaya çıkabilir. Benign veya malign olabilirler. Hastaların %10 ile %20’sinde paratiroid hiperplazisi yanında hiperkalsemi veya böbrek taşları bulguları vardır.

MEN-2 A klinik ve genetik olarak MEN-1’den farklıdır ve kromozom 10q11.2 üzerindeki RET (genin hücreye aktarımı sırasında yeniden düzenlenen) proto-onkogenindeki germ-line mutasyonlarla ilişkilidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here